Kredi Vadesini Uzatmak İçin Ne Yapmak Gerekir (Refinansman Kredisi)

Uzun süredir biriktirilen ve zamanı gelince kullanılacak olan bir fonun olmaması durumunda ev ya da araba gibi ihtiyaçların alımı sırasında kullanılacak olan finansman, büyük çoğunlukla bankalardan sağlanmaktadır. Günümüz ekonomik şartları altında da alınacak olan ev ve arabaların iki ya da üç aylık tasarruflarda bulunarak alınamayacak olması, kişilerin bu finansmanı bankalar ya da diğer finansal kuruluşlardan sağlama yoluna itmektedir. Bu kurumlardan sağlanacak olan krediler, kredi kullanımı için hazırlanan sözleşmelerde belirlenen şartlar çerçevesinde oluşturulur ve kişilerin kullanımına sunulur. Daha sonra yine bu sözleşmelerde yer alan şartlar çerçevesinde kişiler, vadesi gelen borçlarını öderler.

Zamanında kullanılan krediler, sorunsuz şekilde ödenmeye devam ederken kişilerin ya da piyasanın değişen finansal koşulları nedeniyle ödenmek konusunda zorlanabilirler. Vadesi gelen borçların ödenmesi için kredi kullanan kişiler, vadesi gelen borçları zar zor bir araya getirerek ödemeye başladılarsa ya da bu gibi durumlarda kredilerin vadelerinin uzatılması, kişilerin yapacak oldukları en akıllıca hareket olacaktır. Aksi halde ödenmekte zorluk çekilen borçları, zaman ilerledikçe ödenemez hale gelecek ve biriken borçlar da içinden çıkılması güç bir hal alacaktır. Bu durumda da kredi kullanımı için bankalara ipotek etilen taşınmazların ya da araçların haczine ve kişilerin kredi skorlarının düşürülmesine kadar olacak talihsiz senaryolar devreye girecektir. Bu gibi durumlardan kaçınmak adına kullanılmakta olan kredilerin vadesinin uzatılması yani bir diğer deyişle kredilerin yeniden finanse edilmesi ya da borç taşıma kredisi kullanılması en akıllı seçenek olmaktadır.

Refinansman Kredileri
Bankalar, diğer bankalardan müşteri almak ve kendi müşteri portföylerini genişletmek adına diğer bankalarda kredi borcu ödemekte olan kişilere faiz ve vade açısından daha avantajlı olan kredi fırsatları sunmaktadırlar. Bu kredilerin kullanılması ile kişilerin ödemek durumunda olacakları faiz tutarı ile kredi vadesi kişilerin lehine olacak şekilde yeniden şekillendirilebilecektir.

Kişilerin ilk olarak kredi kullanmış oldukları bankaya bu gibi bir istekle gitmeleri halinde banka büyük olasılıkla bu isteği reddedecektir. Nedeni ise çok basit olarak, zaten kişilerin altına imza atmış oldukları ve tüm koşullarını kabul ettikleri bir kredi ve kredi sözleşmesi bulunmaktadır. Bankalar, kendi çıkarlarına gelen bir durumu kendi elleriyle düzeltmeye gitmeyecekleri için kişiler diğer bankalardaki yeniden finansman ya da borç taşıma kredilerinden faydalanacaklardır.

Borç taşıma kredisi ya da refinansman kredisi olarak bilinen bu kredilerin kullanımı ile amaçlanan hedef doğrultusunda, krediler yeniden şekillendirilecektir. Örnek vermek gerekirse vadesi gelen borçların ödenmesinde zorluk yaşanıyorsa kişiler yeni kullanacak oldukları borç taşıma kredilerinde vadesi daha uzun bir kredi kullanacaklardır. Burada akılda tutulması gereken şey, konut kredisi gibi yüksek meblağlı kredilerde vade ne kadar uzarsa ödenmesi gereken faiz tutarı da o oranda yükselmektedir. Vadesi arttırılan konut kredisinde kişiler, aylık borçlarını ödeme konusunda bir sorun yaşamayacak oldukları gibi totalde ödeyecek oldukları toplam faiz oranının artışını da kabul etmiş sayılırlar. Tabi bu olasılık her refinansman kredisi için geçerli olmayıp hem vade hem faiz koşulları açısından kredilerin varlığı mümkün olmaktadır.

Aynı şekilde, diğer bankaların sunmakta oldukları borç taşıma kredileri ile daha düşük faiz oranlarında bir kredi kullanıldığı zaman kişilerin taşıyacak oldukları borçlarında ödemeyi kabul edecek oldukları faiz oranları büyük oranlarda düşük gösterecektir. Bu nedenle ki borç taşıma kredisi kullanmayı isteyen kimseler, piyasada bu hizmeti veren tüm bankaları ve bu bankaların sunduğu hizmetleri tüm detaylarına kadar araştırmalı ve bu işlemlerin sonucunda karara varmalıdırlar. Bu şekilde kullanılacak olan refinansman kredisi ile kişilerin ödeyecek oldukları kredilerin faizleri düşürülürken borçların vade süresi arttırılabilecektir.

Yorum yapın