Hibe ve TeşviklerKosgeb Destekleri

KOSGEB Desteği İle Oto Alım Satım İşi Yapılabilir Mi?

ARAÇ OTO ALIM SATIM İŞİ; Araç oto alım satım işi yapmak isteyen kişiler belli bir sermayeye ve bütçeye sahip olmalıdır. Bu bütçenin yetersizliğinden yakınan kişiler ise bankalara ya da KOSGEB’e kredi için başvuru yapabilirler. KOSGEB kredileri 50.000 TL ve 100.000 TL olarak verilebilmektedir. 50.000 TL olan KOSGEB kredisi geri ödemesizdir. 100.000 TL olan faizsiz kredi ise 2 sene sonra 24 ay taksitle ödenebilmektedir. Araç oto alım satım işi yapmak isteyen kişilerin KOSGEB kredisinden faydalanabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Girişimciler bu koşullara uydukları taktirde KOSGEB hizmet merkezlerinden birisine başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilirler.

KOSGEB Desteği İle Araç Oto Alım Satım İşi Kurulabilir Mi?

KOSGEB desteği ile araç oto alım satım işi kurabilmek için KOSGEB’in belirlediği şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Peki KOSGEB nedir? KOSGEB, sermayesi yetersiz olan kişilere sermaye desteği sağlayan ve işyeri sahibi olmalarına yardımcı olan bir kurumdur. KOSGEB’den kredi desteği alan kişilerin en avantajlı olduğu durum ise devlet desteği alıyor olmalarıdır. KOSGEB kredi vereceği işletmeleri mikro işletme, küçük işletme ve orta işletme olarak sınıflandırmaktadır. Bu işletmelere ihtiyaç duydukları kadar kredi vermektedir. Kredi çeşitleri de iki farklı şekildedir. Bu kredilerin ilki hibe kredi adı verilen kredi şeklidir. Hibe kredinin miktarı 50.000 TL’dir ve geri ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. İkinci kredi şekli ise faizsiz kredidir. Faizsiz kredinin miktarı 100.000 TL’dir. Bu kredi 2 sene sonra 24 ay taksitle ödenebilmektedir. KOSGEB desteği ile araç oto alım satım işi yapmak isteyen kişiler işletmelerinin durumunun mikro, küçük ya da orta olarak belirlenmesinden sonra hibe kredi ya da faizsiz kredi alabilirler. KOSGEB’den kredi alabilmek için öncelikle KOSGEB hizmet merkezlerinden birisine başvuru yapılmalıdır. Daha sonra KOSGEB tarafından açılan uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna katılmak gereklidir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu toplam 32 saat sürmektedir. Bu kurs daha önce 70 saat iken son yıllarda yapılan düzenleme ile 32 saate indirilmiştir. Bu sayede kursa katılan girişimci sayısında artış da gözlenmiştir. Ayrıca KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik kursu eğitimi dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde iş planının nasıl hazırlanacağı ve sunulacağı hakkında bilgiler verilmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi bittikten sonra sertifika sahibi olunmaktadır. Bu sertifika KOSGEB kredi başvurusu için gerekli evraklardan birisidir. Ayrıca kurs bittikten sonra KOSGEB için iş planı hazırlanması gerekmektedir. Bu iş planının KOSGEB tarafından onaylanması kredi almaya hak kazandığınız anlamına gelmektedir. İş planı hakkında bilinmesi gereken başka bir durum da iş planının hazırlanması kadar sunumunun da önemli olduğudur. Tüm bu detaylar uygulamalı girişimcilik eğitimi kursunda gösterilmektedir.

Araç Oto Alım Satım İşi Yapmak İsteyen Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?
Araç oto alım satım işi yapmak isteyen kişiler öncelikle yıllık olarak alacakları araba miktarına dikkat etmelidir. Bu işi yapacak kişiler yıllık olarak en fazla 3 adet araç alıp satabilirler. Daha fazla alım satım işi yapmak isteyen kişiler ise ödeyecekleri vergiyi de hesaba katarak iş yapmalıdır. Bunun dışında bulunulan bölgede en fazla hangi tür araçlar kullanılıyorsa bu araçların alım satımını yapmak daha karlı olacaktır. Araç alım satımı yapmak isteyen kişilerin çek, imza ve senet gibi işlerden de uzak durması gerekmektedir. Ayrıca alınan aracın fiyatı normalden daha fazla ise exper yaptırılması zorunludur. Aksi taktirde çeşitli problemler yaşanabilir. Araç alındıktan sonra aracı alan kişinin otomobili üzerine geçirmesi de önemlidir. Unutulmaması gereken başka bir nokta ise aracın temizliklerinden kaçılmaması gerektiğidir. Özellikle aracın servis muayenesi gibi durumlarında aracı önceki sahibinin tanıdığı servise değil kendi tercihiniz olan servise götürmeniz önemlidir. Böylece aracın eksikleri hakkında daha net ve doğru bilgi alabilirsiniz. İnternetten satın alınan araçlar için önceden kapora ödemesi yapılmamalıdır. Alınan aracın hasar kaydı, egzos emisyon bilgileri, tramer kayıtları, özellikleri, muayene bilgileri, triger kilometre değişimleri gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumlara dikkat ederek daha sağlıklı bir alım satım işi gerçekleştirilebilir. Siz de araç oto alım satım işi hakkında bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bazı kaynaklarda Kosgeb oto alım satıma destek vermediği yazıyor. Girişimcilik kursuna başvuracağım fakat emin olamıyorum. Otomotiv alım satım gerekçesiyle başvuru yapacağım

  2. İyi günler ben oto alım satım işi yapmak istiyorum. Destek ve kredi alabilmek için şirket şartmıdır ben bu işe sıfırdan başlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu