Devlet Destekleri

Köye Dönüş Yardım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan destekler, şehir hayatından sıkılanlar, köylerine geri giderek burada hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerde bulunacak olanlar, tarımcılık ve hayvancılık ile kazanç sağlamak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır.

Açıklama ile hayvansal üretimin arttırılmasının ve köydeki üretim faktörlerinin çoğaltılmasının hedeflendiği belirtilmektedir. Bakan Çelik, ihtiyaç duyulan hayvansal üretim miktarına erişilmesi için bu gibi bir destek programı oluşturduklarını aktarmaktadır.

Köye dönüş yardım kredisinin kapsamından faydalanmak isteyen kimselerin 35 yaşından küçük olmaları ve köye nihai şekilde yerleşecek ve burada üretim faaliyetlerinde bulunacak olmaları bakanlık tarafından aranan şartlar arasındadır. Verilecek olan destekler ise 30 bin TL değerinde geri ödemesiz hibe ve 50 bin TL’ ye kadar da faizsiz krediden oluşmaktadır. Bu oranlardaki desteklerden faydalanarak köyde yeniden bir yaşama başlanabilir, tarımsal ve hayvansal üretim faaliyetlerinde bulunulabilir. Köye dönüş desteklerinin başlıca amaçları; kişilerin köyden şehre sürekli şekilde gerçekleştirmekte oldukları göçün önünü kesmek, şehirlerde oluşan çarpık kentleşme ve yükselen işsizlik oranlarının önüne gelmek, bunları yaparken de hayvansal ve tarımsal üretim faktörlerini arttırmak gelmektedir.

Desteklerin Süresi
Bakanlık tarafından verilecek olan köye dönüş destekleri 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında vatandaşlara sunulacaktır. Bu 3 yıllık süre boyunca vatandaşlardan köye dönmeye ve tarımsal, hayvansal üretimde bulunmak isteyenler faydalanabileceklerdir.

Desteklerin ana amacı; bitkisel ve hayvansal üretimde bulunan kişilerin ve tesislerin sayısını arttırmak, kişilerin yöresel tarım ürünlerini, tıbbi ve aromatik tarım ürünlerini üretmeleri ve büyükbaş, küçükbaş hayvancılıkla uğraşarak bu alandaki üretimlerin arttırılması ve fiyatların düşürülmesi hedeflenmektedir.

Bu proje kapsamında kişiler, 81 ilde geçerli olan ve 20 binden fazla olan yerleşim alanlarını giderek bu hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabileceklerdir.

Köye Dönüş Desteği İle İlgili Diğer Bilgiler
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın sunmakta olduğu diğer hibe desteklerinden faydalanmakta olan kimseler bu desteklerden faydalanamayacaklardır. Köye dönüş destek kredisi ve hibesinden haksız yere faydalanmış olduğu belirlenen kişiler bu desteklerden 5 yıllık bir süre boyunca faydalanamayacaklardır. Desteklerden faydalanmak için girişimcilerin 35 yaşından küçük olmaları ve yerleşecek, üretim faaliyetlerinde bulunacak oldukları kırsal alanın proje kapsamında belirlenen alanlardan biri olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

Tarımda ve hayvancılıkta sürdürülebilirlik ile fiyatlarda ulaşılabilirlik amaçlanan hedeflerin başında yer almaktadır. Bakanlık, bu çalışmaları ile birlikte köyden ve kırsal kesimlerden şehirsel bölgelere olan göçlerin, bu göçler ile ortaya çıkan şehirlerdeki işsizlik oranının ve çarpık kentleşmenin önüne geçileceğini ummaktadır. Gerçekten de bu gibi destekler ile kırsal alanlarda da çok iyi yaşam şartlarına sahip olunabilmektedir. Haber bültenlerinde ve internette sıklıkla karşılaşılan haberlere göre Bakanlık destekleri ve KOSGEB desteklerinden faydalanarak yeni bir yaşam kuran, üretime ve ülke kalkınmasına katkıda bulunan binlerce vatandaşın gururunu yaşıyoruz. Bu desteklerden verimli bir şekilde yararlanılması halinde çok büyük ve çok güzel işler gerçekleştirilebilecektir.

Hibeleri kullanmadan ve hibe başvurusunda bulunmadan önce yapılması gereken iyi bir iş planının hazırlanması olacaktır. İyi bir iş planı, hibe ve destek kredilerinin alınması durumunda nasıl bir yol izleneceği ve nasıl satın almalar, nasıl bir işletme yapısı kurulacağı ve hangi üretim tekniklerinin kullanılacağı gibi bilgiler içermelidir. Kaliteli bir iş planına sahip olmak kişilerin hibe ve faizsiz destek kredilerini almalarını kolaylaştıracak olduğu gibi üretim faaliyetlerinde bulunurken de kendilerine güvenmelerini ve izleyecek bir yol haritasına sahip olmalarını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu