Kredi Kartları

Kredi Kartı Başvurusu Red Edildi Sebepleri Nelerdir?

Günlük ihtiyaçların temininde, alışverişlerde, seyahatlerde ve nice çeşitli durumda faydalanılan kredi kartları, kişilere bunca yarar sağlarken kullanım ölçüsünce bankalara da kar sağlamaktadır. Bankaların, müşterilerinin kredi kartı kullanımından sağladığı gelir çok güzel boyutlardadır. Bu durumda bankalar, kredi kartı kullanımını teşvik eder, çeşitli kampanyalarla kredi kartı kullanımını çekici kılmaya çalışırlar. Kredi kartı kullanan kişi sayısı ne kadar çok ise elde edecekleri kar sayısı da o oranda artacaktır.

Fakat bu durum karşısında bile bankalar, her kredi kartı başvurusunda bulunana kredi kartı vermez, bu hizmetlerden faydalanmalarına müsade etmezler. Peki neden? Bankaların sundukları her hizmet için bir para döngüsü söz konusudur ve bu para bankadan çıktıktan sonra bankaya geri dönemeyecek durumlarda ise ya da en azından banka böyle düşünüyorsa bu işleme onay çıkmayacaktır. Genel olarak bu şekilde açıklanabilir, daha detaylı açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

Geçmişte Yaşanan Banka Sorunları
Kredi kartı başvurusu sonrası onay aşamasında takıldıysanız bu durumun sebeplerinden biri bankalarla geçmişte yaşadığınız herhangi bir sorun olabilir. Özellikle yakın geçmişte kredi ödemeleri, kredi kartları ve diğer finansal konularda bankalarla sorun yaşanmışsa bankalar bu olumsuz gelişmeleri dikkate alabilecek ve kredi kartı başvurusuna onay vermeyecektir. Bankalar ve finansal kuruluşlarla yaşanan finansal sıkıntılar, kişilerin sahip olduğu ve onları puanlandıran, bankalar nezdinde karakterize eden kredi notlarını olumsuz olarak etkileyecek ve düşürecektir. Bu durum sonrasında bankaların sundukları hizmetlerin herhangi birinden faydalanmak adına onay beklemek boşuna olacaktır. Bu kötü durumdan sıyrılmak adına kişiler kredi skorlarını yükseltmeli, bankalara olan kapatılmamış olan borçlarını kapatmalı ve kredi skorlarının yükselmesini beklemelidirler.

Sürekli Olarak Kredi Kartı Başvurusunda Bulunmak
Bankaların, herhangi bir müşteri başvurusunu değerlendirirken onay vermeleri üzerinde etkili olan değişken, kişilerin ne sıklıkla başvuruda bulunduklarıdır. Ardı ardına yapılan başvurular kişilerin onay alma şansını azaltacaktır. Bu durumla aynı şekilde eğer bir kişi her bankaya kredi kartı başvurusu yapıyorsa ve elinde de aşırı oranda kredi kartı mevcutsa, yeni yapmış olduğu kredi kartı başvuruları onay almayacaktır. Bu durumdan sakınmak ve yeterli sayıda kredi kartıyla yetinebilmek adına kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce kredi kartına ne için ihtiyaç duyulduğu netleştirilmelidir. Örneğin giyim alışverişleri için; seyahat, uçak bileti almak için; eğitim için.. gibi nedenler netleştirilerek buna yönelik tek bir kredi kartı başvurusu yapmak kişilerin faydasına olacaktır.

Kredi Skorunun Düşük Olması
Kredi skorları bankaların, müşteri başvurularında karar alma aşamasında kullandıkları en önemli parametrelerdendir. Kredi skorları, kişilerin finansal hayatlarına göre şekil alan, banka ve finansal kuruluşlarla olan aktif ilişki doğrultusunda azalabilen ve yükselebilen bir puanlama biçimidir. Bankalar, yüksek kredi skoru olan müşterilerini severler çünkü bu insanlara güvenebileceklerini bilirler. Bu insanların geçmişte yaptıkları finansal işlemler istikrarlı, geri ödemeleri düzenli bir şekilde gerçekleşmiştir. Kişiler kredi notlarıyla sınıflandırılırlarken bankalar tarafından 5 sınıfa dahil edilirler ve buna göre değerlendirilirler. Çok kötü, kötü, orta, iyi ve çok iyi olacak şekilde 5 grup. Kişilerin kredi skorlarının en azından ortada ve daha yüksek olması, bankaların sundukları hizmetlerden faydalanmaları adına önemli bir unsurdur. Kredi notu düşük olan bireyler, kredi notlarını yükseltecek uygulamalara başvurmalı ve sabırla beklemelidirler.

Gelir Beyanında Bulunmamak
Kredi kartı ve diğer tüm banka hizmetlerinden faydalanmak adına yapılan başvurularda bankaların müşterilerini değerlendirirken dikkate aldıkları değişkenlerden biri, müşterilerinin sahip oldukları düzenli gelirlerdir. Banka, düzenli bir gelire sahip olmayan kimselere kredi ya da kredi kartı verip kişilerin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesini beklemeyecektir. Bu durumun yaşanmaması adına hizmet sunumunu gerçekleştirmeyecek, bu durum iki taraf adına da daha iyi olacaktır.

Eğer kredi kartı başvurusu reddedilmiş biriyseniz, kredi kart başvurusunda düzenli gelir beyanında bulunduğunuza emin olun, bundan eminseniz, düzenli geliriniz istediğiniz limitteki bir kredi kartı için yeterli olmadığı için onay almamış olabilirsiniz. Bu gibi durumların göz önünde bulundurulması ve başvuru sırasında istenen tüm evrakların tamamlanması, kişilerin onay alma şanslarını arttıracaktır.

Yanlış Kredi Kartı Limiti Tercihi
Bankaların kredi kartı başvurusu sırasında müşterilerini değerlendirme ölçütlerinden biri de bu kişilerin sahip oldukları toplam kredi kartı limitleridir. Yasalar gereği kişilerin faydalanabilecekleri toplam kredi kartı limitleri maksimum olacak şekilde düzenli aylık gelirlerinin 4 katına çıkabilmektedir. Yani bir bankaya kredi kartı için başvuru yaptığınızda banka, tüm bankalarda sahip olduğunuz kredi kartlarını sistemleri üzerinden görmekte ve buna göre karar vermektedir. 2500 TL düzenli maaşı olan birisinin alabileceği kredi kartlarının toplam limiti 10 bin TL olacaktır. Bu değerin üzerinde bir kredi kartı limitine sahip olunması yasalar dahilinde mümkün olmayacağından başvurular bu durum göz önüne alınarak yapılmalıdır. Örneğin zaten 8 bin TL’ lik kredi kartına sahip olan birisi başka bir bankadan ya da aynı bankalarda 2 bin TL’ lik kredi kartı başvurusunda bulunabilecektir. Aksi taktirde başvurusu onaylanmayacak, bu durumdan kaçınmak adına kullanılmakta olan kredi kartları limitleri toplanmalı ve ne kadar daha kredi kartı limiti hakkına sahip olunduğu netleştirilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu