Kredi Kartları

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Günümüzde alışverişlerde ve günlük rutin harcamalarda insanların sıklıkla kullandıkları ödeme araçları halinde gelmiştir kredi kartları. Kimisi kredi kartı kullanmayı nakit para kullanmaktan hoşlanmadığı için tercih etmektedir kimisi de kredi kartı kullanımıyla bankadan elde edeceği avantajlardan faydalanmak istediği için kredi kartı kullanmaktadır.

Kredi kartlarının bu denli çok kullanılması, kredi kartı borçlarını ödeme konusunda sorun yaşayan kişilerin başına bela olabilmektedir. Biriken borçlar ilk başlarda kişilere fazla önemli gibi görünmese de ilerleyen zamanlarda tehlike çanları çalmaya başlamaktadır.

İşe Son Verilmesi: Kredi kartı kullanan ve bankalara borçlu durumda olan kişilerin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri borçlarının ödemesine devam etmesi sırasında işinden çıkartılmasıdır. İşine son verilen kişilerin düzenli olarak gelir elde ettikleri işlerinden ayrılmaları, kişilerin moral ve duygusal anlamdan kötü şekilde etkilenmelerine neden olacaktır. Ayrıca bu kimselerin bankaya olan kredi kartı borçları ve diğer borçlarının ödenemeyecek olması bu kişilerin içinden çıkması zor bir sürece çekecektir.

Bankalar bu konu hakkında müşterilerine bazı imkanlar sağlamaktadırlar. Kendilerinden hizmet almakta olan müşterilerine işten ayrılma olasılıkları karşısında zor durumda kalmamaları için kredi kartı işsizlik sigortası adı altında sigorta sunumunda bulunmaktadırlar. Bu hizmetten faydalanacak olan kimselerin kredi kartını kullandıkları bankanın kredi kartı işsizlik sigortası sunumunda bulunuyor olması gerekmektedir.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası
Bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilecek olmakla birlikte kişiler, kredi kartı borçları için bankaya her 100 TL’ lik borçları için 1,5 TL’ lik “Kredi kartı işsizlik sigortası” ödemesinde bulunacaklardır. Yani 1000 TL’ lik kredi kartı borcu bulunması halinde kişilerin ödeyecek oldukları kredi kartı işsizlik sigortası 15 TL olacaktır. Yatırılan sigortaların düzenli şekilde devam ettirilmesi halinde 10 bin TL’ ye kadar olan kredi kartı borçları, kredi kartı sahiplerinin işlerine son verilmesi durumunda sigorta tarafından kapatılmaktadır.

Satın alınacak olan sigortanın geçerli olabilmesi için kişilerin en az 3 aydır aynı işyerinde çalışıyor olmaları gerekmektedir. Bordrolu olarak çalışan kişilerin kendi istekleri dışında (işten çıkartılmaları, işyerlerinin kapatılması ve iflas durumunda) işsiz kalmaları halinde bu sigortadan faydalanabileceklerdir.

Emekli çalışanı olan kimselerin sigorta süreleri içerisinde kaza ya da hastalık nedeniyle 30 gün ve üzerinde hastaneye yatış yapmaları durumunda bu sigortalardan faydalanabileceklerdir.

Serbest meslek sahibi olan kimseler ile devlet memuru olan kimselerin bu sigortalardan faydalanabilmeleri için de kaza ya da hastalık sebebi ile 30 günden fazla iş göremezlik durumlarında bu sigortalar devreye girecektir.

Sigorta Teminatları
Kredi kartı işsizlik sigortası teminatlarından faydalanmak için kişilerin, sigorta başlangıç tarihlerinden itibaren devam eden 120 gün boyunca aralıksız olarak aynı iş yerinde çalışmış olmaları gerekmektedir. İşsiz kalınan dönem içindeyse kişilerin 30 gün boyunca işsizlik durumlarının devam etmesi aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

Kredi kartı işsizlik sigortası yaptıran kimseler; işyerlerinde çalışmaya devam ederken, çalışma güçlerinde ve isteklerinde herhangi bir değişme olmaksızın, işlerini gerçekleştirmeleri için herhangi bir engellerinin olmamasına rağmen, kendi istekleri dışında gelişen nedenlerden dolayısıyla işsiz kalabilmektedirler. Bu gibi durumlarda kişiler, düzenli olarak kazanmakta oldukları gelirlerinden mahrum kalacaklardır ve kendi varlıklarını sürdürmeleri için gereken paradan mahrum kalmalarının yanında ödemek durumunda oldukları kredi kartı borçlarını da ödemeye devam etmek durumunda kalacaklardır.

Kredi kartı işsizlik sigortaları için bankayla anlaşmaya varılması durumunda kişilerin kullanmakta oldukları kredi kartlarından, aylık harcama tutarlarında göre değişim gösteren primler kesilecektir. Primler otomatik olarak kredi kartı borç hanesine yazılacaktır ve kişilerin kredi kartı dönem borçlarını ödemesi ile kredi kartı işsizlik sigortası primlerini de ödemiş olacaklardır. Kredi kartı dönem borcunun %1’ i şeklinde prim ödemesinde bulunulması gerekmektedir. Sigorta primleri, banka ile anlaşmaya varıldıktan sonra kredi kartlarının kullanılmasına devam edildiği süre boyunca ödenmeye, otomatik olarak kredi kartının borç hanesine yazılmaya devam eder. Yıllık olarak otomatik olarak yenilenir ve yeni yılda da prim ödemeleri otomatik olarak sürdürülür.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortalarından Faydalanabilecek Olan Kimseler
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kimseler, kredi kartı işsizlik sigortalarından faydalanabileceklerdir. Ülke sınırları içerisinde ikamet etmekte olan T.C. vatandaşları, 18 ve 65 yaşları aralığında prim ödemelerine devam ederken işsiz kalırlarsa bu sigortalardan yararlanabileceklerdir. Kredi kartı işsizlik sigortası ödemekte olan kimselerin ilerleyen yaşlarda birtakım hesaplamaları yapmaları gerekmektedir. Kişilerin kredi süreleri toplamı ile kendilerinin yaşının toplamının 65’ i geçmiyor olması gerekmektedir. Bu şekilde, 65 yaşındaki kişiler de bu sigortalardan faydalanabileceklerdir.

Bazı Eleştiriler
Kredi ve kredi kartı kullanan birçok kişi müşterisi oldukları bankalar ile zaman zaman sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu kimseler, bazen haklı olarak bazen de yalnızca kendilerinin bazı şeyleri ihmal etmeleri sonucunda zor durumda kalmaktadırlar. Kredi kartı işsizlik sigortası yaptıran kişilerden bazıları, işsiz kaldıkları dönem içerisinde bu sigortalardan kendilerine bildirilen şekillerde faydalanamadıkları konusunda yakınmaktadırlar. Gerekli tutarlarda prim ödemiş olmalarına ve gereken şekilde çalışmış olmalarına rağmen bu sigortalardan tam anlamıyla faydalanamadıklarını anlatmaktadırlar. Bu sigortaları yaptıracak olan kimselerin olumlu yorumları göz önünde bulunduracak oldukları kadar olumsuz yorumlara da kulak kabartmaları kendi yararlarına olacaktır.

Aynı zamanda kredi kartı işsizlik sigortaları ödemeleri sayesinde faydalanılabilecek olan bazı farklı avantajlar bulunmaktadır. Bunlar bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu sigorta kapsamında bulunan kimselerin hastalanmaları ve bir kaza nedeniyle T.C. Sağlık Bakanlığı tarafınca onaylanmış tam teşekküllü bir hastanede minimum olarak 7 gün yatmaları halinde belirli bir gelir kaybına uğrayacaklardır. Bu gelir kaybını sigortalarından karşılayabileceklerdir.

Gündelik hastanede yatış teminatından faydalanabilecek olan kimseler sigorta başlangıcından itibaren 120 gün boyunca çalışmış olmalıdırlar. Yatacak oldukları hastane yukarıda belirtildiği gibi tam teşekküllü bir hastane olmalı ve bu hastanede 7 gün boyunca yatmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan sigortalı kimseler, teminatlardan faydalanabileceklerdir. (bu teminatlardan bir sefer faydalanan kimselerin bu teminatlardan tekrar faydalanmaları için hastaneye yatışları arasında 120 gün aralık bulunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu