Ekonomi

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Modern zamanda insanların bankalarla olan ilişkisi giderek artmakta ve reel paranın kullanım alanlarını yavaş yavaş kredi kartları ve diğer ödeme yöntemleri almaktadır.

Harcamaların sürekli olarak kredi kartlarından karşılanması bir süre sonra kişilerdeki ne kadar para harcadıkları algısının ortadan kaldırmakta ve bankaya olan borçlanma giderek artmaktadır.

Aynı şekilde kişilerin aylık gelirleri ile karşılayamayacak oldukları giderleri karşılamada da bankanın sundukları kredilerden faydalanmaktadırlar. Kredilerin hazırlanışı sırasında belirlenen vade ve aylık ödenecek olan tutarların iyi düşünüp tartılmaması ya da kişilerin sahip olduğu finansal gücün ilerleyen zamanlarda azalması durumunda kredilerin aylık ödenmesi gereken tutarlar ödenemeyecek ve kişiler bankaların kara listesine girecektir. Kişilerin finansal işlemlerinden dolayı kara listelere girmeleri, aynı kişilerin daha sonra bankaya yapacak oldukları hizmet ve ürün başvuruları, geçmiş işlemlerinin nedeniyle kara listeye alınmalarından dolayı reddedilecektir.

Kredi Kullanamayanlara Olanlara Müjde
Kredi kullanacak olanların kredi ile aralarındaki en büyük engel, geçmişte bankaları ile yaşadıkları sorunlardan kaynaklanan kredi skorlarının düşüklüğü yer almaktadır. Kredi kullanamaz ve bankanın sunduğu hizmetlerden faydalanamaz durumda olan, kara listede olarak da bilinen 15 milyon civarında kişi işin kredi sicil affına gidilecektir. Mecliste yapılan düzenleme ile kredi sicili bozuk olan esnaf, zanaatkar ve sanatkarlar ile bireysel banka müşterilerinin bankalardan kredi kullanmaları için kendilerine engel olan bozuk kredi sicilleri silinecek, mevcut borçlarının yapılandırılması ile de geri ödeme konusunda var olan zorluklar ortadan kaldırılmış olacaktır. Kredi sicil affından kasıt, bankaya borcu olan kişilerin borçlarının ödenmesinin kolaylaştırılması ve bozuk sicillerinin bu şekilde düzeltilmesi anlamına gelmektedir. Yapılan düzenleme ile devlet bütçesinden herhangi bir ödenek ayrılmayıp olup kişilerin borçları da bu şekilde hazırlanacak olan bu fondan karşılanmayacaktır.

Affın Kapsamına Alınacak Olan Borçlar Nelerdir?
Bankaya kredi kartı, ödenmemiş kredi ve karşılıksız çek borçları ve protestolu senet borcu olan kimselerin borçları af kapsamında olacaktır. Yapılandırma kapsamına girecek olan borçların kapsama alınabilmesi için kişilerin borçlu oldukları bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kredi sicilinin bozulmasına neden olan borçları kapatmış fakat 5 yıllık sürenin geçmesini ve sicilinin düzelmesini bekleyen kişiler faydalanabileceklerdir.

Borç yapılandırma kapsamında olan borçlar içinde, mevcut borçlarını yapılandırmak ya da tamamen ödemek için maddi durumu olmayıp hala bankaların sunduğu kredi kartları ve ihtiyaç kredilerinden faydalanmaya devam edenler bulunmamaktadır.

Kredi sicili affından faydalandıktan sonra kara listeden çıkacak olan kimseler bankaların sunmakta olduğu mortgage-konut kredilerinden, KOSGEB faizsiz esnaf kredilerinden, 48 aya kadar vadelendirilebilen bireysel ihtiyaç kredilerinden faydalanabileceklerdir. Daha önce kara listede yer alan ama sicil affı ile kara listeden çıkan esnaflar da sıfır faizli esnaf kredilerinden faydalanabileceklerdir.

Yapılan düzenleme ile bankalara ve diğer finansal kuruluşlara borcu olan ve bu borçlardan dolayı kredi sicilleri de bozuk olan kimselerin kredi sicillerinin düzeltilmesi mümkün olacaktır. Fakat, bazı kesimlerin aklında olduğu gibi bu af, devlet fonlarından borçlu kimselerin borçlarının ödenmesi şeklinde olmayıp kişilerin kendi çabaları ve gayretleri ile bu borçların ödenmesini içermektedir. Borçların ödenmesi konusunda iyi niyetli olan kimselerin borçlarını başka bankalara taşımaları ve çeşitli bankalarda olan borçların tek bir bankada toplanmasına imkan verilmesi mümkün olacaktır. İyi niyetli şekilde hareket eden, kredi sicil affından faydalanarak sicilini düzeltmek ve aynı zamanda da bankalara olan borçlarını yeniden yapılandırma ile uygun şartlar altında ödemek için istekli olan kimseler faydalanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu