Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? İşte İpuçları

Günümüzde bireylerin büyük çoğunluğu, mali açıdan zora düştüklerinde ya da bir miktar nakit paraya ihtiyaç duyduklarında bankaların kredi gruplarından kendi ihtiyaçlarına en uygun olanını seçerek bu sıkıntılı zamanları atlatma yoluna giderler.

Bankalar da her gelen ve her kredi isteyene de kredi vermemektedirler, kredi almak isteyenlerde aradıkları bir takım gereklilikler bulunmaktadır. Öncelikle kredi almak için gelenleri kredi sicilleri sorgulanır ve kişilerin daha önce kredi alıp almadıkları, kredi almış iseler borçlarını düzenli bir şekilde ödeyip ödemedikleri kontrol edilir. Finansal kuruluşlarla alakası bulunan herkesin belirli bir sicil kaydı bulunmaktadır ve bu sicil kayıtları, kişilerin kredi kartları ve kredi borçları gibi borçlarına olan sadakatlerinin incelenmesi için bankalar tarafından sıklıkla kullanılır.

Kredi Sicil Kayıtları: Sicil kayıtları iyi durumda olan tüketiciler, başvurdukları kredileri almada herhangi bir sıkıntı çekmezlerken kredi sicilleri kötü durumda olan kişiler kredi başvurularında olumsuz yanıt alabilmektedirler. Kredi sicili denen kayıtlar, bankalar açısından büyük önem arz etmektedir, nedeni de bankaya herhangi bir nedenle gelen müşteri kitlesi hakkında bankaya büyük bir bilgi sunuyor olmasıdır.

Sicil Kaydı Kötü Olan Kişiler
Olumsuz sicil kaydına sahip kişiler, ihtiyaç duyduklarında istedikleri kredileri bankalardan alamayacak hatta kredi kartı başvuruları bile red yanıtı alabilecektir. Bu durumdan sıyrılmak için de öncelikle mevcut olan borçların kapatılması gerekmektedir.

Bozuk Kredi Sicili Nasıl Silinir?
Eğer kredi kartı borcu 90 gün boyunca ödenmezse yasal takip süreci başlayacaktır ve kart sahibi kara listeye alınacaktır. Kara listeden kurtulmanın kısa sürede bir çaresi bulunmamaktadır. Kredi sicilinin kayıtlı olduğu Kredi Kayıt Bürosunun, kişinin kredi sicilini düzeltmesi için borcun ödenmesinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu 5 yıllık süre içerisinde sicili olumsuz yönde etkileyecek finansal davranışlardan uzak durulması kredi sicilinin bu süre sonunda düzeltilmesi için önem arz etmektedir.

5 Yıllık Süreç: 5 yıllık süreden sonra kredi sicili normale dönecektir ve kişiler istedikleri kredileri herhangi bir sorunla karşılaşmadan alabileceklerdir. Aynı şekilde kredi kartı başvurularında da bir sorunla karşılaşmayacaklar, diledikleri kartları kendilerine uygun limitlerle birlikte alabileceklerdir.

Sicili Bozmamak İçin İzlenebilecek Alternatif Yollar
Aslında kredi sicili bozulmadan önce bankaya olan borçlar kapatılarak kredi sicili temiz şekilde tutulabilir. Bu şekilde 5 yıllık bir beklemeye de girilmemiş olunur. Bu stratejiyi uygulamak içinse bankaların sunmakta oldukları borç yapılandırma seçeneklerinden, kredi borcu transferi, refinansman seçeneklerinden faydalanılabilir.

Kredi Sicilini Düzeltmek İçin İzlenebilecek Adımlar
Yapılması gereken ilk manevra, finansal kuruluşlara olan borçların tümünden kurtulmaktır. Kredi kartı ve kredi borçları gibi borçların yanında daha önce ödenmemiş fatura borçları da bulunuyorsa bunların da ödenmesi şarttır. Ancak kredi notunun yükselmesi ve kredi sicilinin düzelmesi için tüm borçların ödenmesi yeterli gelmemekte ve uygulanması gereken bir takım hamle bulunmaktadır.

Düşük Limitli Kredi Kartı Kullanmak: Bankalara ve diğer finansal kuruluşlara olan borçların tamamından kurtulduktan sonra yapılabilecek diğer hamle, düşük limitli bir kredi kartı almak olacaktır. Kredi kartını aylık düzenli bir şekilde kullanıp kart borcunu öderken de dönem borcunu tam bir şekilde ödemek bu kişilerin faydasına olacaktır. Aynı şekilde kredi kartı borcunun hesap kesim tarihinden önce yatırılması da kredi skorunun yükselmesinde ve sicilin düzelmesinde etkili olacaktır.

Bankada Hesap Açmak: Durum kredi kartı kullanamayacak ve bir kredi kartı alamayacak kadar kötü ise bir banka hesabı açılmalıdır. Bu banka hesabı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilmeli ve yapılan alışverişler de bu hesapta bulunan paradan yapılmalıdır. Birkaç ay sonra kredi kartı talebinde bulunulunca büyük olasılıkla başvuru olumlu şekilde yanıtlanacaktır. Kredi kartını aldıktan sonra da kredi kartının dönem borçları düzenli şekilde takip edilmeli ve bu aşamaya kadar takip eden hamleleri uygulamaya devam edilmelidir.

Bu hamlelerin devamında düşük tutarda bir kredi almak ve bu kredinin aylık taksitlerini düzenli bir şekilde ödemek gelmektedir. Aylık düzenli olarak yapılan ödemelerin sicili olumlu etkilemesi gibi borcun tamamının ilk taksitte kapatılması da sicili olumlu etkileyecektir.

Turkcell ya da Evkur Üzerinden Taksitle Eşya Almak
Yanlış duymadınız, Turkcell ve benzeri GSM operatörlerinden alacağınız taksitli telefonlar da BKM tarafından takip edilir ve bu kurumlar finansal bir kurum olarak kabul edilir. Ödemelerinizi zamanında yaparak kredi sicilinizi yükseltebilir ve Findeks kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

Kara listede olanlar maalesef bu listeden 5 sene olmadan çıkamaz. Sicili bozuk olanlar da bu yukarıda saydıklarımızı yaparak sicillerini düzeltebilirler. Bu işlemler 1-2 ayda olabilecek türden değil, sabretmeniz gerekir ve ödemelerinizi zamanında 1 gün bile geçirmeden yapmanız gerekir. Kredi kart borçlarınızı asgari değil, tüm borcunu kapatmaya çalışın ve kesinlikle ödememezlik yapmayın. Bu şekilde hareket ettiğiniz sürece her ay kredi puanınız artacak ve kredi çekimlerinizde, kredi kartı başvurularınızda sorun yaşamamaya başlayacaksınız.

Yorum yapın