Kredi Kartları

Kredi Kartı Borcunu Erteletmek (Takla Attırmak) Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Piyasada hizmet vermekte olan bankaların müşterileri için hazırlamış oldukları ve birbirlerinden farklılaşmalarını sağlayan özellikler barındıran, çeşit çeşit kredi kartı bulunmaktadır.

Banka müşterileri, bankalarından alacakları kredi kartlarıyla günlük yaptıkları harcamaları finanse edebilmektedirler. Kredi kartlarının nakit para kullanılması durumunda göre daha avantajlı olduğu durumlar bulunmaktadır.

Yapılan harcamaların kredi kartı ile karşılanması durumunda kart sahipleri, yaptıkları harcamalardan alışveriş puanı kazanabilmekte ve bu puanları daha sonraki alışverişlerde kullanabilmektedirler. Kredi kartlarının en büyük kullanılma sebebi, kişilerin alışverişlerini taksitlendirebiliyor olmalarıdır, tek seferde nakit ödemeyle alımı mümkün olmayan ürün ve hizmetlerin erişimine olanak sunan kredi kartları, tüketicilerin finansman araçları sırasında başlarda gelmektedir. Kredi kartları kullanılarak taksitli ya da taksit kullanmadan yapılan harcamalar sonrasında, kredi kartları alınırken belirlenen tarihlerde hesapların borçları belirlenir ve kişilerin tercih edecekleri iletişim kanalları vasıtasıyla kendilerine iletilir. Ekstre olarak adlandırılan bilgilendirme fişlerinde kişilerin o ay yaptıkları harcamalar ve ödenmesi gereken asgari tutarlar ödenmesi gereken toplam borç miktarı bildirilir. Burada yer alan ödenmesi gereken dönem borcunun ödenmesi durumunda kredi kartlarına herhangi bir faiz yansıtılmayacak ve borçların artmasına neden olacak herhengi bir durumla karşılaşılmayacaktır.

Kredi Kartlarına İşletilen Faizler
Bunun dışında, kredi kartlarının yalnızca asgari ödeme tutarlarının ödenmesi durumunda, ödenmeyen borçlar için faiz işlemeye başlayacak ve ödenmeyen borçlar durdukları yerde artmaya başlayacaklardır. Mevcut borç durumunun asgari düzeyde ödenmesi gereken borca gecikme faizi, geri kalan ve ödenmesi gereken borçlara da akdi faiz uygulanmaya başlanır. Bu şekilde ödenmeyen kredi kartı borçları, her ay artmaya devam eder ve kart sahiplerinin sonunda ödeyemeyecek durumlara gelmesine neden olur.

Normal şartlar altında, kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarının ödenmesi ve kartların içerisinde bakiye kalması durumunda kredi kartlarının kullanımına devam edilebilmektedir. Fakat kredi kartı borcunu ödemeyen bireyler kendilerini, finansal anlamda daha kötü durumlarda bulabilmektedirler.

Kredi Kartı Borcunun Ertelenmesi
Kredi kartlarının dönem borçlarının ödenmemesi ve bir dahaki dönemlere sarkıtılması durumunda kişiler, bankanın kredi kartına yansıtacağı gecikme faiziyle karşı karşıya kalacaklardır. Bankalar, kredi kartı borçlarını ödemeyen müşterileri için 2 ay süre tanımaktadırlar ve iki ay süre sonunda banka, müşterisini bu konu hakkında bilgilendirme yoluna gitmeye başlar çünkü 3 ayın sonunda borçlarla ilgili olarak herhangi bir ödemenin yapılmaması durumunda yasal süreç başlayacaktır. Bu süreç içerisinde kredi kartları kullanıma kapatılacak ve ödemelerin yapılması talep edilecektir. Banka, 3 aylık süre boyunca ödenmemiş kredi kartı borçlarının ödenmesi için müşterileriyle temasa geçer ve biriken borçların ödenmesi talebinde bulunur. Borçların ödenmesi durumunda kredi kartları kullanıma yeniden açılır ve kart sahipleri, kredi kartlarını kullanmaya devam edebilirler.

Kredi Kartı Borcundan Doğacak Yasal Sorunlar
Kredi kartı aylık ödemelerinin 3 ay boyunca yapılmaması ve ertelenmesi durumunda bankalar, avukatları aracılığıyla yasal işlemleri başlatacaklardır ve müşterilerinden alacaklı oldukları tutardaki parayı, icra yolu ile temin edeceklerdir. Bankalarla olan ilişkilerin bu şekilde kötü yola sapması, kişilerin kredi sicillerini ve bankalar, diğer finansal kuruluşlarla olan ilişkilerini oldukça kötü etkileyecek ve bu kurumlarla çalışılmasının önüne büyük setler çekecektir.

Yasal İşlemlere Varmadan Yapılması Gerekenler
Kredi kartından dolayı yasal takip işlemlerinden korunmak adına en azından asgari ödeme tutarlarının bankaya yatırılması, yapılacaklar arasında en makul seçenek olacaktır. Dönem borçlarının tamamının kapatılması halinde kartlara faiz yansıtılmayacak ve borçların artmasına neden olacak bir durumla karşılaşılmayacaktır. Fakat dönem borcunun tamamının ödenmesinin mümkün olmadığı durumlarda kişiler, kredi kartı borçlarının asgari ödeme tutarlarını ödeyerek yasal takip işlemlerinden korunabilirler. Bu sırada, kredi kartı harcamalarının kısıtlanması ve harcamaların gözden geçirilmesi, kredi kartı borçlarının zaman içerisinde bitirilmesi için yapılması gereken ilk işlerden olmalıdır.

Kredi kartı borcunun asgari tutarını dahi ödeyemeyecek durumda olan kredi kartı sahipleri, bankaları ile en kısa sürede iletişime geçerek çözüm yolu arayışında bulunmalıdırlar. İlk adımın müşteriden gelmesi durumunda kişilerin iyi niyetli olduğu algısı oluşturulacak ve bankalarla olan ilişkinin bozulmaması sağlanacaktır. Bankaya yapılan başvurudan sonra ödenemeyecek duruma gelen borçların yapılandırma işlemine gidilmeli ve ödenebilecek taksitlerle ve ödenebilecek vadelerle yeniden yapılandırılmalıdır. Bu şekilde hareket ederek ödenmemiş ve ertelenmiş olan kredi kartı borçları ödenmiş olacak ve yasal anlamda herhangi bir sorunla karşılaşılmamış olunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu