İş ve Para Dünyası
Kredi Notunu Düşürecek Olumsuz Etkileyecek Durumlar Neler?
Yazar: - 16 Temmuz 2018
399
0
Kredi Notunu Düşürecek Olumsuz Etkileyecek Durumlar Neler?

Kredi notları, kişilerin finansal anlamda ne kadar istikrarlı ve düzenli olduklarının ifade edilmesinde kullanılan; bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hizmet sunumunda değerlendirme aracı olarak sık sık başvurulan parametrelerdir.

Kredi skorlarından yalnızca bankalar faydalanmamakta, faktöring, leasing firmaları ve diğer finansal hizmet sunumunda bulunan şirketler de faydalanmaktadırlar.

Kredi notunun şekil almasında etkili olan işlemlerin başında bankada gerçekleştirilen işlemler gelse de bu işlemler bu puanlamayı tek başına oluşturmamaktadır. Artık kişilerin tüm finansal hareketlerine göre şekil alan bir kredi skoru bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse kişilerin kirada evleri ya da arabaları varsa banka hesaplarına düzenli olarak nakit girişi sağlanacaktır. Bu durumda sistem, kişilerin düzenli gelirleri olduğunu kaydedecek ve kişilerin hizmet sunulabilir sınıfında kalmalarını sağlayacaktır. Bankalar ve finansal kuruluşların karar almalarında kullandıkları, bu kadar önemli bir puan, artık insanların hayatlarının her anında geçerliliğini sürdürmektedir. Aşağıda kredi skorlarının oluşmasında ve kötü etkilenmesinde rol alabilecek faktörler anlatılmaktadır. Kredi notunun kötü etkilenmesine ve kişilerin banka ve diğer finansal kuruluşların sunduğu hizmetlerden faydalanamamalarına neden olacak işlemlerden kaçınmak, yapılacaklar arasında en iyisi olacaktır.

Düzensiz Kredi Kartı Ödemeleri
Kişilerin bankanın sunduğu hizmetler arasında kullanma sıklıkları en yüksek olan ürün ve hizmet şüphesiz ki kredi kartları olacaktır. Kredi kartlarının ödeme düzenleri, kişilerin kredi skorlarının oluşması üzerinde oldukça etkili değişkenlerdendir. Kredi kartlarının borçlarının zamanında ve yapılması gereken tutarlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir aksi halde kredi skorunda düşüşe neden olacaklardır.

Düzensiz Kredi Ödemeleri
Bankaların sundukları hizmetlerin başında gelen krediler de kişilerin ihtiyaçlarını gidermelerinde başvurdukları ve ödeme koşullarının daha önceden belirlendiği finansman yöntemleridir. Daha önceden belirlenen şartlarda kredinin kullanımının gerçekleştirilmesi ve ödemelerin devamlılığının sürdürülmesi gerekmektedir. Kredi ödemelerinin gününde ve yapılması gereken tutarlarda yapılmaması durumunda kişilerin kredi skorları düşecektir ve samimi şekilde ifade etmek gerekirse bankayla başları belaya girecektir.

Bankada Birikmiş Borçlar
Bankalardaki toplam borç durumu da kişilerin kredi skorlarının düşmesinde ya da değişmesinde etkili olan unsurlardandır. Bankada birikmiş olan borçların ödenmemesi durumunda işleyen faizle birlikte kişilerin başları zaten derde girecektir. Bununla birlikte kişilerin borcuna sadık olmadığı ve borçlarını kapatmadığı gerekçesiyle kredi skorlarında da düşüş yaşanacaktır.


Borçların Toplamının Kredi Limitine Oranı
Kişilerin toplam borçlarının kredi limitlerine oranı da kişilerin kredi skorlarına düşüşe neden olabilecek nedenler arasındadır. Açıklamak gerekirse; a kişisinin aylık olabilecek kullanabileceği kredi limisi 1000 TL olsun. A kişisi her ay durmadan kullanabilecek olduğu kredi limitinin tamamını ya da tamamına takın kısmını kullanırsa kişinin kredi skorunda düşüş gerçekleşebilmektedir. Burada kredi limitinden kasıt, kişilerin kullanmakta oldukları kredi kartları ve diğer hizmetlerin limitleridir.

Ödeme Tarihindeki Olumsuzluklar
Kredi notları, günü gününe değişim gösteren puanlamalar değildir ve bir süreç içerisinde oluşum gösterirler. Kişilerin 5 yıllık finansal hareketlerinden kaynaklanan borçlanmalarından ve borçlanmalarını ödeme disiplinlerinden etkilenerek şekil alırlar. Dediğimiz gibi 5 yıl öncesinde kullanılmış olan ve ödemelerinde sorun yaşanan krediler, bu günkü kredi skorlarını olumsuz etkileyebilen değişkenlerdendir. Başka bir örnek vermek gerekirse kişilerin ödemedikleri ve takibe düşmüş krediler kişilerin kredi skorlarını doğrudan etkileyecek kötü gelişmelerdendir. Kredinin kapatılması durumunda bile takibe düşen krediler 5 yıl boyunca kişilerin riskli olarak değerlendirilmelerine neden olacaktır.

Gecikmeye Düşen Hesaplar
Hesapların gecikmeye düşmesinden kastedilen, ödenmesi gereken borç hesaplarının özellikle de üç dönem tekrar edecek şekilde ödenmemesidir. Üç dönem üst üste ödenmeyen hesapların varlığı durumunda kişiler banka tarafından uyarı alacaklardır ve kredi skorlarında düşüş yaşanacaktır.

Finans Kuruluşlarının Olumsuz Bildirimleri
Kredi Katır Bürosu’ na üye kuruluşlar, her ay düzenli olacak şekilde kuruma rapor iletiminde bulunmaktadırlar. Gönderilen raporlarda kişilerin aylık olarak bu firmalarda nasıl bir ödeme dönemi geçirmiş olduğuna ulaşılabilmektedir. Düzensiz ve eksik ödemelerin varlığı, kredi skorlarının olumsuz etkilenmesine neden olan unsurların başında gelmektedir ve bankalar dışındaki diğer finansal kuruluşların da KKB’ ye gönderdikleri raporlarda kişilerin ödemelerinde düzensizliklerin olduğunun bildirilmesi, kredi skorlarının düşmesine neden olacaktır.

Düzensiz Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri
Kredi skorlarının belirlenmesinde hep finansal kuruluşlara ve bankalara yapılan ödemelerin düzenliliği baz alındığı anlatılmıştır. Finansal kuruluşlara yapılan ödemelerin yanı sıra sigorta kurumlarına yapılan ödemelerin düzenliliği de kredi skorlarını etkileyen parametrelerdendir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yapılması gereken prim ödemelerinin yapılmaması durumda kredi skorları olumsuz şekilde etkilenecektir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ