Kredi Notu

Kredi Çekmek Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Türkiye’ de bankaların bir araya gelmesiyle oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bankalarla çalışan her bireyin, kişilerin kredi skorlarını belirlemek ve ileride bankaların bu kişiler ile çalışmadan önce karar almalarında kullanacakları kredi skorlarını oluşturmak için veri toplamaktadır.

Bankaların sunduğu ürünlerden; kredi kartları, krediler, yatırım hesapları, mevduat hesapları gibi, faydalanan herkesin bu kurum tarafından oluşturulan finansal skorları bulunmaktadır ve bu skorlar kişilerin finansal anlamda ne kadar güvenilebilir olduklarını, borçlarına ne kadar sadık olduklarını ve gelecekteki ödemelerinde de ne oranda istikrarlı olacaklarını göstermektedir.

Geçmiş Ödemelerinizin Önemi
“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” deyişinin anlattığı gibi bankalarla daha önceden çalışmış kişilerin geçmiş ödeme performanslarıyla şekil alan kredi notları, aynı kişilerin gelecekte de nasıl bir tutum içinde olacaklarını bankaya bildirmektedirler. Bankalar, KKB’ den aldıkları bu bilgileri, kredi kartı, kredi ya da diğer bankacılık işlemleri için başvuran müşterilerinin değerlendirmesinde oldukça sık kullanmaktadırlar. Ve bazen kredi notları yetersiz düzeyde olan banka müşterileri, başvurdukları kredileri sırf kredi skorlarının düşük olması nedeniyle alamamaktadırlar.

Kredi Çekmek İçin Puanım Kaç Olması Gerekli: Kredi başvurusunda bulunanların kredi skorlarının belirli bir limitin altında olmasından dolayı bazen kredi kullanamadıklarını yukarıda belirtmiştik. Başvurulan kredilerin bankadan onay alabilmesi ve kredi skorlarının kişilere engel teşkil etmemesi için en az olacak şekilde 1500 puan ve üzerinde olması gerekmektedir. Kredi değerlendirmede bankaların kullandığı bu puanlar 1 ile 1900 arasında değişim göstermektedir. Risk grupları açısından 1 en yüksek riske sahip grubu nitelerken 1900 ise en düşük risk grubunu nitelemektedir.

Ön Eleme Aşaması: Kredi skorları değerlendirilirken ortaya şu şekilde bir tablo çıkmaktadır; kredi skorları 1 ile 699 arasında değişen finansal müşteriler en riskli grup olarak tanımlanmaktadır. Bankalar, kredi skorlarını müşteri başvurularında hızlı karar alma aracı olarak kullandıkları için bu puanlama arasında bir yerde bulunan müşterilerin başvuruları değerlendirmeye bile alınmadan reddedilecektir. Bankaların SMS ve benzeri kanallarla yapılan kredi başvurusu servislerinde SMS aracılığıyla başvuruda bulunan kişiler öncelikle ön başvuruya alınmaktadırlar. Kredi skorları riskli olan grupta bulunan banka müşterileri, kredi ya da kredi başvurusunda bulunurlarsa ön değerlendirme aşamasında eleneceklerdir ve başvuruları değerlendirme aşamasına bile geçemeyecektir.

Kredi Puanını Yükseltmek
Durum bu şekilde olunca kredi skorunun yüksek tutulması ve mümkünse düşürülmemesi büyük önem taşımaktadır. Fakat finansal olarak kötü bir dönem herkesin başına gelebilmektedir ve bu dönemi atlattıktan sonra bankalara sundukları hizmetlerden birini kullanmak amacıyla başvuruda bulunulduğunda geçmiş finansal ayak izlerinden kaynaklanan düşük kredi skoru kişilerin önüne engel olarak çıkacaktır. Kredi skorlarının yükseltilmesi, istenilen banka imkanlarından faydalanmak için kişilerin öncelikle yapmaları gerekenler arasındadır. Kredi skorunda etkisi olan parametreler aşağıda sıralanmaktadır ve bunlardan biri üzerinde yapılan olumlu yöndeki değişiklik, yani ödemeler, kişilerin kredi skorlarını eş zamanlı arttırmasa da zaman içerisinde yükseltecektir.

Ödemeleri Zamanında Yapmak: Kişilerin bireysel kredileri ve kullanmakta oldukları kredi kartlarının geri ödeme alışkanlıkları, kredi skorlarının oluşması üzerinde yüzde 30 oranında etkiye sahip olmaktadır. Bu değerler yaklaşık değerler olmaktadır ve değişim gösterebilmektedir. Dönem ödemelerinin tamamının yapılması ve son ödeme tarihinin geçilmeden ödemede bulunulması kredi skorunu düzeltecek eylemler arasındadır.

Mevcut Borçlar: Kişilerin sahip oldukları mevcut borçları da kredi skorları üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Kişilerin zaten hali hazırda borçlarının bulunması kredi skorlarını yüzde 25 oranında etkilemektedir. Bu oranlar kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Mevcut borçların daha önce belirlenen şartlara uygun şekilde kapatılmaya başlanması, düşük olan kredi skorlarının yükselmesini sağlayacaktır.

Yeni Krediler Olumsuz Olarak Yansır: Aynı zamanda yeni açılmış krediler de kişilerin finansal anlamda riskli grup içerisinde bulunmalarına neden olan etmenler arasındadır. Zaten almış oldukları kredileri, düzenli aylık gelirlerinden karşılamakta olduklarından yeni alacakları kredilerde zorlanma yaşayabileceklerinden bu durumda da bankalar onay vermeyebilmektedirler. Yeni açılan kredilerin bankayla anlaşılan şartlar altında istikrarlı bir şekilde kapatılması durumunda düşük olan kredi skorları yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Notunuzu 1.500 Puanın Altına Düşürmeyin
Bankaların sunduğu ürünlerden faydalanan herkesin, bu ürünleri kullanma alışkanlıklarına, diğer şirketlerle olan ödemelerinin disiplinine göre şekil alan kredi skorları bulunmaktadır. Kişiler, bankadan ve diğer finansal kuruluşlardan aldıkları hizmetleri ne oranda düzenli ve istikrarlı şekilde geri öderlerse o oranda yüksek kredi skorlarına sahip olacaklardır. Kredi skorları 1 ile 1900 arasında değişim göstermektedir ve kredi skorları 1500 ve daha yüksek olan kişiler başvurdukları hizmetler için banka tarafından onay yanıtı alabilmektedirler. Kredi skorlarının bu düzeyden aşağıya indirilmemesi, daha düşük düzeyde ise de yukarıda anlatılan kredi skoru yükseltme yöntemleri kullanılarak kredi skorlarının yükseltilmesi, bankalardaki başvurularının onay alma ihtimalini arttıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu