Ekonomi

Kredi Kartsız Peşinatsız Kefilsiz Beyaz Eşya Nasıl Nereden Alınır?

Ülkemizde yapılan beyaz eşya alışverişleri, çok büyük oranla kredi kartı vasıtasıyla yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda tüketiciler, kredi kartı yerine vade farkı vererek beyaz eşya almayı düşünmektedirler. Bu durumun bir çok sebebi bulunmaktadır. Kredi kartı limitinin beyaz eşya fiyatlarına yetmemesi ve toplu alımlarda fiyatın daha da artması temel sebepleri olarak sayılabilmektedir.  Bu gibi durumlarda tüketiciler, beyaz eşya ve teknolojik aletleri kredi kartı olmadan almak isterler. Fakat beyaz eşya veya teknolojik aletler, belirli bir rakamın üzerinde olduklarından ötürü, bu işlemi yapan firmalar genellikle kişilerden güvenebilecek bazı parametreler isterler. Bu parametrelerin başında, daha önce de bahsedilen findeks kredi notu gelir.

Kredi Kartı İçin Findeks Kredi Notu Gereklidir
Findeks kredi notu, kişinin mali durumunu ve borç durumu ortaya koyan bir sayısal kanıttır. Bu notu belirli bir oranın üzerinde olması, kişinin kolay bir şekilde beyaz eşya ve cep telefonu gibi yüksek meblağlı ürünleri kredi kartı olmadan almasına olanak sağlar. Kredi kartı ve kefil gibi durumlara ihtiyaç duymayan firmalar, genellikle findeks kredi notunun orta ve iyi olmasını göz önünde bulundururlar. Bu durumun sonucunda da, tüketici herhangi bir kredi kartı, banka ya da kefile ihtiyaç duymadan bu ürünleri satın alabilir.

Senetle Alışverişlerde Yüksek Faizler: Kefil ya da banka olmaksızın beyaz eşya sahibi olmak, daha fazla ekonomik yükü de beraberinde getirir. Bu işe müsaade eden firmalar, vade farkı olarak yüzde 30’lara varan bir oran talep ederler. Ortalama fiyatı 1500 TL olan çamaşır makinesi, kredi kartı ya da herhangi bir kefil olmadan, vade farkıyla birlikte 2000 TL’nin üzerinde bir fiyata mal olur. Bunun sebebi ise uzun vadeli alımlarda firmanın kendini koruma altına almak istemesidir. Kişi senet ya da açık hesap tabir edilen yöntemlerle ürün aldığı zaman, firma herhangi bir teminat ya da kefil istemez. Bu durum da, tüketicinin kredi notu ne olursa olsun, firmayı belirli bir oranda risk altına sokar. Bu mali yük de tüketiciye vade farkı olarak yansıtılır. Bu yüzdendir ki, uzun vadeli alımlarda ürünlerin fiyatı, aynı ürünün peşin fiyatına oranla daha yüksektir.

Kefilsiz ve Kredi Kartsız Alışveriş İmkanı
Kefilsiz ve kredi kartsız alışveriş imkanı sunan firmalar, vade farkı almalarına rağmen bir çok avantaj sunarlar. Bu avantajların başında tüketicinin gelir gider dengesine olan yararları gelmektedir. Tüketici, tüm parasını bankaya vermeden aylık belirli taksit imkanı sayesinde ürün sahibi olmaktadır. Bu durumun yanında, bankanın alışveriş faizi ya da gecikme faizi gibi uygulamış olduğu sıra dışı fiyatlardan da müzdariptir. Çünkü kredi kartı olmadan alışveriş imkanı tanıyan firmalarda, vade gecikmesi dışında faiz alımı mevcut değildir. Kişi en başta imzalamış olduğu senetlerin tutarları dahilinde, düzenli ve disiplinli bir ödeme yapar. Kısaca tüketici, düzgün bir şekilde ödeme yaptığı takdirde, firmaya her ay ne kadar ödeyeceğini bilir. Bu durum daha sonra çeşitli sebeplerden ötürü değişiklik de göstermez.

Kefilsiz Kredi Kartsız Alışveriş Nasıl Olur ?
Kefilsiz kredi kartsız beyaz eşya ve cep telefonu almak, kredi not baremi 700’ün üzerinde olan kişiler için son derece basit bir işlemdir. Burada her firmanın kriterlerinde sabit olan parametreler mevcuttur. Bunların başında kişinin ikamet ettiği yerde en az 3 seneden beridir devamlı olması gelir. Aksi takdirde kişinin borcunu ödemeyeceği varsayılır. Bir diğer değerlendirilen parametre de, kişinin sigortalı ve her ay düzenli olarak aldığı bir maaşının bulunmasıdır. Bu durum da kredi kartsız kefilsiz beyaz eşya satan yerler için önemli bir unsurdur. Tüm bu beklentilere olumlu olarak cevap veren kişiler, hiç vakit kaybetmeden istedikleri beyaz eşya ve telefona ulaşabilmektedirler.

Senetle Alışveriş İmkanı
Ülkemizde tüketicilerin bankalarla olan sorunları nedeniyle başvurduğu bir diğer satın alma yöntemi de senetle alışveriştir. Senetle alışveriş, kişinin düzenli bir geliri olduğu takdirde hala çok rağbet gören bir alışveriş tarzıdır. Senetle alışverişin temel mantığı, parasal anlamda kıymeti olan bir takım kağıtların borca karşılık imzalanması durumudur. Kişi, aylık olarak ya da borcun tamamına olarak senet imzalayabilir. Aylık olarak imzaladığı durumlarda kişi, her ay düzenli olarak ödemiş olduğu bedel karşılığında senedini firmadan alır. Borcun tamamına düzenlenmiş senet yapıldığı durumda ise, kişi her ay belirli bir oranda ödeme yapar. Borcu bittiği zaman ise, imzalamış olduğu senedi firmadan tahsis eder.

Senetle alışveriş imkanı sunan bir çok firma günümüzde hala hizmet vermektedir. Bir çok kişi için riskli bir alışveriş yöntemi olarak da görülebilen senetle alışveriş, güvenilir firmalar ile yapıldığında son derece caziptir. Senet ödemelerini düzgün bir şekilde yapan tüketiciler, bir sonraki alışverişleri için de kendilerine bir kredi sağlayabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu