İş ve Para Dünyası
Kredi Çekip Kredi Kartı Borçlarını Kapatmak
Yazar: - 09 Haziran 2018
397
0
Kredi Çekip Kredi Kartı Borçlarını Kapatmak

Kredi kartları, bankaların müşterilerine sunduğu finansman araçlarından olup insanların hayatlarını kolaylaştırmak, alışverişlerinde avantajlı konuma geçmek ve kredi kartının özelliğince çeşitli fırsatlardan yararlanmaları için tasarlanmış finansman araçlarıdır.

Yapılacak olan taksitli alışverişler çoğu zaman tek seferde alınamayacak olan şeylerin alınabilmesine imkan sağladığı için kullanıcıların alışveriş sırasında bir numaralı dostu konumuna gelmiştir. Taksit avantajının yanı sıra kredi kartlarının karakteristik özelliklerinden biri de bankadan bankaya göre değişen alışveriş puanı sistemidir. Alışveriş yaptıkça bu puanlardan kazanılır ve bir sonraki alışverişlerde tüketilmesi için kredi kartı hanesinde bekletilir.

Asgari Ücreti Ödemek
Yukarıda sayılan ve daha birçok avantajının yanı sıra kredi kartları, aylık ödenmesi gereken borç miktarı düzenli şekilde ödendiği taktirde kişilerin alışverişlerinde ve gündelik harcamalarında rahat bir sürece sahip olmalarını sağlayacaktır. Borçların düzenli şekilde ödenmediği, bir süredir yalnızca asgari ödeme tutarı gerçekleştirerek kalan ana borcun altında ezilmeye başlanınca işler biraz farklı renk alacaktır.

Kredi kartı kullanıcılarının aylık dönem borçlarını düzenli şekilde ödemeleri durumunda kredi kartlarına yansıtılacak olan herhangi bir faiz bulunmamaktadır. Kredi kartlarının borçlarının asgari düzeyde ödenmeye başlaması, kartlara gecikme faizi uygulanmasına neden olacaktır ve ödenmeyen ana para faizlenerek artmaya başlayacaktır. Bu aşamaya gelmemek, yine kredi kartı sahibinin elinde olup kredi kartı aylık ödemelerinin tamamını yapmak ve kredi kartı limitini hiç ödemeyecek gibi kullanmak, kredi kartı kullanırken yapılabilecek en büyük hatalardandır.


Altında ezilmeye başlanan ve ödenemeyen kredi kartı borçları, bankalardan kaçılarak kurtulanamayacak bir sorundur. Bankalar, borç sahiplerine her türlü olasılıkta ulaşacaklardır ve alacak oldukları borcu tahsil edeceklerdir. Bu sebeple, bankadan kaçmak adına bankayla anlaşma yoluna gitmeye çalışmak ve borcun ödenmesinin istendiğini belirtmek bankayı biraz daha rahatlatacaktır.

Borçların ödenmediği ilk aydan sonra gecikme faizi uygulaması kredi kartlarına yansıtılmaya başlanır. Devamındaki 3 ay boyunca kişilere borçlarını ödemeleri, aksi halde yasal sürecin başlatılacağına dair mektup gönderilir. Devamındaki 15 günlük süre içerisinde de herhangi bir ödeme yapılmazsa banka, kişiler hakkında yasal takip sürecini başlatacaktır. Bankalar tarafından takibe alınmak, kişilerin kredi sicillerine yansıtılacak olan büyük bir olumsuz göstergedir ve daha sonra bankalarla olabilecek ilişkilerde kişilerin olumsuz geçmişe sahip olarak gözükmesine neden olacaktır.

Biriken Kredi Kartı Borçlarının İhtiyaç Kredisi ile Kapatılması
Kredi kartı borcunun ödenemeyecek aşamaya kadar gelmesi durumunda bankayla iletişime geçmek ve bu borçların ödenebilmesi için alternatif yolların aranması, borç sahiplerinin lehine olacak en doğru harekettir. Özellikle birden fazla kredi kartına olan ve ödenemeyecek duruma gelen kredi kartı borçları, ihtiyaç kredisi kullanarak kapatılabilecektir. Kredi kartlarına işleyen faiz oranı, kredi alınması durumunda doğacak olan faiz oranından fazla ise ve alınacak olan kredinin taksitleri ödenebilecek düzeydeyse, bu kredileri kullanarak kredi kartı borç kapatma işlemlerine gitmek mantıklı olacaktır. Kredi kartının kapatılan borcunun yanı sıra vadesi ve aylık olarak ödenmesi gereken tutar belli olan ihtiyaç kredilerinin kullanımı, geri ödeme ve uygun vadeler açısından bu kişilerin faydasına olacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ