Kredi Kartı Borcu Yüzünden Hapis Cezası Gelir Mi?

Kredi kartları, bankaların müşterilerine sundukları finansman araçlarındandır. Her bankanın sunmakta olduğu farklı bir kredi kartı ve bu kredi kartlarının karakteristik özelliği bulunmaktadır.

Alışveriş ve harcamalarda kredi kartları kullanılarak(ekstrede belirtilen dönem borçlarının tamamının ödenmesi durumunda) faizsiz kredi kullanımı gibi işlem gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Borçlarının Zamanla Birikip Ödenememesi
Kredi kartları, bankaların sunduğu diğer hizmetlerde olduğu gibi kullanıldığı ölçüde geri ödemesi yapılması gereken finansman araçlarıdır ve aylık olarak geri ödemede bulunmak gereklidir. Geri ödemelerin borçları karşılayacak şekilde ve aksatılmadan yapılması durumunda kartların bir daha ki dönemlerde de kullanımı mümkün olacaktır. Fakat günümüzde çoğu kişinin birden fazla kredi kartı olması ve bu kredi kartlarında biriken borçların zaman içerisinde ödenemeyecek boyutlara gelmesi, kredi kartlarının yalnızca asgari ödeme tutarlarının dahi ödenememesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kısır bir döngü içine düşülür, ödenemeyen borçlar faizle artar, bir daha ki dönem daha fazla ödenmesi gereken borç, ekstrelerle birlikte kart sahiplerine iletilir.

Kredi Kartı Borçlarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?
Kredi kartlarının aylık kullanım miktarı ve vadesi gelen taksitler kadar aylık ödenmesi gereken dönem borçları oluşmaktadır. Birden fazla kredi kartının varlığı ya da borçların aşırı şekilde artması sonucunda ödenmesi gereken asgari borcun dahi ödenememesi durumunda bankalarla kişiler arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlayacaktır. Kredi kartı borcunun birikmesi ve asgari ödeme tutarlarının bile ödenemeyecek hale gelmesinden sonra kişilere banka tarafından 15 gün süre tanınır. 15 gün sonunda kredi kartı borcunun tamamı ya da asgari ödeme tutarı ödenmezse kredi kartları kullanıma kapatılır. Devam eden süre içerisinde borçların ödenmesi durumunda kartlar kullanıma tekrar açılır ve kişiler kredi kartlarını kullanmaya devam edebilirler.

90 Gün Sonrasında Yasal İşlemlerin Başlatılması; Kredi kartlarının banka tarafından kullanıma kapatılması durumunda devam eden 90 gün süresince kişilerden kredi kartları borçlarını ödemeleri istenecektir. 90 gün sonunda kredi kartları borçları için herhangi bir ödemede bulunulmadı ise kişiler hakkında yasal işlemler başlatılacaktır. Banka avukatları, kişilerin ödememiş oldukları kredi kartı borçları için kişileri icraya vereceklerdir ve kişilerin üzerine kayıtlı olan gayrimenkul, araba ya da iş yeri gibi taşınmazlarla maaşlarına( maaşların dörtte birine ) haciz uygulanacaktır. Kişilerin sahip olduğu herhangi bir maaş ya da mal mülk olmaması durumunda ikamet etmekte oldukları evlere haciz işlemi gerçekleştirilecektir.

Kredi Kartı Borcunu Ödemeyenlere Hapis Cezası Var Mı?
Aslında kredi kartı sözleşmesinden ve kredi kartı borcundan doğan herhangi bir hapis cezası bulunmamaktadır. Fakat, kişilerin takip süreci devam ederken, borçlarını ödeyeceklerine dair icra dairesine taahhütte bulundukları ve borçlarını ödemedikleri zaman hapis cezası söz konusu olmaktadır.

Kişilerin kredi kartlarından dolayı alacakları hapis cezasının süresi 3 aya kadar çıkabilmektedir. 3 aylık hapis süresi boyunca kişilerin herhangi bir finansal aktivitesi olmayacağı için ödemeleri gereken borçları ödemek için herhangi bir girişimde bulunamayacaklardır.

3 ay sonunda hapis cezasının sona ermesinden sonra kişilerin borçlarını ödemeleri için bir süre daha verilir. Bu süre sonunda da kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda kişilerin yeniden hapse girme olasılığı bulunmaktadır.

Borçlu Durumdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler
Kredi kartı borçlarından dolayı haciz ya da daha kötüsü olan hapis cezasına çarptırılmak yerine borçlu olunan bankaya iyi niyet göstergesi olarak gidilerek borçların ödenmesinin istendiği ve borçları ödemek için alternatif yolların arandığı belirtilmelidir. Banka, kişilerin kredi kartı borçlarını yapılandırmaya giderek taksitler ve uygun vadelerle yeniden şekillendirebilir. Bu şekilde, bankanın yeniden şekillendirdiği borçların ödemesi gerçekleştirilebilecek ve aynı zamanda haciz ile hapis cezalarından da kurtulunmuş olacaktır.

Yorum yapın