Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Hayatın zorluklarıyla birlikte gelen, kişilerin yaşamında ortaya çıkan bir takım parasal sıkıntılar bulunmaktadır. Bu sıkıntıların başında, gelir gider dengesinin bozulmasıyla birlikte görülen sıcak nakit akışı gelmektedir. Acil nakit paraya ihtiyaç duyan her vatandaş, kredi alabilmek için bir çok finans kuruluşunun kapısını çalmaktadır. Bu durumda banka tarafından değerlendirilen bir çok parametre mevcuttur. Bu parametreler, aylık önene su faturasından, 10 sene önce alınıp ödenmiş kredinin detaylarına kadar değişkenlik gösterebilmektedir.  Bu bilgiler ışığında banka, risksiz ya da az riskli gördüğü kişilere belirli taksit sayısı ve faiz oranıyla kredi verebilmektedir. Fakat bazen her türlü parametre uygun olmasına rağmen kredinin alınamadığı da görülür.

Devlet Memurlarına Kolay Kredi
Bankalar kredi verirken, kişilerde bir çok durumu ele alırlar. Bu durumların genele uygulanması sonucunda banka, kişinin krediyi düzgün ödeyeceğine ikna olduğu takdirde krediyi vermekte, fakat kişinin kredi ödemede yaşayacağı sıkıntılar olduğunu öngördüğü takdirde de kredi vermemektedir. Bu işlemler, eğer kredi talep eden kişinin devlet memuru ya da emekli birey olduğu takdirde çok kolay bir şekilde yürümektedir. Fakat kişi özel sektör çalışanı ise bir takım sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu durumdan kaynaklanan sorunlar ortaktır. Bunların en başında maaş ve bordro düzensizliği gelmektedir. Özellikle kobi ve kurumsal olmayan firmalarda çalışan kişilerde görülen bu durum, kredi almanın önündeki en büyük engeldir.

Kredi Almak İçin Genel Şartlar
Kredi almak için gereken şartlar, başvurulan kredi tipine göre de değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi ya da iş geliştirme kredisi olarak değişen kredi türlerinin prosedürleri farklı olmaktadır. Örneğin 200 bin tl bandında ev kredisine başvuran bir kişinin, aylık en az 7000 tl ve üzeri bir maaş alması gerekmekte, bununla beraber alacağı evin de deprem yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir. Banka vereceği her kredide kendi mali yapısını düşünmekte ve bu mali yapının lüzumlu gördüğü şartların yerine getirilmesini, kredi vereceği kişiden talep etmektedir. Bu şartları düzgün bir şekilde yerine getiren kişiler rahatlıkla kredi alabilmekte, yerine getiremeyen kişiler ise bunları yerine getirene kadar kredi alamamaktadır.

Bankadan kredi almak için gereken şartları genelleştirdiğimiz takdirde aşağıdaki tablo karşımıza çıkmaktadır.

  • Kredi başvurusunda bulunan kişilerin düzenli bir geliri olması ve bu gelirin de belirli bir bandın üzerinde olması gerekmektedir.
  • Kredi almak isteyen kişilerin, çalıştıklarının belgelenmesi ve sigorta giriş bilgilerini içermesi açısından maaş bordrosunun güncel geliriyle uyumlu olması gerekmektedir.
  • Kişinin yakın zamanda çekmiş olduğu bir kredisinin bulunmaması
  • Mevcut borç yükünün, gelir gider dengesiyle bir uyum içerisinde olması
  • Kredi alınabilmesi için büyük önem taşıyan kredi notunun iyi bir seviyede olması
  • Kredi türüne göre değişen ihtiyacın doğru belirlenmesi ve bu durumun bankaya iyi bir şekilde ispatlanması. Örneğin araba kredisi ya da ev kredisi için bankaya başvuran kişinin, kredi ile alacağı malların banka mevzuatına uygun olması bu duruma örnektir.
  • Devlet memuru ya da emekli olmak, banka için daha tercih edilebilir bir durumdur.
  • Kişinin borçlu olduğu devlet kurumlarının olması, banka açısından olumsuz karşılanabilmektedir. Ayrıca kredi için başvuran kişinin, herhangi bir ipotekli borcunun bulunması da banka tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu gibi durumlar, kredi almak için gerekli şartlara örnek teşkil edebilen ve bankanın mali yapısının gerekleriyle de değişebilen durumlardır.

Yorum yapın