KOSGEB Hayvancılık Hibe ve Faizsiz Kredi Destekleri Almak

KOSGEB Hayvancılık Destekleri; KOSGEB’den hayvancılık desteği alabilmek için KOSGEB’in belirlediği şartlara uymanız gerekmektedir. Yazımızda KOSGEB’den hayvancılık desteği alabilmek için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Öncelikle devlet hayvan kredisinin belli şartları olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Devlet hayvan kredisi genellikle tarımla uğraşmak ve hayvancılık yapmak isteyen genç çiftçilere verilmektedir. Bu kredi sayesinde hem küçükbaş, hem büyükbaş hem de kümes hayvanları için yetiştiricilik sağlanabilmektedir. Kredi desteği ile hayvancılığın en avantajlı yönlerinden birisi de devlet desteği ile iş yapmanın rahatlığı olmasıdır. Bu sayede daha verimli bir şekilde iş yapılabilmektedir. KOSGEB hayvancılık destekleri inek, koyun, bıldırcın, hindi gibi birçok farklı hayvanın yetiştiriciliğinin yapılması için önemlidir.

KOSGEB’den Faizsiz Kredi ve Hayvan Hibe Desteği Almak İçin Neler Yapmak Gerekir?
KOSGEB’den hayvan hibe kredisi almak isteyen kişilerin yapması gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerden ilki KOSGEB hizmet merkezlerine başvuru yapmaktır. Başvuru onaylandıktan sonra diğer işlemlere geçebilirsiniz. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir konu vardır. KOSGEB’den alınan hayvan hibe desteği hayvan alımı için değildir. Örneğin herhangi bir şekilde hayvan çiftliği kurmak istiyorsanız (tavuk çiftliği, inek çiftliği) gibi KOSGEB’den hibe kredi desteği alamazsınız. KOSGEB’in desteklemediği belli başlı sektörler bulunmaktadır ve hayvan alımı da bu sektörlerin içerisinde yer almaktadır. KOSGEB, sadece sürdürülebilir bir iş planı ile başvuru yapan kişileri desteklemektedir. Bu iş planı ile sürdürülebilir bir iş kuran kişiler için teşvik kredileri ve hibe kredileri bulunmaktadır. KOSGEB’in 2016 senesi içerisinde verdiği toplam hibe kredisi miktarı oldukça fazladır. Bu miktar hayvancılık yapmak isteyen genç girişimcilere verilmiştir. Bunun dışında hayvancılık yapmak isteyen genç girişimcilere verilebilecek miktarlar 50.000 TL ve 100.000 TL olarak ayrılmaktadır. 50.000 TL hibe kredisi alan kişiler bu krediyi geri ödemek zorunda değildir. 100.000 TL hibe kredisi alan kişiler ise bu krediyi faizsiz bir şekilde 2 sene sonra ödemeye başlamaktadır.

KOSGEB Hibe Krediyi Hayvancılık Sektörüne Veriyor Mu?
KOSGEB hayvancılık sektörü için hibe kredi desteğinde bulunmaktadır. Fakat bilinmesi gereken en önemli durum bu kredinin hayvan alımı için değil işletmenin sürekliliği için verildiğidir. KOSGEB hayvan alımı için herhangi bir destek sağlamamaktadır. Ancak besi hayvancılığı, yumurta üretimi ve süt üretimi yapan işletmelere ürün desteği için kredi vermektedir. Bu tür işletmelerde gerekli olan süt sağma üniteleri, paketleme makineleri gibi ihtiyaçlar KOSGEB’in hayvancılık hibe kredisi ile giderilebilmektedir. KOSGEB bu tür işletmelere hem tarım hem de hayvancılık kredisi vermektedir.

KOSGEB Hibe Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
KOSGEB’den hibe desteği almak için öncelikle KOSGEB için gerekli olan sertifikanın alınması gerekmektedir. Bu sertifika uygulamalı girişimcilik sertifikasıdır. Uygulamalı girişimcilik sertifikası almak hibe desteğinden faydalanabilmek için zorunludur. KOSGEB’den uygulamalı girişimcilik sertifikasını alabilmek için KOSGEB’in düzenlediği uygulamalı girişimcilik kursuna katılmak gerekmektedir. Bu kursta verilen eğitim toplam 32 saat sürmektedir. Önceden 70 saat sürmekte olan KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi, KOSGEB’in yapmış olduğu son düzenlemeler ile 32 saate indirilmiştir. Bu sayede daha fazla kişi uygulamalı girişimcilik sertifikası almaktadır. KOSGEB’den kredi almak için yapılması gerekenler sadece uygulamalı girişimcilik sertifikası almakla bitmemektedir. Uygulamalı girişimcilik sertifikası alındıktan sonra kursta verilen eğitim baz alınarak bir iş planı hazırlamak gerekmektedir. Bu iş planı projesi  KOSGEB’e teslim edilmektedir ve KOSGEB’in iş planını onaylaması beklenmektedir. Eğer KOSGEB iş planını onaylarsa hibe kredisi almak isteyen kişiye 50.00 TL’lik ya da 100.000 TL’lik hibe kredisi seçenekleri sunar. Kişiler ihtiyaçlarına göre 50.000 TL ya da 100.000 TL kredi alabilirler. 50.000 TL olan kredinin geri ödenme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat 100.000 TL kredi alan kişiler bu krediyi 2 sene sonra 24 taksit şeklinde ödeyebilirler. KOSGEB ödeme şekillerinde de kolaylık sağlayarak birçok kişiyi tarıma ve hayvancılığa yönlendirmektedir.

KOSGEB’in Destek Sağladığı Alanlar Hayvancılığın Hangi Alanlarıdır?
KOSGEB’in destek sağladığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz: İlk olarak et işlenmesi ve et saklanması ile uğraşan işletmeler, kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve kümes hayvanlarının etlerinin saklanması ile ilgili işletmeler, çiftlik hayvanlarına yem üreten işletmeler, ev hayvanlarına yem üreten işletmeler, canlı hayvan pazarlayan işletmeler. Siz de KOSGEB’in hayvancılık sektöründe sağladığı hibe kredisi hakkında bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın