Kredi Ön Onayı Ne Demek? Ön Onay Çıkarsa Kredi Çıkar Mı?

Gerek yeni bir ev, sıfır ya da ikinci el bir araba, gerekse değerlendirmek için bir arsa almak istendiğinde kişilerin sıkça başvurdukları finansman yolu bankalara başvuruda bulunmaktır.

Bankalara, tüm bu sayılan ve saymadığımız birçok alan için özel oluşturulmuş kredilere başvuruda bulunulabilir. Bankalar, başvuruda bulunan kimselere yanıt vermeden önce kişileri bir ön değerlendirmeye tabi tutarlar. Bankanın amacı, verdiği para üzerinden faiz kazanmak ve kar elde etmektir, verdiği parayı geri alamazsa faizi de alamayacak ve zarara uğrayacaktır. Bu gibi durumlara düşmek istemeyen banka, kredi başvurusunda bulunanları ince eleyip sık dokuyarak araştırır ve sonunda bir karara ulaşır.

Ön İnceleme
Yapılan değerlendirmede kişilerin gelirleri incelenir, gelirleri doğrultusunda kredi taksitlerinin ödenmesinde zorluk yaşanıp yaşanmayacağına bakılır, konut kredisi gibi yüksek meblağların söz konusu olduğu kredilerde alınmak istenen evlerin kredi vermeye değer olup olmadığı incelenir. Bankanın yürüttüğü tüm bu araştırmalar, kişilerin kredi alıp alamayacaklarının belirlenmesi için yapılmaktadır.

Finansal Araştırmalar; Bu araştırmalarla bir taraftan kişilerin gelirleri incelenirken bir taraftan da kredi skorları gözden geçirilir. İnternet ya da mobil bankacılıkla yapılan kredi başvurularında cevap olarak kredi ön onayının gerçekleştiği ve banka şubelerinden birine başvurulabileceği bildirilir. Bu mesaj kişilere banka tarafından iletilinceye kadar kişiler hakkında detaylı finansal araştırma yapılır. Kredi başvurusunun şubelerden yapılması durumlarda gerekli evraklarla birlikte banka şubesine gidilir ve işlemlerin bitmesi beklenir. Banka görevlileri kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankada gerçekleştirdikleri işlemlere, nakit akışına, ödemelere ve ödeme düzenlerine dikkat ederler. Bunun yanında Kredi Kayıt Bürosu verilerinden de büyük ölçüde yararlanılır ve kişilerin genel finansal hayatlarına göre şekil alan bu puanlar kredi ön onayı için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Kredi Ön Onayının Alınabilmesi İçin Gerekenler
Kişilerin bankalara olan kredi taleplerinin değerlendirilmesi için teslim ettikleri evrakların değerlendirilmesi sonucunda banka bir karara varacaktır. Bu karara varabilmek için bankalar, kişilerin gelir durumlarını, kişilerin kendileri ve aile fertlerinin kredi geçmişlerini, konut kredisi için yapılan başvurularda konutun durumu ve daha birçok parametreyi inceleyecektir.

Bankalar, sürekli borçlanan ve aynı zamanda borcuna sadık müşterilerini severler. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin daha önceki kredi kullanma ve geri ödeme performansları, kredi kartı borçlarını ödeme düzenleri gibi birçok faktör kredi ön onayı için hayati önem taşımaktadır. Kredi almak isteyenlerin yalnızca kredi başvurusu yaptıkları bankada düzenli bir finansal hayata sahip olmaları yetmiyor. Tüm bankalardan alınan verilerle, finansal sistem içinde bulunan herkes bir puanlamaya tabi tutulur ve bu işlemleri de Kredi Kayıt Bürosu adındaki kurum yürütür. Kurumun tuttuğu bu kayıtlar tüm bankalardaki işlemleriniz, hatta banka dışındaki fatura ödemelerinize göre derecelendirilmektedir. Hal böyle oluca kişilerin finansal hareketlerine dikkat etmeleri, kredi ön onayı almaları için çok önemlidir.

Kredi Ön Onayı Alınamazsa Ne Olur?
Kredi ön onayının alınamamasının başlıca nedeni, kredi başvurusunda bulunan kişilerin finansal geçmişlerinde şimdi almak istedikleri krediye mani olacak olayların yaşanmış olmasıdır. Nedir bu olaylar? Kredi alacak olanların şimdiye dek aldıkları krediler ve kredi borçlarını ödeme disiplinleri, kullandıkları ve kullanmakta oldukları kredi kartlarının borç ödeme düzenleri, bankalardan hatta banka dışında yapılan fatura ödemelerinin de herhangi bir sorun ya da aksaklık yaşanmış ise kişilerin sahip oldukları kredi skorları kötü etkilenmiş olacaktır. Bu kötü eğilim uzun süre devam etmişse de kişiler büyük olasılıkla kara listede bile olabilirler. Kredi ön onayı alamayanlara kredi kapıları kapanmaktadır. Bir bankadan kredi onayı alamamış olanların başka bankalara yaptığı başvurular, kişilerin kredi skorlarını düşüreceğinden, yeni başvurularda bulunmadan önce kredi ön onay verilmemesinin muhtemel sebebi olan kredi skorlarını yükseltmeye çalışmalıdırlar.

Kredi Ön Onay Alınırsa Kredi Kesin Çıkar Mı?
Kredi ön onayı alanların da kredi başvuruları kabul edildi ve krediyi kesin alacaklar gibi bir durum söz konusu değildir. Ön onay alan krediler detaylı değerlendirme sırasında karşılaşılan bir kusurdan dolayı kişilere verilmeyebilir. Kredi almak isteyenlerin başvurdukları bankalardan öncelikle ön onay almaları, ön onay aldıktan sonra da banka şubelerine gerekli tüm evraklarla birlikte başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yorum yapın