Hibe ve TeşviklerKosgeb Destekleri

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nedir ve Şartları Nelerdir?

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ekonomik destek sağlayan bir kurumdur. Bu desteği alabilmek için bireylerin çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerden ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğudur. Daha sonra 18 yaşını doldurmuş olma özelliği de gerekmektedir. 2017 senesinde hem belediyeler hem de İŞKUR girişimciler için bir başvuru rehberi yayımlamıştır. Bu şekilde girişimciler KOSGEB başvurusu için neler yapmaları gerektiğini öğrenmektedir. KOSGEB’den girişimcilik desteği alabilmek için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi olan uygulamalı girişimcilik eğitimi hakkında da merak edilen sorular vardır. Yazımızın devamında uygulamalı girişimcilik eğitimi ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursuna Kimler Katılabilir?
KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna 18 yaşını doldurmuş olan her birey katılabilmektedir. Üst sınır olarak ise herhangi bir yaş sınırı belirlenmemiştir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Hangi İl veya İlçelerde?
KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu ülkemizin hemen hemen her ilinde ve her ilçesinde verilmektedir. Bu şekilde birçok insanın bu hizmetten yararlanması sağlanmaktadır.

Kimler Faydalanabilir; KOSGEB’in imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler  KOSGEB birimlerine , İŞKUR’a , üniversitelere ve belediyelere başvuru yapabilmektedir. Başka bir işi olan ve bu işte etkin olarak çalışan kişiler de KOSGEB’e başvuru yapabilir. Fakat öncelik çalışmayan ve kendi işini kurmaya ihtiyacı olan kişilere verilmektedir.

İş Kurmak İsteyen Kişiler; Çalışmayan kişiler KOSGEB desteği için KOSGEB birimlerine başvuru yapmalıdır. İşsiz kişilerin ise başvurularını İŞKUR’a yapmaları gerekmektedir.

Üniversite Öğrencileri; Henüz üniversite öğrencisi olan ve KOSGEB imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler ise KOSGEB için üniversitelerine başvuru yapabilmektedir.

KOSGEB Yeterlilik Sınavları Hakkında Bilgi; KOSGEB desteği ile kendi işletmesini kurmak isteyen bireyler öncelikle bazı mülakatlara tabi tutulmaktadır. Bu mülakatlar KOSGEB kurslarına başlamadan önce yapılmaktadır. Bu sayede kimlerin kursa katılıp katılamayacağı da belirlenmektedir. KOSGEB tarafından yapılan bu sınavlara yeterlilik sınavı adı verilmektedir. Yeterlilik sınavı KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu için bir ön eleme olarak da görülebilir. Bu ön eleme sayesinde kurs için bir seviye belirlenir ve seviye altında olan kişiler kurs için yeterli görülmez. Ön elemeyi geçen bireyler KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi programından yararlanabilirler. KOSGEB sınavına girmeden önce sınav soruları hakkında fikir edinmek isteyen kişiler internet üzerinden geçmiş dönem sorularına ait bilgi edinebilirler.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları Ne Zaman Başlıyor?
İnternet üzerinden KOSGEB programları için iletişim kurulabilecek numara bilgileri ve adres bilgileri de bulunabilmektedir. KOSGEB’in resmi internet sitesinde yer alan duyuru takviminde her il ve ilçe için program tarihleri belirtilmektedir. Fakat bazı durumlarda il ve ilçe dışındaki kurslara da başvurulabilir. Özellikle kontenjan konusunda problem yaşandığı zamanlarda farklı illere yönelim gerçekleşmektedir. Mülakatlar ile ilgili bilinmesi gereken başka bir konu da mülakatların genellikle büyük şehirlerde yapılması ile ilgilidir. Genellikle KOSGEB kurslarına büyük ilgi gösterilen bölgelerde mülakatlar yapılmaktadır. Bu mülakatlarda girişimci ile görevli olan memur ilgilenmektedir. Mülakatın temel sorusu ise kişinin ne iş yapmak istediği ve bu işi hangi zaman aralığında gerçekleştirmek istediğidir. Bu mülakatlarda alınan sonuçlara göre kimlere KOSGEB desteği verileceği belirlenmektedir. Öncelik sırasında daha avantajlı bir durumda olmak isteyen kişiler nüfusu daha az olan il ya da ilçelerde şanslarını deneyebilirler. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılabilmek için bu mülakattan geçmek gerekmektedir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Hakkında Bilgi; Uygulamalı girişimcilik kursuna katılmaya hak kazanan kişiler bu eğitimi sınıflarda, konferans salonlarında ve atölye tarzı alanlarda görebilmektedir. Eğitim veren kişiler de KOSGEB uzmanları olmaktadır. KOSGEB uzmanlarının branşları işletme alanıdır. Özellikle işletme alanında başarılı olan öğretim görevlileri KOSGEB uzmanı olarak eğitim verme hakkına sahip olabilmektedir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Hangi Derslerden Oluşuyor; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kişiler bu eğitimi 4 ana ders şeklinde görmektedir. Dersler şu şekilde sıralanmaktadır: Kişilerin iş fikirlerini geliştirmek ve daha geniş kapsamlı fikirlere sahip olmalarını sağlamak adına verilen dersler, pazarlama tekniklerinin bilinmesi ve üretimin geliştirilmesi için verilen dersler, yönetim planlaması ve pazarlama planlaması yapılması adına verilen dersler, iş planının nasıl hazırlanabileceğine ve nasıl yazılabileceğine dair verilen dersler.

Bu dersleri başarı ile tamamlayan ve iş planı hazırlayarak teslim eden kişiler KOSGEB desteği alabilmektedir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu Kaç Saat; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi 15 kişiden oluşan sınıflarda verilmektedir. Bu sayede derslerin veriminin artması sağlanmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi için verilen dersler toplam 32 saat sürmektedir. 32 saat içerisinde en önem verilen konulardan birisi de devamsızlıktır. Girişimcilerin derslere katılımı göz önünde bulundurulmaktadır. Her ders girişimcilerin derse katılıp katılmadığına bakılmakta ve zorunlu imza attırılmaktadır. Ayrıca uygulamalı girişimcilik eğitimi verilen sınıflarda yaş sınırı gibi bir durum bulunmamaktadır. Bu nedenle birçok farklı yaş grubundan insanı bir arada görebilmek mümkün olmaktadır. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminin en farklı yanlarından birisi de bu konudur. İnsanlara yaşam boyu eğitim imkanı sağlaması KOSGEB’in en fazla tercih edilme sebeplerinden birisidir.

Bunun dışında KOSGEB eğitimleri için İŞKUR’dan başvuru yapılmışsa İŞKUR’un günlük yevmiye verme gibi bir imkanı da bulunmaktadır. Bu sayede kişiler hem eğitimlerini tamamlamakta hem de ekonomik kazanç sağlamaktadır. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan ve bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler eğitim sonrasında sertifika almaktadır. Sertifikalar işyeri açarken kullanılmaktadır. Sertifikaların alınma süresi ise en geç 1 aydır. 1 ay içerisinde verilen belgelerin takdim edilmesi için bir tören de düzenlenmektedir. Girişimci KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine hangi kurumda başladıysa sertifikasını da o kurumdan almaktadır. Kurum başkanı olan kişi tören esnasında girişimciye sertifikasını takdim etmektedir. Ayrıca bu sertifika alınırken düzgün bir iş planı hazırlanması da gerekmektedir. Çünkü KOSGEB kredi verirken hibe kredi durumuna ve iş planı durumuna oldukça önem vermektedir. İş planını sağlam bir şekilde hazırlayabilmek için de derslere katılım gösterilmesi gerekmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi boyunca %80 oranında bir devamlılık beklenmektedir. Bu devamlılık oranını sağlamayan kişiler sertifika almaya hak kazanamamaktadır.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursuna Katılma Şartları
KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna katılmak için çeşitli şartlar gerekmektedir. Eğitim için herhangi bir ücret de talep edilmemektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak isteyen kişilerin sağlaması gereken ilk şart 18 yaş şartıdır. 18 yaşını doldurmuş olan kişiler KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılabilirler. Bunun dışında kişilerin daha önce KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna katılmamış olması da gerekmektedir. Daha önce eğitim almış olan kişiler tekrar sertifika için başvuru yapamazlar. Eğitim için gerekli olan son şart ise kişilerin sicilinin temiz olması şartıdır. Daha önce terör suçundan yargılanmış olan ya da ağır bir suç işlemiş olan kişiler KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi programından yararlanamazlar. Fakat bu konuda bilinmesi gereken başka bir durum da bulunmaktadır. Tüm bu şartları taşıyan kişiler dışında bazı şartları taşıyan kişiler de eğitimden yararlanamamaktadır. Bunlardan birisi de birden fazla işyeri olan ve maddi durumu oldukça iyi olan kişilerdir. Bu kişilerin KOSGEB imkanlarından faydalanması mümkün olmamaktadır. KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursundan sigortalı olan kişiler, tarım ile uğraşan kişiler, sosyal yardım alan kişiler ve SGK güvencesi olan kişiler de faydalanabilmektedir. 2016 senesinde 70 saatten 32 saate düşürülen KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi birçok insanın hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bismillah diyerek bende vatandaş olarak katılmak istiyorum. İnşallah hayırlısıyla sonuçlanır teşekkürler emeğinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu