Krediler

Kredi Onayı Ne Kadar Kaç Gün Sürer?

Bankalar finansal anlamda hizmet ve ürün sunan kuruluşlardır ve sundukları hizmetlerle ürünlerin kendilerine geri dönmesi durumunda kazanç sağlayacaklardır. Hizmet sunumundan sonra kişilerin geri ödemelerinde ana parayla ödedikleri faizler, bankaların ana gelir kaynakları arasındadır.

İhtiyaç kredisi ya da diğer kredileri için bankalara başvuruda bulunanların, başvurdukları kredilerin hemen alma gibi bir şansları yoktur. Bankaya yapılan başvurular, banka tarafından derinlemesine incelenecektir ki banka, vereceği hizmetin kendisine geri döneceğine emin olsun.

Kredi Notunuz Yeterli Mi?
Bunun için kredi başvurusunda bulunan kişilerin Findeks hizmetlerinden olan kredi skorları, kişilerin maaş bordroları, kişilerin eğer varsa halihazırda ödemekte oldukları krediler ve kredilerin kalan borçları, bankalar tarafından derinlemesine araştırılan değişkenlerdendir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin risk raporlarından ulaşılabilecek olan, geçmişe ait ödeme durumları ve ödeme performansları, daha önce icraya düşüp düşmemiş olmaları kredilerin onay süresince incelenen ve zaman alan değişkenlerdendir.

Kredinin Onaylanma Süreci
İnternet ya da mobil uygulamalar üzerinden yapılabilen kredi başvuruları hakkında bankalar tarafından gerekli incelemelerden sonra nihai sonuca varılacaktır. Bankaların başvuruda bulunulan kredilere onay süreleri standart bir gün içermese de genellikle benzer günlerde sonuç bulmaktadır. İnternet ve uygulama üzerinden yapılan kredi başvurularının sonuca ulaşması için başvuruda bulunan kişilerin gerekli evrakları banka şubelerine iletmeleri gerekecektir. Kişilerin kredinin oluşturulması için gereken evrakları banka şubelerine iletimi sırasında müşteri temsilcileriyle yapacakları görüşmede, kendilerinden T.C. kimlik kartları ve diğer bilgiler istenecektir. Tüm kişisel bilgilerin banka tarafından toplanması durumunda kredi oluşturulmasında bankanın karar mekanizması olarak kullanacağı, başvuruda bulunan kişiler hakkında araştırmalara başlanır. Başvuru sırasında, kişilerin banka şubesine sunduğu maaş bordrosu ve diğer kişisel bilgilerle diğer bankalardaki toplam borçluluk oranları, ödenmekte olan borçlar ve ödenmesi gereken borçlar araştırılır.

Bankaların Genel Olarak Kredi Onay Süreleri
Kişilerin geçmiş finansal bilgilerinin araştırılmasından sonra bankalar olumlu ya da olumsuz yanıt vermek üzere kişilere 1 gün ile 5 gün arasında geri dönmektedirler. Bazı bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerine aynı gün, birkaç saat içerisinde geri dönmektedirler.

Kredim Neden Onaylanmadı?
Kredi başvurusunda olumlu ya da olumsuz bir yanıt alınamaması durumunda başvuruda bulunan kişiler, kredi başvurusunda bulundukları şubelerle iletişime geçerek konunun sebebini öğrenebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu