Ekonomi

Kredi Borcu Bir Ay Ödenmezse Ne Gibi Yaptırımlar Olur?

Bankalardan anlık ihtiyaçların giderilmesi ya da ev satın alımı gibi yüklü miktarlardaki ödemelerin finanse edilmesi amacıyla kullanılan kredilerin geri ödemeleri sırasında istikrarlı olunması gerekmektedir. Kredi kullanırken banka ile kişiler arasına imzalanan sözleşmelerde belirtildiği üzere şartlara bağlı kalınması ve bu şartlar doğrultusunda ödemelerin devam ettirilmesi kişiler lehine olacaktır.

Oldu ki kredi ödemelerinde bulunan kimselerin mali durumlarında meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle aylık olarak ödenmesi gereken kredi taksitlerinin ödenmesinde gecikme yaşandı. Bu bir aylık gecikme yalnızca bir seferlik olacak şekilde gerçekleşmiş ise bankalar, müşterilerini zora sokmayacak ve ödemelere kalındığı yerden devam edilebilecektir.

Kredi Skorunun Düşmesi; Aylık ödenmesi gereken taksitlerin geciktirilmesi durumunda kişilerin kredi skorları bu durumda kötü şekilde etkilenecek ve kredi skorlarında düşüş yaşanacaktır. Üst üste geciktirilen ya da yapılmayan ödemelerin varlığı durumunda kişilerin kredi skorları ciddi anlamda düşüşe uğrayacak ve bankalar ile diğer finansal kuruluşlara daha sonraları yapılacak olan başvurularda olumlu yanıt alma şansı düşecektir. Aylık gecikmelerin olması durumunda ödenmekte olan kredilerin faizine ek olarak bir de gecikme faizi ödenmesi gerekecektir. Gecikme faizleri, ödenmekte olan kredinin faizinin %30 oranı kadar fazla olarak hesaplanmaktadır ve gecikmiş olan kredi taksiti kredi faizi ile gecikme faizi birlikte hesaplanarak ödenmektedir.

Müşteri İle İletişime Geçilmesi
Bir aylık bir taksit gecikmesi yaşanması durumunda banka yetkilileri müşterileri ile iletişime geçerek durum hakkında hatırlatmada bulunacaklardır. Bir seçenek dahilinde ki kişiler kredi ödemelerini unutmuş da olabilirler ve bu nedenle banka görevlileri müşterilerini arayarak durum hakkında hatırlatmada bulunurlar. Yeniden bilgilendirilen kişilerin atladıkları kredi vadelerini ödemeleri durumunda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Kredi geri ödemelerinde müşterisi olunan banka ile gerçek anlamda sorun yaşanmaya başlanması için kişilerin 2 aylık kredi ödemelerinde bulunmamaları ve devamında 3. ayın ödemesini de atlamaları gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda banka yetkilileri müşterilerini arayarak bilgilendirecek ve konunun 7 gün içerisinde çözülmesi adına biriken borçların ödenmesini isteyeceklerdir. Borçların 7 gün içerisinde ödenmesi durumunda banka ya da banka avukatları ile herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Fakat aksi durumda, biriken borçlarını ödememede direten banka müşterileri için bankalar avukatlarını devreye sokarak müşterileri hakkında takip işlemi başlatacaklardır.

Takibe alınan banka müşterileri hem bankaların kara listesine alınır; bankaların sunmakta olduğu kredilerden ve kredi kartlarından faydalanma konusunda sorun yaşarlar, hem de kredi kullanırken bankaya teminat olarak göstermiş oldukları taşınmazlar ve gerekli olunması durumunda kişilerin banka hesapları üzerinde bile haciz işlemleri başlatılmaktadır. Haciz işlemleri kişilerin kredi kullanırken bankaya teminat olarak gösterdikleri taşınmazlar için uygulanırken kişilerin banka hesaplarına da haciz işletilmektedir. Bankadaki maaş hesaplarına diğer mevduat hesaplarından daha farklı şekilde işlem uygulanmaktadır ki bu hesapların yalnızca %25’ lik kısmına haciz konulmaktadır.

Sonuç olarak, kredi borçlarının geri ödenmesi sırasında bir aylık bir aksama yaşanması halinde banka ile müşterileri arasında çözülemeyecek bir sorun oluşmayacaktır fakat bu durumun kronik bir hal alması halinde kişiler hakkında hukuki süreç başlatılacak olup bankalardan da bir dahaki kredi ya da kredi kartı başvurularından da olumlu yanıt alma şansları kaybolacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu