İş ve Para Dünyası
Kredi Kartından Yıllık Kesilen Aidatlar Nasıl Geri Alınır?
Yazar: - 04 Temmuz 2018
353
0
Kredi Kartından Yıllık Kesilen Aidatlar Nasıl Geri Alınır?

Bankaların sunmakta oldukları ürün ve hizmetlerden en popüler olanı ve herkesin günlük olarak faydalanmakta olduğu finansman aracı, şüphesiz ki kredi kartı olacaktır.

Günümüzde neredeyse istisnasız olarak herkesin en az bir tane kredi kartına sahip olması ve günlük satın alma işlemlerinde gerçekleştirmesi, ürünün popülerliğini arttırdığı gibi bankalara olan getirisini de arttırmaktadır.

Bankalar, sundukları hizmetlerden para kazanan kuruluşlar oldukları için müşterilerine sundukları kredi kartlarından da yıllık ya da dönemlik olarak gelir sağlayacaklardır. Kredi kartı kullanıcılarından dönemsel olarak tahsil ettikleri kart ücretlerini “kredi kartı aidatı” olarak adlandırmaktadırlar ve bu masraflar kredi kartlarının kullanıcılarına sunduğu kolaylıkların ve avantajların karşılığı olarak tahsil edilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?
Kredi kartı kullanmak isteyenlerin kartlarını bankadan alabilmeleri için öncelikle kredi kartı sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir ve bu sözleşmeleri imzalamadıkları zaman kredi kartlarını alamayacaklardır. Sözleşmeler imzalanırken müşteriler genellikle ne imzaladıklarına çok dikkat etmezler ve sözleşmelere gözatmadan dahi imzalamaları gereken yerleri imzalarlar. Sözleşmenin içerisinde, kredi kartlarının aidatlarının açıklandığı kısımlar genelde küçük puntolarla yazılmıştır, müşterilerin sözleşme evresinde çokça soru sormalarını istemeyen bankalar çözüm yolunu bu şekilde bulmuşlardır. Sözleşmede kredi kartı kullanımından doğacak yıllık masraflar yani “kredi kartı aidatı” yine sözleşmenin içerisinde belirtilen zaman aralıklarında banka tarafından tahsil edilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Ödemeden Kart Sahibi Olmak Mümkün Mü?
Yapılan yasal düzenleme sayesinde bankalar, kart aidatı olmayan kredi kartı ürünlerini müşterilerinin hizmetine sunmak durumunda kaldılar. Aidatsız kredi kartları, aidatının ödenmesi gereken kredi kartlarına oranla bazı özellikleri törpülenmiş olarak kullanıcılarına sunulmaktadır. Normal olarak da bir tarafta kredi kartı aidatını ödeyerek bankanın kredi kartları için sunduğu tüm avantajlardan faydalanan bir kitle varken bir tarafta aidatsız kart kullanarak bu kartlarla da tüm kredi kartı avantajlarından faydalanan bir kitlenin olması adaletsiz olurdu. Bunun için aidatsız kredi kartları; alışveriş puanı toplama yönünden, taksit oluşturma yönünden, kampanyalardan faydalanma yönünden ya da diğer avantajlardan faydalanma yönünden kısıtlanmış olarak kullanıcılarına sunulmaktadırlar. Bu kart özelliklerinin açılması için aidatsız kredi kartı kullanıcılarının bankalarıyla iletişime geçmeleri ve bu özelliklerin bedellerini ödeyerek kredi kartlarına tanımlamaları gerekmektedir. Aidatsız kredi kartları için yapılacak olan bu satın alma işlemleri sonrasında satın alınan hizmet kartlara tanımlanmış olacak ve kart sahipleri yeni kart özelliklerinden faydalanmaya başlayacaklardır.


Kredi Kartı Aidatı İadesi İçin Başvuru Yapmak
Kredi kartı aidatlarının alınmayacağı durumlar vardır. Örnek vermek gerekirse bankaların öğrenci müşterileri için oluşturdukları kredi kartlarından, anlaşmaları sırasında kredi kartı aidatı alınmayacağı konusunda anlaşmaya varılan kartlardan ve benzeri durumlardan kredi kartı aidatı alınmayacaktır. Kredi kartı aidatının bu ve benzeri durumlarda banka tarafından tahsil edilmesi durumunda kişiler, banka iletişim kanalları vasıtasıyla bankayla iletişime geçerek bu işlemlerin iptali ve alınan masrafların iadesi konusunda başvuruda bulunabilecektir.

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Kredi Kartı Aidatı İadesi Başvurusu
Müşterisi olunan bankanın telefon bankacılığı numarası aranarak gerekli tuşlamalar yapılacak ve konuyla alakalı olan menüye gelinecektir. Menüde kişilerle görüşecek müşteri temsilcisine konuyla alakalı olarak gereken bilgileri aktarılacak ve kredi kartlarından kesilen aidat masraflarının iadesi için başvuruda bulunacaktır. Müşteri temsilcisinin alacağı talep kaydı sonucunda kart sahiplerine konuyla alakalı olarak kısa süre içerisinde geri dönüşte bulunacaklardır.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Kredi Kartı Aidatı İadesi Başvurusu
Kredi kartı aidatı iadesi başvurusunda bulunacak olanların bankayla iletişime geçmede kullanabilecekleri yollardan biri de müşterisi oldukları bankanın resmi internet sitesidir. Bankaların resmi internet sitelerinden ulaşılabilecek olan dilek ve şikayet formları, konuyla alakalı olarak bankayla temasa geçmede kullanılacak olan iletişim kanalıdır. Dilek ve şikayet formlarının konuyla alakalı detayları vererek doldurulması ve gönderilmesinden sonra kart sahiplerine kısa süre içerisinde geri dönüşte bulunulacaktır.

Banka Şubelerine Dilekçeli Başvuruda Bulunmak
Kredi kartı aidatı konusunda bir yanlışlık olduğunu düşünen ve işlemlerin geri alınmasını isteyenlerin kullanabilecekleri bir diğer kanal da müşterisi oldukları banka şubeleridir. Banka şubelerine, konuyla alakalı olarak hazırlayacakları kısa ve öz bir dilekçeyle, yaşanan sorundan bahsedilecek ve işlemlerin geri alınması, hesaptan düşülen kart aidatının iadesi hakkında istekte bulunulacaktır. Hazırlanan dilekçenin bankaya tesliminden sonra kişilere kısa süre içerisinde geri dönüşte bulunulacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ