İş Fikirleri

Kosgeb Destekleriyle Yükselişte Olan İş Fikirlerini Değerlendirin

Dünya değiştikçe insanların ihtiyaçları da buna paralel şekilde değişim gösteriyor. 10 sene öncesindeki alışkanlıklarımız bile şimdilerde yerini yeni ve farklı şeylere bırakmış durumda. Sürekli değişen ve gelişen bir dünya da ekonomi ve iş dünyası da buna benzer şekilde farklılıkları beraberinde getiriyor. Aklını kullananlar için her yenilik yeni işler anlamına da geliyor aslında.

Önemli olan güncel dünyayı iyi okumak ve buna uygun ihtiyaçları en önce tespit edebilmek. Elbette tüm bunların yanı sıra bir de cesaretli ve girişimci bir ruha sahip olmak da son derece önemli. Sermaye ve maddi olanaklar da bu konu ile bağımsız değil elbette. Ancak bunlar için de alternatif çözüm önerileri mevcut.

KOSGEB Destekleri
Eğer fikrim var ancak param yok diyorsanız sizin için de bir ümit var demektir. Çünkü artık devlet maddi imkanı olmayan ancak fikri olan, çalışkan girişimcileri destekliyor ve çok cazip imkanlar sunuyor. Bildiğiniz gibi devlet adına girişimcileri destekleyen ve onlara maddi imkan sağlayan, çeşitli krediler veren kurum Kosgeb. Kosgeb çok cazip şartlarla birlikte sermaye oluşturmanızı, işinizi büyütmenizi ya da farklı bir alanda faaliyet gösterebilmenizi sağlıyor. Önemli olan hangi sektörün parlak olduğunu tespit edebilmek ve bu konuda kararlı olmak. İş fikriniz ile birlikte Kosgeb başvurusu yapmanız durumunda hibe ve destek kredilerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca alacağınız bu krediler banka kredilerinden farklı olarak ödeme erteleme imkanı ve uygun faiz oranları sunuyor.

Yeni İş Fikirleri
Önemli olan şeyin yeni iş fikirleri olduğunu belirttiğimize göre çağın yükselen sektörlerinden ve iş fikirlerinden bahsedelim. Ancak bu alanlara geçmeden önce yazımızda çok kez kullanacağımız bir terimden bahsetmekte fayda olacaktır. Bu terim ise ingilizceden gelen bir terim olan franchising terimi. Franchising bir markanın esas sahibinin bazı şartlar dahilinde markasını kullanma, pazarlama ve satış yapma hakkını başkalarına da vermesi anlamına gelmektedir. Daha iyi anlamak için bir örnek verelim. Dünyaca ya da ülke çapında ünlü olan bir A markasından bahsedelim. Bu markanın X şehrinde bir bayisi olmadığını varsayalım. Siz eğer X şehrinde yaşıyor ve A markasını talep edecek insanların da bu şehirde yoğunluklu olarak var olduğunu biliyorsanız bu markayı yaşadığınız şehirde pazarlamak isteyebilirsiniz. Markanın sahibi gibi mağaza açabilir ürünlerini getirerek satışa başlayabilirsiniz. İşte yaptığınız bu işlem franchising demek oluyor.

Franchising
Peki franchising bizim için neden önemli bir kavram? Çünkü artık herkes tanınan ve bilinen kaliteli markaları tercih etmek istiyor. Yani en azından bu markaları talep edenlerin sayısının çok olduğunu biliyoruz. Ancak büyük şehirlerde yaşamadığınız sürece her markaya ulaşma imkanı bulamıyorsunuz. İşte bu imkansızlığı ortadan kaldırmak ve potansiyel müşteri ile talep edilen markaları bir araya getirmek bir iş fikri olarak gayet mantıklı olacaktır. Yani yükselişte olan bir fikir peşinde iseniz kendi markanızı ya da mağazanızı açmak yerine tanınmış ve talep edilen bir markayı müşterileri ile bir araya getirerek de kendinize kazanç sağlayabilirsiniz. Bu mantığa binaen siz de kendi koşullarınız, ilgi alanınız ve bulunduğunuz şehir itibari ile yeni fikirler geliştirebilirsiniz.

Yükselişte Olan İş Fikirleri
Gelelim sektörel bazda yükselişte olan iş fikirlerine. Spor merkezleri ve salonlarının etrafımızda ne kadar çok arttığını fark etmişsinizdir. Artık hemen her caddede en az bir tane spor salonu görüyoruz. Yeme alışkanlıklarımız bizi hazır gıdaya itiyor ve düzensiz, sağlıksız bir beslenme rutinini beraberinde getiriyor. Bu da sonuç olarak elbette ki kiloları ve kilo verme ihtiyacını beraberinde getiriyor. Modern çağ insanlara kilo aldırmasının yanı sıra diğer taraftan da olabildiğine zayıf olunmasını ve zayıf olmayanların çirkin olarak algılanmasını dikte ediyor. Hal böyle olunca spor salonlarına ad daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Spor Salonu Açmak: Spor salonu açmak oldukça mantıklı bir iş fikri olacaktır. Ayrıca spor salonları arasında da özellikle bayanlar için özel olarak hizmet vermekte olanlar ön plana çıkıyor. Bayan spor salonları özellikle hassasiyet sahibi olan bayanlar için daha çok ilgi odağı olmaktadır. Bayan spor salonları karma olduğundan dolayı spora gidemeyen bayanların da spor yapabilmesi için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Bu yüzden bayanlar için uygun olan bir spor salonu açarak mantıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Moda ve Giyim Sektörü: Kadınlar ile ilgili bir alanda iş yapmak istiyorsanız ya da kadın bir girişimci adayı iseniz o zaman moda da sizin için iyi bir sektör olabilir. Kadınların birçoğu moda ve giyim konusunda hem yeniye ilgililer. Özellikle özel tasarım ürünler bu alanda çok cazip bir girişim için kullanılabilir. Tasarım ürünlerin satıldığı bir mağaza açabilirsiniz. Ya da bunun gibi bir konsept ile alakalı bir mağaza da olabilir. Mağazaları açarken dilediğiniz şekilde bir tarza hitap edebilirsiniz. Tek bir marka ya da tasarımcı ile anlaşarak onun için franchising yapabileceğiniz gibi çeşitli marka ve isimlerin ürünlerinden bir mağaza da açabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Sosyal medyada da hedef kitlenizi takip ettirebilirseniz kısa zamanda kazancınızı yükseltebilirsiniz.

Aksesuar ve Dekorasyon Sektörü: Kadınların zaafları giyim ürünlerine olduğu kadar aksesuar ve dekorasyon konularına da yoğunlaşmaktadır. Aksesuarlar ve takılar için de giyimdekine benzer bir durum geçerli. Tüketmek ve yenisini almak için eldekinin eskimesi gerekmiyor. Bu yüzden oldukça dinamik bir sektör. Takı işinde de yeni bir girişimci için kazanç olacaktır. Takı ve aksesuar işi de yükselen iş fikirleri arasında önemli bir yer tutuyor. Ancak ürünlerin seçimi ve bu ürünlerin sürekli değişen ve çeşitlilik arz eden bir yapıya sahip olması son derece önemli. Bunun için de bu alana ilgi duymanız bir artı olabilecektir. Aynı şekilde ev dekorasyonunda kullanılan dekoratif ürünler satan mağazalar da yükselişte. Sunum kavramının önem kazandığı ve şık mekanlar elde etmenin revaçta olduğu bir dönemde yaşadığımız için bu ürünleri satan mağazalar da kazandıracaktır.

Oto Yıkama ve Kuaförler: Sadece kadınlara özel ürünler satan ve hizmet veren mekanlar değil erkekler için de avantajlı iş fikirleri mevcut. Örneğin oto yıkama ve oto kuaförler. Arabalara düşkünlük erkeklerde daha fazla görülür ancak aslında bu madde bayanlar için de geçerlidir. Bu yüzden arabalara bakım yapılan yerler de yükselişe geçecektir. Ancak bunun daha profesyonel ve daha yüksek standartlarda yapıldığı işletmeler daha cazip olacaktır. Araba ile ilgili olan bir diğer iş fikri ise oto kiralama yerleri. Oto kiralama ülkemizde çok yaygın bir iş değil. Ancak başta Amerika ve Avrupa ülkelerinde bu iş oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak bu işte esas nokta bir ağın parçası olmak. Tek başınıza bir oto kiralama şirketi ile beklentileri karşılayamayabilirsiniz. Bunun yerine diğer illerdeki oto kiralama merkezleri ile senkronize olacağınız bir iş ile çok rahat ve güzel kazanabilirsiniz.

Çamaşır Yıkama ve Ütüleme Temizlik Dükkanları: Öğrenciler, yalnız yaşayan ve çalışanlar için temel ihtiyaçlardan bir tanesi de ütü ve yıkama işidir. Kıyafetlerin yıkanması ve ütülenmesi öğrenci ve yalnız yaşayanlar için bir külfet olabilir. Bu işi titizlikle yapan bir mağaza özellikle güzel bir yere konumlanırsa hiç şüphesiz iyi bir kazanç elde edecektir. Üstelik bu işte maliyet de sadece iş gücü olacaktır. Böyle yerler şimdilik yaygın değil. Hatta hepsini bir arada veren bir yer yok denecek kadar az. Ancak hem çamaşır yıkama, hem ütüleme ve hem de kuru temizleme hizmeti veren bir yer açarak farklı bir iş fikri ile güzel bir adım atabilirsiniz.

Hobi Bahçesi Kiralamak: Modern çağda sistemde sıkışıp kalmış ve tekdüze yaşayan, rutinden sıkılmış ve bunalmış insan için önerilen çarelerden bir tanesi hobi edinmek. Hobiler arasında ise toprakla uğraşılan bahçecilik tarzındaki işler oldukça cazip. Toprak enerjiyi atmanın en kolay yollarından bir tanesi. Ayrıca insanı rahatlatması ve deşarj olmasını sağlaması da oldukça cazip. Bahçecilik bu yüzden oldukça cazip bir hobi oluyor. Buna uygun ortamı sağlamak ve insanlara hobi bahçesi kiralamak ise parlak ve çok cazip bir iş fikri. Bunun için bir arsanız ve elverişli topraklarınız olmalı. Daha sonra belirli süreler ile insanlara burada kiralamalar yaparak gelir elde edebilirsiniz. Hem çok parlak ve tutacak bir fikir, hem de bir o kadar basit bir iş.

Led Aydınlatma Sistemleri: Son olarak önereceğimiz iş fikri ise daha farklı bir alana hitap ediyor. Bu fikir de aydınlatma sektörü için parlak ve yenilikçi bir fikir. Led kavramını son dönemlerde her geçen gün daha fazla duymaya başladık. Ledli aydınlatma çözümleri birçok açıdan daha avantajlı. Led ampullerin kullanıldığı aydınlatmalar evlerde ve daha büyük mekanlarda da daha fazla tercih edilmeye başlandı. Hem temel aydınlatma ihtiyacının giderilmesinde hem de dekoratif aydınlatma için bu fikir çok parlak ve hayata geçirilebilir. Led aydınlatma üzerine bir iş kurabilirsiniz. Bunu elbette ki franchising ile yapmanız en ideali olacaktır. Bu işi daha profesyonel bir markanın kolu olarak yapmanız sizin işinizi kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda da kazancınızı artıracaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz maddeler ve iş fikirleri daha da çeşitlendirilebilir. Önemli olan sizin koşullarınız. Ne kadar sermayeye sahip olduğunuz, nerede yaşadığınız, ne gibi imkanlarla nasıl bir iş kurmak istediğiniz gibi soruların cevapları iş fikrinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Her durumda yükselen iş fikirlerinden bir tanesi sizin için uygun olacaktır. Başta da bahsetmiş olduğumuz devletin desteği ile girişimciler için verilen Kosgeb hibe ve destek kredileri ile de çok daha büyük bir proje başlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu