Devlet Destekleri

Köyüne Dönene 300 Koyun ve Maaş Desteği Şartları Nelerdir?

Şehirlerdeki aşırı nüfuslanma; çevre ve hava kirlilik seviyesinin artmasına, şehirlerdeki işsizlik oranlarının yükselmesine, kalabalık yaşam alanlarının oluşmasına ve çarpık kentleşme gibi sıralanabilecek onlarca kötü oluşumu beraberinde getirmektedir. Şehirlerdeki iş olanaklarının azalması, insanların yavaş yavaş köylerine ve büyük şehirlere göç ettikleri kendi şehirlerine geri gitmelerine neden olmaktadır. Şehirlerdeki geçim sıkıntısı ve fiyatların kırsala göre daha yüksek olması, insanlar üzerinde büyük baskılar oluşturmaktadır. Bu gibi bir durumda, avantaja çevrilebilecek bir haberi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyden kente gidenler ya da köyünde kalacak olanlar için bir projelerinin olduğunu duyurdu. Bu proje aslında, Türkiye’ nin hayvancılık seviyesinin ve et üretiminin arttırılması, dolaylı olarak da et fiyatlarının düşürülmesi için geliştirilen bir proje olarak değerlendirilebilir. Köyünde hayvancılık yapacak olan kişiler için Fakıbaba’ nın açıklamasına göre devlet, 300 koyunluk destekte bulunacaktır. Koyunculukla uğraşmak isteyen kişilere üretken ve damızlık koyunlar verilecektir ve bir sene sonra 1’ er koyun daha elde edilecektir.

Köyüne dönecek ve köyünde kalacak olan kişilere yalnızca 300 koyun desteğinde bulunulmayacak, aynı zamanda asgari ücret oranında aylık da bağlanacaktır. Büyük şehirlerde geçim sıkıntısı çekecek olan kişiler, bu proje kapsamında hayvancılıkla uğraşmış, kendi gelirlerini elde eden ve kendi mallarının başında duran, diğer taraftan aylık olarak devletten asgari ücretini de alan kişiler olacaklardır. Büyük şehirlerde taşeron olarak çalışma olasılığı ile kendi köyünde kendi hayvanlarının başında beklemek, hayvan yetiştirmek ve yıllık olarak sahip olduğu hayvan kadar bir daha hayvan elde etmek rasyonel biri tarafından duraksamadan tercih edilecektir.

Geri Ödemesi Var Mı?
Köyünde devletten aldığı 300 koyunla hayvancılık faaliyetlerine başlayan kişiler yıllık olarak en az kendi hayvan sayısı kadar yavru elde edecektir. Elde edilecek olan yavrular minimum olarak 700 ile 800 TL arasından bir değerde satılırsa yıllık olarak minimum 210 TL getirisi olan bir işten bahsedilmektedir. Devletten başlangıç aşamasında alınacak olan 300 koyunun geri ödemesi için bu yavrular devlete geri satılabilecektir. Şöyle ki, Fakıbaba yapmış olduğu açıklamada verilecek olan desteklerin geri ödemesi için ilk yıl elde edilecek olan yavruların kendilerine geri satılabilecek olduğunu belirtmiştir. Bu şekilde, alınmış olan desteğin geri ödemesi konusunda nasıl bir yol izleneceği konusunda bir taslak yol oluşturulmuştur.

Aynı zamanda verilecek olan destekleri kullanarak hayvancılık faaliyetlerinde disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. Alınacak olan 300 koyun için devlet, köyde hayvancılık faaliyetlerinin yürütülecek olduğu arsaya ipotek işlemi uygulatmaktadır. Buradan anlaşıldığı gibi bu işe başlamak için köyünüzde 300 koyunu ve devam eden yıllarda elde edilecek olan yavruları beslemek ve büyütmek için yeterli seviyede toplara ve araziye ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda bu işe başlayan kimseler işlerini disiplinli bir şekilde devam etmelidirler çünkü muhatap oldukları kurum direkt olarak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ dır. Yani, yapılacak olan işin kurallarına uygun ve disiplinli bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir. Geri ödeme aşaması için herhangi bir zamansal zorlama olmayıp, sürülerin ilk yavruları kullanılarak bakanlıktan alınmış olan 300 koyunluk desteklerin geri ödemesine başlanabileceği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından ifade edilenler arasındadır.

300 Koyun Desteğinin Diğer Avantajları
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın sunmakta olduğu destek projesinden faydalanarak köyünde, bakanlıktan alacak olduğu 300 koyun ile hayvansal üretim faaliyetlerinde bulunacak olan kimseler, yüklüce bir sermaye oluşturmaya gerek duymadan büyük bir sürü sahibi olacaklardır. Bakanlığın vermekte olduğu 300 adet damızlık koyun, ilerleyen yıllarda yavruladığı zaman bu yavrular da kişilerin kendilerinin sayılacak ve bu koyunlarla da istediklerini yapabileceklerdir. Destekten faydalanmakta olan kimselerin ilaç, yem, veteriner ihtiyacının doğması ve bu konuda da yardıma ihtiyaç duymaları durumunda devlet bu konularda da yardımda bulunduğu vatandaşlarının yanında olacaktır.

Aynı zamanda bu kimselerin sigortaları da devlet tarafından yapılacak, asgari ücret oranında aylık gelirleri de banka hesaplarına yatırılacaktır. Sayılan tüm bu avantajlar düşünüldüğü zaman, şehirlerde firmaların altında taşeron olarak çalışmak varken köyünde kendi işinin patronu olmak ve kısa süre içerisinde büyük bir koyun sürüsünün sahibi olmak her türlü açıdan mantıklı olmaktadır. Geri ödeme konusunda koyunların ilk yavruları kullanılabilecek olup bu seçenek dışındaki geri ödeme yolları da düşünülebilecektir. Yavruların erkek olması durumunda bu yavrular kesime gönderilebilir ya da kurban zamanına kadar beslenmesine devam edilip kurbanlık olarak satışa verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu