Para Dünyası

Kredi Çekerek Dolar Almak Kazandırır Mı?

Dolarda meydana gelen durmak bilmeyen artış, yatırımcıların iştahını üzerine toplarken aklında yatırım fikri olan fakat sermayesi olmayan bireylerin bile ilgisini üzerinde toplamaktadır. Akla gelen yatırım fikrinin gerçekleştirilmesi amacıyla kişilerin belirli fonlarının bulunması ve bu fonlar kullanılarak istenen yatırımlarda bulunulması alışıla gelen durum olmaktadır.

Fakat, finansal yapısı elvermese bile bu alanda yatırım yapmak ve kazanç sağlamak isteyenlerin akıllarında, bankaların sunmakta oldukları ihtiyaç kredilerinden faydalanmak ve Dolar üzerinden yatırım yaparak kazanç sağlamak bulunmaktadır.

Ekstra Masraflar
Bankalardan sağlanacak finansman, kişilerin kullandıkları paraları faizleriyle birlikte geri ödemelerine ve kredi oluşturma masrafları gibi ekstra masrafların oluşmasına neden olacaktır. Dolar üzerine yapılacak olan yatırımların da başarısız ve kazançsız olması durumunda kişiler, hem yatırımda kayba uğramış olacaklar hem de krediyi kullanmalarından doğan giderleri ödemek durumunda kalacaklardır. Dolar ve diğer yabancı para birimleri ya da altın üzerine yatırım yapmak isteyenlerin, uluslararası ve ulusal haberleri, gelişmeleri, ticari anlamda, siyasi anlamda ve ekonomik anlamda iyi değerlendirmeleri gerekmektedir. Tüm bu değişkenlerin iyi hesaplanması sonucunda ancak dolar üzerine yapılan yatırımlardan kazanç elde edilebilecektir.

Alışılmış olarak yatırımlar, ihtiyaç fazlası paraların biriktirilmesi ile oluşturulan fonların kullanılması ya da bir yerden gelen toplu miktardaki paraların değerlendirilmesi şeklinde olmaktadır. Bu şekilde yapılan yatırımlarda kazanç sağlamak, tabi ki herkesin istediği bir şeydir fakat zarar edilmesi durumunda kişilerin günlük yaşantılarını doğrudan etkileyecek değişimlere sebep olmayacaklardır. Yatırımlar, ihtiyaç fazlası paralarla yapıldığı için zarar durumunda kişilerin derinden etkilemezler.

Fakat, banka kredileri kullanılarak yapılan yatırımlarda zarar edilmesi durumunda kişiler, hem dolar üzerinde yaşadıkları zarar hem de kredi geri ödemeleri ve kredi için oluşturulan diğer masrafların zararına uğrayacaklardır. İhtiyaç kredisi kullanılarak yapılan yatırımlarda kar sağlansa bile, sağlanan karların kredi giderlerini ödedikten sonra tatmin edici miktarda olması gerekmektedir. Aksi şekilde yapılacak yatırımların bir anlamı olmayacaktır.

Yatırım Yapacaklar İçin
Dolar üzerinde ya da başka alanlarda yatırım yapma fikrine sahip olanlar, hangi alanda yatırımda bulunacak olurlarsa olsunlar, yatırım fikri akıllarına geldiği andan itibaren bu alanda kullanmak üzere bir fon oluşturmalıdırlar. Oluşturulacak yatırım fonlarına, büyük küçük demeden her türlü tasarruf aktarılmalı ve bu paralar tatmin edici düzeylere erişinceye kadar fonlar kullanılmamalıdır.

İhtiyaç dışı olan bu fonların kullanılması ile yapılacak yatırımlardan kar elde edilebilecek olunduğu gibi zarar da elde edilebilecektir. Fakat zarar elde edilmesi durumunda kişilerin kredi kullanmış olmaları durumunda kalacakları gibi zor durumda kalınmayacaktır. Ödenmek zorunda olan kredi vadeleri ya da kredi masrafları, bu fonların kullanılması ve oluşturulması durumunda ortadan kalkacaktır. Banka kredisi kullanmak yerine ihtiyaç fazlası olan değerlerin kullanılarak istenen alanlarda yatırımda bulunulması herkes için daha iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu