KOSGEB Kredisi İle Büfe Açılır mı?

Büfe Nasıl Açılır; Büfeler genellikle yol üzerinde yer alan ve acil lazım olan ürünlerin, gıda ürünlerinin ve gazetelerin satıldığı küçük dükkanlardır. Büfe açmak isteyen kişiler de açmak istedikleri yer için öncelikle izin almalıdır. Bu izni alabilmek için Vergi Dairesi ya da Belediye Başkanlığı gibi mecralara başvuru yapılabilir. Ayrıca büfe açmak isteyen kişilerin belli bir sermayeye de sahip olması gerekmektedir. Çünkü sermaye sahibi olunmadan iş yapılamamaktadır. Bu sadece büfe açmak için değil yeni bir iş kurmak için de gerekmektedir. Sermayesi yetersiz olan kişiler ise KOSGEB’e başvuru yaparak devlet desteği ile kredi alabilirler. KOSGEB’den kredi alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve KOSGEB’in belirlediği işlemleri yapmak yeterlidir.

Büfe Açmak Ne Kadara Mal Olmaktadır?
Büfe açmak isteyen kişiler en az 50.000 TL’lik bir miktarı gözden çıkarmalıdır. Büfe için anlaşılacak şirketler, ürün alınacak fabrikalar, büfenin giderleri, yer izni alınması için gereken para bu miktarın içerisinde yer almaktadır. Açılacak olan büfeler farklı yerlerde bulunacağı için kirası ya da satın alma izni de farklı olmaktadır. Bu nedenle büfe açmak için gereken miktar kesin olarak belirtilememektedir. Ortalama olarak 50.000 TL olduğu bilinmektedir. Büfelerin tekel ürün satıp satmaması da büfe maliyetini etkileyen diğer bir durumdur. Sadece ekmek ve gazete tarzı ürünler satan büfelerde ücret daha farklı olmaktadır.

KOSGEB Kredisi İle Büfe Açılabilir Mi?
KOSGEB kredisi ile iş kurmak isteyen insanlar için oldukça avantajlı fırsatlar vardır. Çünkü KOSGEB devlet destekli kredi vermektedir. Ayrıca KOSGEB kredi verirken işletmenizin durumunu da hesaba katmaktadır. Yani işletmenizin büyüklüğüne göre sınıflandırma yapılmaktadır ve ihtiyacınız olan kredi ortalama olarak hesaplanmaktadır. KOSGEB işletmeleri üç farklı şekilde incelemektedir. İlki mikro işletmelerdir. Mikro işletmeler işletme gruplarının içerisinde en az ihtiyacı olan işletme şeklidir. Genellikle mahallelerdeki küçük dükkanlar bu grubun içinde yer alır. Küçük işletmeler ise mikro işletmeler kadar büyük olmayan fakat orta işletmeler kadar da büyük olmayan işletmelerdir. Orta işletmeler bu işletme gruplarının içindeki en büyük işletme çeşididir. KOSGEB işletmeleri bu gruplardan birisine dahil ederek verilecek krediyi belirlemektedir. KOSGEB’in girişimcilere sunduğu iki farklı kredi vardır. Bu kredilerden ilki hibe kredidir. Hibe kredi 50.000 TL miktarında olan kredi çeşididir ve geri ödemesi bulunmamaktadır. Diğer kredi çeşidi ise faizsiz kredidir. Faizsiz kredinin miktarı 100.000 TL’dir. Bu kredi şeklinin geri ödemesi bulunmaktadır fakat 2 sene sonra başlamaktadır. Ayrıca faizsiz kredi alanlar ödemesini 24 ay taksitle yapabilmektedir. KOSGEB’in girişimcilere bu tür fırsatlar vermesi krediye başvuran kişi sayısını da arttırmaktadır. KOSGEB kredisi almak isteyen kişilerin uyması gereken bazı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlileri girişimcilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Bu şartları sağlayan kişiler KOSGEB’in istediği diğer işlemleri uygulamak zorundadır. Öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası alınması gerekmektedir. Bu sertifikayı almak için de KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna katılmak gerekir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu eğitimi toplam 32 saat sürmektedir. Daha önce 70 saat süren bu eğitim günümüzde 32 saate düşürülmüştür. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi dört modülden oluşmaktadır. Bu modüllerde hem sınıf içi eğitim hem de atölye eğitimi verilmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası alan kişiler KOSGEB iş planı hazırlamalıdır. İş planı hazırlanıp KOSGEB’e teslim edildikten sonra KOSGEB’in onaylaması gerekmektedir. KOSGEB tarafından onaylanan iş planları sayesinde girişimciler KOSGEB’den kredi alabilirler.

Büfe Açmak İçin Neler Gerekmektedir?
Büfe açmak için gereken malzemeler büfenin türüne göre farklılık göstermektedir. Fakat genellikle gıda ürünleri, ekmek, gazete ya da ek olarak tekel ürünler satılmaktadır. Büfelerin yol üzerinde ve otobüs duraklarına yakın olması durumunda otobüs biletleri de satılmaktadır. Bu sayede kişiler de ihtiyaçlarını daha rahat karşılamaktadır. Bunun dışında büfelerin site civarında olması da ekmek ve gazete satımının fazla olması anlamına gelmektedir. Yani büfeler bulundukları bölgeye göre ürün satımında değişiklik gösterebilmektedir. Büfe sahipleri de gerekli olan ürünleri bu şekilde belirleyebilirler. Siz de büfe açmak konusunda merak ettiğiniz soruların cevabını bulmak ve bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın