Kredi Borcu Olan Kişiler Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Günümüz ekonomi koşulları altında; uzun zaman önce başlanan ve zamanı gelince, ihtiyaç duyulunca kullanılması amacıyla biriktirilmeye başlanan fonların varlığı dışındaki durumlarda kişiler, alacak oldukları araba, alacak oldukları ev ve hatta çıkacak oldukları tatillerin finansmanı konusunda bankalara başvurmaktadırlar.

Bankalardan alacak oldukları krediler ile ihtiyaç duydukları alanlarda kendilerini finanse ederken kredinin alınış aşaması sırasında belirli olan şartlar altında vadesi gelen borçlar ödenmeye başlanır ve bu şekilde döngü devam eder.

Acil İhtiyaçların Banka Kredileriyle Giderilmesi
Bazı durumlarda ihtiyaç üstüne ihtiyaç doğabilir ve doğan ihtiyaçların eldeki nakitlerle finanse edilemediği durumlarda da yine banka kredilerine başvuruda bulunulabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bankaların sınırsız para kaynakları olmadıklarıdır. Bankalar, ürün ve hizmet verecek oldukları müşterilerinin ekonomik kimliklerine göre hizmet ve ürün sunumunda bulunmaktadırlar. Kişilerin daha önce almış oldukları krediler ve bankalardan kullanmakta oldukları kredi kartları gibi ürünleri ödeme alışkanlıkları, mevcut borçluluk durumları gibi değişkenler, bankaların müşterilerine kredi oluşturma sırasında karar verirken kullandıkları değişkenlerin başında gelmektedir. Yazımızda halihazırda kredi borcu olan kişilerin ev- konut kredisi kullanıp kullanamayacak olmaları incelenmektedir.

Kredi Alabilmek İçin Kişilerde Bulunması Gereken Özellikler
Ev ya da konut kredisi denilen kredilerin alımı artık son derece yaygınlaşmış bir finansman yöntemidir. Orta sınıf bir vatandaşın bile yalnızca maaşını biriktirerek bir ev sahibi olması çok uzak bir olasılık olarak karşımızda bulunmaktadır. Bu tablo karşısında ev sahibi olmak isteyen kişiler, müşterisi oldukları bankalara ya da daha avantajlı fırsatların bulunduğu bankalara ev kredisi başvurusunda bulunarak alacak oldukları evleri finanse etmektedirler. Artık kredi kullanarak ev satın alma son derece yaygın ve olağan bir hal almıştır.

Konut kredisi almak isteyenlerin ödemekte oldukları kredilerin varlığı, kredi alacak oldukları bankanın başvuruda bulunulan krediyi onaylaması üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Aynı mevcut borçluluk durumu gibi kredi alma sürecini etkileyen bir takım değişken bulunmaktadır. Bu değişkenler;

KKB Kayıtları: Önceden kullanılmış olan kredilerin ya da kredi kartlarının ödeme alışkanlıkları ve kullanma şekilleri, daha sonraki alınacak olan bankacılık hizmetlerini direkt olarak etkilemektedir. Şöyle ki Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan ve tüm bankalardan gönderilen finansal alışkanlıkların analiz edilebildiği veriler KKB’ deki sistem tarafından analiz edilir ve kişilerin finansal profilleri oluşturulur. Kredi skoru ya da kredi notu olarak da bilinen bu puanlama ile kişilerin ekonomik anlamda ne kadar güvenilir oldukları ve kredi vermek için uygun müşteri olup olmadıkları anlaşılabilmektedir. Kredi skorunun oluşmasında etkili olan değişkenler; daha önce kullanılmış olan krediler ve kredi kartları, bu hizmetlerin geri ödeme şekilleri( ödemelerin düzenli şekillerde yapılıp yapılmadığı, ertelendiği ya da eksik yapıldığı gibi) ile kişilerin üzerilerine kayıtlı olan faturaların ve diğer ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı, Kredi Kayıt Bürosu tarafından dikkate alınır ve kredi skoru bu değişkenlere göre hesaplanır.

Aynı zamanda merkezi şekilde tutulan bu kayıtlar gibi daha önce müşterisi olunan bankada kötü bir finansal izlenim bırakıldıysa yani alınan ve kullanılan hizmetlerin geri ödemesi konusunda istikrarsız bir politika izlenmiş ya da ödemelerde sorun yaşanmış ise banka bu kişilere kredi vermeyebilecektir.

Bankaların kredi sunumunda en çok dikkat ettikleri değişkenlerin başında düzenli şekilde edinilen gelirler gelmektedir. Kişilerin gelirleri, bankadan ve diğer finansal kuruluşlardan alacak oldukları hizmetlerin limitini belirleyen ana unsurdur. Bu sebeple kişilerin almak istedikleri krediler ve kredilerin taksitleri için yeterli düzeyde düzenli gelirlerinin bulunuyor olması gerekmektedir. Kullanılacak olan kredi için daha önce kullanılmış ve hala ödenmekte olan bir kredinin sorun olabilmesi için kişilerin düzenli gelirlerinin yetersiz kalması gerekmektedir. Açıklamak gerekirse; kullanılan kredinin ödenmekte olan taksitleri ile yeni kullanılmak istenen kredinin aylık taksitinin toplamı, kişilerin aylık düzenli gelirlerinin %70’ ini aşmamalıdır. Kredi taksitlerinin toplamının bu oranı aşması durumunda banka, yeni alınmak istenen krediye onay vermeyecektir. %70 oranı bankadan bankaya göre değişmektedir ve bazı bankalarda daha düşük aralıklarda tutulmaktadır.

Yorum yapın