Kosgeb Destekleri

KOSGEB Nedir? Son Zamanlarda Gündemde Olan Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nedir; KOSGEB, açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ve birçok kişi tarafından tercih edilen bir devlet kurumudur. Kurumun asıl amacı kendi işini kurmak isteyen fakat bu iş için herhangi bir sermayesi olmayan kişilere destek vermektir. 2009 senesine kadar sadece sanayi alanındaki üreticilere destek veren kurum 2009 senesinden sonra alanı fark etmeksizin tüm girişimcilere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Bu sayede özellikle ev hanımları girişimcilik yapma imkanına sahip olabilmektedir. Kurum yalnızca yeni bir işyeri açmak isteyen kişilere değiş işletme sahibi olan kişilere de yardımcı olmaktadır.

Bu anlamda KOSGEB’in faaliyetlerini ikiye ayırabiliriz

  • İlk faaliyet alanı yeni bir işletme kurmak isteyen kişiler içindir. Bu faaliyet alanında yeni bir işletme için ihtiyaç duyulan malzemeler ve işletmenin açılışı için yapılan masraflar geri ödemesiz bir şekilde girişimciye sağlanmaktadır. Ayrıca açılan işletmenin senesi dolduktan sonra da çeşitli kredi alımları gerçekleştirilebilmektedir. Bu kredi alımlarının tamamı faizsiz olmaktadır. KOSGEB kredilerinin en büyük avantajlarından birisi de budur. Faizli krediler girişimcilerin ödeme yapmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle KOSGEB girişimcilere faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca KOSGEB birçok insanın hayalini gerçekleştiren önemli bir kurumdur. Özellikle ev hanımlarının birçoğunun kendi işini kurma hayali bulunmaktadır. KOSGEB sayesinde bu hayalin gerçekleşmesi de mümkün olmaktadır.
  • KOSGEB faaliyetlerinden ikincisi ise işletme sahiplerine ihtiyaç duyulan şekilde kredi vermektir. KOSGEB’den kredi almak isteyen işletme sahiplerinin işletmelerinin gelir belgesini de kuruma sunmaları gerekmektedir. Bu şekilde ne kadar krediye ihtiyaç duyulacağı ve bu kredinin kaç vadede ödeneceği gibi durumların hesaplaması da oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu anlamda KOSGEB oldukça önemli bir kurumdur. Yalnızca kendi işini kurmak isteyen girişimcilere değil işletmesi bulunan kişilere de gelişme olanakları tanıması kurumun en takdir edilen özelliklerindendir. Bunun dışında devlet desteği ile kendi işini kuran kişilerin kredi almadan önceki aşamalarda neler yaptığı da merak konusu olmaktadır. Peki KOSGEB’den hibe kredi almak isteyen kişiler neler yapmalıdır, hibe kredi nasıl alınır?

Hibe Kredi Nasıl Alınır?
Hibe kredi alabilmek için öncelikle kredi başvurusu yapmak gerekmektedir. Kredi başvurusu için KOSGEB ilçe merkezlerine ulaşılabilir. Günümüzde hemen hemen her ilde ve ilçede KOSGEB merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler kişilerin KOSGEB ile ilgili bilgi alması ve kredi alımı ile ilgili bilgilenmesi açısından önemlidir. KOSGEB kurumunun amaçlarını ve işlevlerini öğrenmek için de bu merkezlere başvurulabilir. Hibe kredi almak isteyen kişiler KOSGEB merkezlerinde gerekli olan formları doldurmalıdır. Daha sonra KOSGEB kursları açılana kadar bir bekleme süreci olmaktadır. KOSGEB kursları uygulamalı girişimcilik kursu olarak bilinmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi 1 ay ya da 1 buçuk ay sürmektedir. Toplam 60 saat olan bu eğitim sonucu girişimciye işletme yönetimi ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi dört ana bölümden oluşmaktadır.
– Bu bölümlerden ilkinde girişimcilik için gerekli olan özelliklerin sınanması, yaratıcı ve özgün fikir geliştirme için egzersiz yapılması ve çeşitli iş fikirlerinin geliştirilmesi ile ilgili bilgiler verilir.
– İkinci bölümde iş planının ne olduğu ve önemi, iş planının içinde yer alan pazar araştırma, üretim planı, finansal plan, pazarlama planı ve yönetim planı gibi konular yer almaktadır.
– Üçüncü bölümde hazırlanan iş planının ögelerinin daha kapsamlı incelenmesi ve pekiştirilmesi için atölye çalışmaları yapılmaktadır.
– Dördüncü bölümde ise iş planı tamamen hazırlanır ve sunum için nelere dikkat edileceği konuşulur.

Devamlılık Şartına Dikkat Edin; Uygulamalı girişimcilik eğitiminde dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise eğitimlere devam etme konusudur. Bu eğitimde en az %80 oranında devamlılık sağlama zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitim içinde bu dört modülü başarı ile tamamlayan ve derslere devam sağlayan kişiler KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almaya hak kazanırlar. Hibe kredi almak için en önemli şart olan sertifika şartı da bu şekilde sağlanmış olmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi alabilmek için KOSGEB hizmet merkezlerine ya da KOSGEB ile işbirliği içerisinde olan kurum ve kuruluşlara başvuru yapılabilmektedir. KOSGEB hibe kredisi 50.000 TL miktarında olmaktadır. Bunun dışında 100.000 TL olarak faizsiz ve geri ödemesi olan kredi de alınabilir. Siz de KOSGEB’in ne olduğu ve hibe kredi başvurusunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu