İş ve Para Dünyası
Kredi Kart Borçları Ne Zaman Avukatlık Olur?
Yazar: - 07 Haziran 2018
398
0
Kredi Kart Borçları Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi kartları, bankaların müşterileri için oluşturdukları finanman araçlarıdır ve düzenli kullanıldıklarında, kullanıcılarının tüketimlerini ve alışverişlerini, nakit kullanımına göre daha avantajlı şekilde tamamlamalarını sağlamaktadır. Aslına kredi kartları, düzenli kullanıldığında ve dönem borçları düzenli şekilde ödendiğinde faizsiz kredi etkisi göstermektedir.

Kredi kartı dönem borçlarının düzenli şekilde ve tamamının yatırılmasıyla, kredi kartlarına işleyecek bir faiz bulunmamaktadır. Kredi kartlarının tüm bu avantajları karşısında kredi kartı kullanıcıları iştahlarına hakim olamayıp aşırı harcamalara kaçabilmektedirler. Düzenli kullanıldığında son derece faydalı ve masrafsız olan kredi kartları, düzensiz ve düzenli geliri aşacak şekilde kullanıldığı zaman sahiplerine zor anlar yaşatabilmektedirler.

Bilinçsiz Harcamalar
Aşırı harcamalar, kredi kartı dönem borcunun ödenememesine neden olmakta ve zamanla biriken, faiz eklenen ve üzerinde bir de kredi kartı harcamalarına devam edilen durumlarda asgari ödeme tutarının bile ödenemeyeceği durumlara varılabilmektedir. Bu durumlarda kredi kartı sahipleri gerçekten zor durumda kalıp bir çıkış yol arayışına girişmektedirler. Hesap kesim tarihlerinde müşterilere gönderilen ekstede, kartın kullanımına devam edebilmek için ödenmesi gereken asgari ödeme tutarı ve dönem borçları bildirilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının ellerinden geldiği kadar dönem borcunun tamamını ödemeleri, bunu yapamıyorlarsa asgari ödeme tutarlarını ödemeleri ve kredi kartı harcamalarını kısmaları gerekmektedir. kredi kartları ödemelerinin düzenli şekilde yapılmadığı ya da yapılamadığı durumlarda kredi kartı sahipleri, bankaları ile görüşerek kredi kartı borçlarını yapılandırma seçeneğine başvurabileceklerdir ya da yine bankalarıyla görüşerek kredi kartı borçlarını kapatmak için ihtiyaç kredisi kullanacaklar ve bu yolla kredi kartı borçlarını kapatacaklardır. Kredi kartları ile başı belada olan, kart borçlarını ödeyemez duruma gelen kredi kartı sahipleri, en kısa sürede bu sorunu aşmak için bankalarıyla iletişime geçmeli ve bir çözüm yolu bulmalıdırlar.

Kredi Kartlarının Avukatlık Olma Durumları
Herkesin aklına gelebileceği gibi, kredi kartlarının geri ödemelerinde yaşanacak sorunlardan dolayı kişilerin başı hukuki süreç nedeniyle derde girecektir. Hukuki sürecin başlamasına kadar geçen süreçte nelerin olacağı aşağıda detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Kredi kartlarının aylık kullanımlarını ve ödenmesi gereken asgari tutarla ödenmesi gereken dönem borcunun bildirildiği hesap ekstreleri, daha önce belirlenen hesap kesim tarihinde kart sahiplerine posta yolu ile ya da e-mail yoluyla ulaştırılır. Burada mantık dahilinde, ödenmesi gereken dönem borcunu ödemek ve kredi kartlarına faiz yansıtılmamasını sağlamak olacaktır. Fakat, dönem borcunu ödeyecek kadar durumu olmayanlar, asgari ödeme tutarını ödemek durumundadırlar. Bankalar, hesap kesim tarihinden itibaren 9 gün içerisinde kişilerin borçlarını ödemeleri için süre tanırlar. Bu süre içerisinde kart borçlarının ödenmesi istenmektedir.


Hesap kesim tarihinden itibaren 9 gün içerisinde ödenmesi gereken kart borcu ödenmediği zaman devam eden ayda, kredi kartının limiti elveriyorsa kişiler, kredi kartlarından harcama yapmaya devam edebileceklerdir. İkinci ay sonunda kişilere gönderilecek olan eksrede yer alan borçta, bir önceki aya ait ve geçerli aya ait ödenmesi gereken borçlara yer verilecektir ve borçların tamamının ödenmesi istenecektir. Geçerli olan ay için de dönem borcu ya da asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda banka, müşterisinin kredi kartını kullanıma kapatacaktır.

Bu durumda kredi kartları, mevcut olan borçların ödenmesi durumunda tekrar kullanıma açılmak üzere banka tarafından dondurulmuştur. Kredi kartı borçlarının ödenmesi durumunda kartlar tekrardan kullanıma açılacaktır.

Devam eden üçüncü ayda banka tarafından yeni bir hesap ekstesi gönderilir ve ekstede ödenmesi gereken borç hakkında bilgi verilir. Devam eden 9 gün boyunca kredi kartı borçlarının ödenmemesine devam edilmesi durumunda yasal takip işlemi başlatılır. Yasal takip işleminin başlatılacağı banka tarafından kişilere bildirilir ve 7 gün daha süre tanınır. Son olarak tanınan 7 günlük süre içerisinde de kişilerin kredi kartı borçlarını ödememesi durumunda bankalar, avukatları aracılığıyla yasal takip işlemlerine başlarlar.

Yasal Takip İşlemleri Neye Neden Olur?
Durumun bu aşamaya kadar gelmesinden sonra bankalar, kişilerden alacaklı oldukları paraları icra yolu ile temin edeceklerdir. İcralık olan kimselerin kredi skorları bu durumdan oldukça kötü etkilenecek ve bankalarla diğer finans kuruluşlarıyla ileride yapmaya niyetlenecekleri işlerde önlerine büyük engeller olarak çıkacaktır.

Takibe Düşmemek İçin Ne Yapılmalı?
Kredi kartı kullanıcılarının, takibe düşmemek ve zor durumda kalmamak için yapmaları gereken ilk şey, harcama yaparken irade sahibi olmaları ve bilinçli tüketici olmalarıdır. Bilinçli şekilde yapılan harcamalar, ödeme dönemlerinde kişilerin zorlanmadan borçlu oldukları tutarları ödeyebilmelerini sağlayacaktır.

Bilinçsizce geçen bir harcama evresinden sonra aklı başına gelenler içinse yapılacak en akıllı hareket, sorunu çözmek için bankayla birlikte hareket etmek olacaktır. Kredi kartı borcunu ödemekte zorluk yaşayan bireyler, bankalarına giderek konu hakkında çözüm yolu arayışına girmelidirler. Kredi kartı borçlarının yapılandırılması, kart borcunun kapatılması için ihtiyaç kredisi çekilmesi ve bankayla oluşturulacak farklı bir çözüm yolu, kredi kartı ödeme sorunundan kurtulmak için uygulanabilecek en iyi yollar arasındadır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ