Kredi Kartları

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme (Yapılandırma) Nasıl Yapılır?

Kredi kartları ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu kartların temel amacı peşin para bulunmadığı durumlarda alışveriş yapabilmek ve taksit imkanlarından faydalanabilmektir. Son zamanlarda sadece kredi kartı ile alınmış olan ürünlerin değil kredi kartlarının da borcu kişileri zorlamaktadır. Bu nedenle kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi gibi bir durum ortaya çıkmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu konu ile ilgili bir mevzuat yayımlamıştır. Resmi Gazete’de yayımlanmış olan bu mevzuatta bütün bankaları ilgilendiren noktalar bulunmaktadır. Ülke genelindeki bütün bankalar kredi kartı borcu taksitlendirmek zorundadır. Fakat bankaların borç üzerine kendi kar paylarını ekleme gibi bir hakları da bulunmaktadır. 27 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bu mevzuat ile her müşterinin kredi kartı borcu taksitlendirme hakkı bulunduğu gibi her bankanın da kar oranını borca ekleme gibi bir hakkı bulunmaktadır.

Elektronik Eşyalarda Taksitli Alışverişe Sınır; Kredi kartı borcu taksitlendirme gibi bir durumun ortaya çıkmasının en önemli sebebi ise özellikle elektronik eşya alımında taksitte sınırlama olmasıdır. Gerek beyaz eşya alışverişinde gerek telefon ve bilgisayar alışverişinde taksit sınırlaması yapılması kişileri zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle en azından kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi istenmiştir. Mevzuata göre de bu durum oldukça kolaydır. Son alınan karara göre elektronik eşya alan kişilerin en fazla 6 ay taksitlendirme yapabilmesi, konaklama hizmeti, sosyal hizmetler ve sağlık hizmetleri alan kişilerin de en fazla 9 ay taksitlendirme yapabilmesi mümkün olmaktadır. Fakat hiç taksitlendirme yapılmayan alanlar tüketicilerin alışveriş yapmasını da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bankanın kar oranı düşünülerek taksitlendirme yoluna gidilmiştir. Taksit imkanı olmayan bir ürün alındığı zaman bankaya başvurularak bankanın kar oranının hesaplanması istenmektedir. Böylece banka tarafından belirlenen ek ücret karşılığında taksitlendirme işlemi yapılabilmektedir. Fakat bu taksitlendirme işlemi de en fazla 12 ay olmaktadır. 12 aydan daha fazla taksitlendirme yapılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Akbank Kredi Kartı Yapılandırması; Akbank ile kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişiler birçok imkandan yararlanabilmektedir. Akbank yalnızca borç yapılandırmak için değil borç transfer etmek için de müşterilerine yardımcı olmaktadır. Borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler Akbank ile 9 ay boyunca ücretsiz bir şekilde borçlarını yapılandırabilirler. Borç transfer etmek isteyen kişilerin de herhangi bir ücret ödemesi gerekmemektedir. Akbank borç transfer işlemi gerçekleştirmek isteyen müşterileri için çeşitli şartlar belirlemiştir. Bu şartlardan birisi de müşterilerin 200 TL ile 20.000 TL arasında borçlarının olmasıdır. Bu aralıkta borcu olan kişiler aylık  olarak % 2,24, yıllık olarak ise % 29,09 maliyet tutarını gözden çıkarmak zorundadır. Akbank’ın en avantajlı yönlerinden birisi de yalnızca kendi müşterilerine değil diğer bankalardan gelen müşterilerine de aynı hassasiyeti göstermesidir. Diğer bankalardan borç transferi için gelen müşterilerin kredi kartı borcu yapılandırması da mümkündür. Ayrıca Akbank hakkında bilinmesi gereken başka bir nokta da kart bedeli talep etmesidir. Talep edilen kart bedelinin maaş müşterisi olmakla ya da otomatik ödeme talimatı vermekle bir alakası bulunmamaktadır. Akbank’ın belirlemiş olduğu tutarlar üzerinden bu ödemeler yapılmaktadır. Örneğin Wings Black Kart sahipleri 152 TL ödeme, 72 TL de ek kart ödemesi yapmaktadır. Axess kredi kartı sahipleri 87 TL ile 109 TL arasında ödeme, 43,50 TL ile 54,50 TL arasında da ek kart ödemesi yapmaktadır. Exi 26 kart sahipleri ise 21,50 TL ödeme yapmaktadır. Tüm bu şartlar kabul edildiği taktirde bir Akbank şubesine gidilerek borç yapılandırma ya da borç transferi için başvuru yapılabilir.

Garanti Bankası Kredi Kartı Yapılandırması; Kredi kartı borcu taksitlendirmesini Garanti Bankası’ndan yapabilmeniz de mümkündür. Garanti Bankası’nın 500 TL’den daha fazla bakiyesi olan kredi kartlarının taksitlerini 72 aya kadar yapılandırdığı bilinmektedir. Ayrıca tüm bu işlemleri bankaya gitmeden yapabilmeniz de mümkündür. Telefonunuzdan 444 0 333 numarasını arayarak aldığınız ürünün tek çekim olduğunu fakat taksitlendirme yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Garanti Bankası 12 ile 36 ay arasında olan tüm vade işlemleri için % 1,99 faiz uygulamaktadır. 42 ay ile 48 ay arasında olan vade için % 1,89 faiz uygularken 66 ile 72 ay arasında % 1,69 oranında faiz uygulamaktadır. Siz de kredi kartı borcu taksitlendirmenin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu