Krediler

Kredi Çekip Döviz Almak Mantıklı Mı?

Günümüz koşulları gereği insanların çoğunun aklında, geleceğe yönelik yatırımda bulunma ve gelecekte ihtiyaç duyulduğunda ya da parlak bir girişimcilik fikri oluştuğunda biriktirilen bu paraların finansman olarak kullanılması yatmaktadır. Hiç de fana bir fikir değil, olağanın dışında gerçekleşen ve nakit ihtiyacı doğuran durumlarda, kara çevirilebilecek durumların varlığı karşısında duyulan finansman ihtiyacında ve benzeri durumlarda kullanmak üzere zamanında yapılan birikimler, kişiler için can simidi etkisi göstermektedir.

Yatırımda bulunmak için bazı farklı yöntemler vardır; birikim yaparak bir alanda yatırıma başlamak, elde olan fonları yönlendirerek bir alanda yeni bir yatırıma başlamak  ya da borçlanmaya giderek bir alanda yatırımda bulunmak.

Yatırım Yapılacak Paranın Değer Kaybetmesi
Yatırımda bulunulacak alanın riskliliği doğrultusunda, yatırım için kullanılan paranın değer kaybetme ve zarara uğrama olasılığı bulunmaktadır. Bu alanlarda yapılan yatırımlarda, ihtiyaç fazlası olan paraların kullanılması, zarar edilmesi halinde yatırımcıların aşırı boyutlarda hasar almamalarını sağlayacaktır. Aksi durumda, borçlanma yolu ile yapılan riskli yatırımlarda kişilerin zarara uğramaları durumunda hem borçlanmış oldukları tutarları ödemek zorunda kalacaklar hem de borçlanarak edindikleri paranın değeri düşmüş olacaktır.

Son zamanlarda dövizin yükselmesi ile bu alanda yatırım yapacak olanların sayısında doğal olarak artış yaşanmaktaydı. Dövize yatırımda bulunarak kar elde etmeyi amaçlayanların sayısı hiç de azımsanacak boyutlarda değil. Bu alanda yatırım yapacak olanların ellerinde değerlendirmek üzere bulundurdukları kaynakları varsa banka döviz hesaplarında kısa sürede döviz alımı gerçekleştirebilecekler ve kurda meydana gelen değişimlerden kar elde etmenin yollarını arayacaklardır.

Döviz Yatırımı İçin İhtiyaç Kredisi
Fakat, döviz üzerine yatırım yapmak isteyip bu alanda değerlendirmek üzere daha önceden biriktirilmeye başlanmış parası olmayanlar ya da bu alana aktarabilecekleri başka değerleri olmayan kimseler, döviz üzerine yatırım yapmak için ihtiyaç kredisi kullanma yöntemine yönelmekteler. İhtiyaç kredisi kullanılarak edinilen finansmanın dövize yatırım yapılması sonucunda tatmin edici karların sağlanabilecek olması gibi yatırım işleminden sonra zarar da edilebilmektedir. İhtiyaç fazlası olmayan, bankadan çekilen krediyle yapılan bu yatırımların zarar etmesi sonucunda normal olarak, yatırım için biriktirilen fonlarla yapılan yatırımlardan daha fazla zarara uğranacaktır.

İhtiyaç Kredisi Çekerken Karşımıza Çıkan Ek Masraflar
İhtiyaç kredisi kullanırken bankanın hizmet sunumu için müşterilerinden aldığı bazı masraflar bulunmaktadır. Dosya masrafı, kredi oluşturma masrafı gibi masrafların yanında kişilerin kredi vadelerini ödemeleri sırasında borçlarıyla birlikte ödemek zorunda kalacakları faizler de kredilerin kullandırılma ücretidir. Kullanılan kredinin geri ödemesi basit matematik kuralları gereği kullanılan paradan daha fazla olacaktır. İhtiyaç kredisi kullanılarak yapılacak olan döviz yatırımlarında zarar edilmesi ya da elde edilen karın kredi masraflarını karşıladıktan sonra kişileri tatmin edici düzeyde olmaması olasılıkları karşısında bu finansman yolu kullanılarak döviz alanında yatırım yapmak pek de mantıklı olmayacaktır.

Döviz ya da herhangi bir alanda yatırım yapmak için kişilere en çok engel olan değişkenler üzerlerinde görünen borçlar olmaktadır. Bir alanda yatırım yapılmadan önce eğer mümkünse sahip olunan borçların ödenmesi, yapılan yatırımlara ayrılacak olan payların artmasına ve yatırım süresince sahip olunan kaynakların borçlar ve yatırımlara dağıtılması yerine yalnızca yatırımlara yönlendirilmesini sağlayacaktır.

Az Riskli Yatırım; Yatırım fikrinin oluşmasından itibaren bu alanda kullanmak üzere bir bankada hesap oluşturarak bu hesapta birikim yapılmaya başlanması, başka bir olasılık olan borçlanma yoluyla yapılan yatırımlardan daha sağlıklı ve daha az riskli olacaktır. Burada biriktirilen paralar ihtiyaç fazlası olduğu için zarara uğranması halinde kişilerin gündelik yaşantıları aşırı boyutlarda etkilenmeyecekler ve bankalara ödemeleri gereken kredi taksiti gibi yükümlülüklerin yokluğu da kişilere geniş hareket imkanı sağlayacaktır.

Yine de ihtiyaç kredisi kullanarak bu alanda yatırım yapma niyetinde olanlar varsa, kredi borçlarını karşılamak ve olasılıklar dahilinde elde edebilecek oldukları karları maksimize etmek için kurda meydana gelebilecek değişimleri daha önceden okumanın yollarını aramalıdırlar. Yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen siyasi, ekonomik ve sosyal olaylar; ülkeler arası antlaşmalar, yeni yatırımlar ve benzeri birçok değişkenin iyice analiz edilmesi ve aynı anda değerlendirilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu