Kredi Geçmişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan veya çeşitli finans kuruluşlarından kredi alırken gerekli olan şeylerin başında, kişinin geçmiş mali durumu gelmektedir. Bu mali durum findeks kredi notu adı verilen bir sistem ile dökümante edilmektedir. Findeks kredi notu, kişinin gelir gider dengesini açıkça ortaya koyan, geçmişte almış olduğu kredilerin ödeme düzenlerini gösteren ve kişinin ne kadar boyutta kredi ile borçlanabileceğini belirleyen bir göstergedir.

Findeks kredi notu ve kredi geçmişi bir çok yolla sorgulanabilmektedir. Bu alternatif yolların başında, herhangi bir telefon şebekesinden yapılan sorgulamalar ve bazı bankaların telefon bankacılığı uygulamaları gelmektedir. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone hat sahiplerinin kredi geçmişi sorgulamaları gayet basit bir şekilde yapılabilmektedir. Telefonun mesaj bölümünden yazılacak olan bir SMS ile öğrenilebilen kredi geçmişi, kişinin kredi alıp alamayacağını netleştiren bir olgudur.

Kredi Geçmişini Sms İle Sorgulama
Kredi geçmişinin sorgulanması için cep telefonlarının mesaj kısmına yazılması gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgiler; kişinin T.C kimlik numarası ve bir boşluk bırakılarak doğum tarihidir. Yazılan bu mesaj 1112 no’lu numaraya gönderilir. Şebeke farketmeksizin yapılabilen bu işlemin mesaj başına olan bedeli yaklaşık 9 TL’dir. Bir diğer kredi geçmişi sorgulama yöntemi ise, Akbank’ın cep bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. Akbank Cep’in, kredi kısmında yer alan menüden yapılan bir takım işlemler sonucu, kredi geçmişi ortaya çıkarılabilmektedir. Bu işlem ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bazı bankalar da kredi geçmişine dair olan bilgileri, ücretsiz olarak kişiye sunabilmektedir.

Kredi Geçmişi Sorgulamanın Önemi Nedir ?
Kredi geçmişi sorgulamak, kişinin yeni bir krediye ihtiyaç duyduğu zaman yapması gereken işlemlerin başında gelmektedir. Çünkü, banka yada finans kuruluşu, kredi başvurusunda bulunan kişiye kredi verirken, kişinin kredi geçmişinin esas almaktadır. Kredi geçmişinin iyi ve ortalamanın üzerinde olması sonucu, banka kişiye belirlediği miktarlarda kredi verebilmektedir.

Kredi Geçmişinin İyi Olması Hangi Parametrelere Bağlıdır ?
Kredi geçmişi, genellikle kişinin mali yapısını ve borç durumunu göz önünde bulundurarak bir oran hesabı yapar. Bu oran hesabı sonucunda kişinin kredibilitesi ortaya  çıkar. Kişinin mali yapısının iyi olması; kullanmış olduğu kredi kartlarının düzenli olarak ödenmesi, üzerine kayıtlı olan taşınmazların toplam bedelleri, kişinin yaşı, kişinin maaşı ve borç durumunun iyi olması anlamına gelmektedir. Tüm bu parametrelerin ışığında, kişinin kredi alıp alamayacağı belli olmaktadır.

Kredi Geçmişi Sorgulamanın Sonucu
Ülkemizde, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak bilinen kurum, tüm T.C. vatandaşlarının mali kayıtlarını yürütmektedir. Bu kurum kişilerin, mali geçmişinin ve borç durumunu kayıt altına almaktadır. Kişinin yapmış olduğu tüm harcamalar ve banka ile olan ilişkisi, bu mali duruma bir parametre sağlamaktadır.

Kredi geçmişi sorgulamasında elde edilen raporlar, banka ve finans kuruluşları tarafından detaylı bir şekilde analiz edilir. Daha sonra buradan çıkan sonuç kapsamında, kişinin tam olarak kredi alıp alamayacağı, kredi aldığı takdirde hangi miktarlarda alabileceği netleştirilmektedir.

Kredi Sorgulama İşleminde Hata ve İtiraz
Kredi geçmişi sorgulama işlemlerinde nadir de olsa bir takım hatalar meydana gelmektedir. Bu hatalar, bankacılık sisteminde meydana gelen eksik bilgi paylaşımlarından ötürü doğmaktadır. Bu durumlarda genellikle kişilerin son yıllarda yapmış olduğu mali aktivite raporları eksik olarak değerlendirilmekte, buna bağlı olarak da findeks kredi risk notu düşük çıkmaktadır. Böyle durumlar için Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturmuş olduğu acil risk ve itiraz hattı bulunmaktadır. Eğer kendi mali durumunuzdan eminseniz, findeks kredi risk notunuz oldukça düşük ise ve bu durumda şüphe duyduğunuz bir şey mevcutsa, finans kuruluşuna itiraz etmeyi unutmayınız.

Eksik ya da hatalı hesaplanan findeks kredi notu, kişilerin yapmış olduğu itirazlar vasıtasıyla düzeltilmektedir. Bu düzeltme, genellikle kişi ile ilgili son güncel bilgilerin diğer tüm kurumlardan alınması vasıtasıyla olmaktadır. Gelişen teknolojik imkanlarla birlikte, itirazda bulunulan gün içerisinde ya da en geç ertesi gün, itiraz sonucu elde edilebilmektedir. Genellikle yapılan itirazlar başarıyla sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda ise, kişinin haberi olmadığından dolayı bir takım mali faaliyetler nedeniyle kredi risk notu düşük olarak değerlendirilmektedir. İtiraz eden tüketiciye detaylı olarak bilgi, finans kuruluşları tarafından ücretsiz ya da düşük meblağlar karşılığı sunulmaktadır.

Yorum yapın