Krediler

Kredi Yapılandırma Masrafı Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Daha önceleri bir ihtiyacı karşılamak ya da bir fırsatı kaçırmamak için kullanılmış olan kredilerin ele bir miktar nakit geçmesiyle ya da yalnızca farklı vade ve faiz oranlarıyla geri ödenmesi istenmesiyle başka bir krediyle yeniden şekillendirilmesine kredi yapılandırma (refinansman) denir ve refinansman işlemleri, kredinin kullanılmış olduğu bankadan gerçekleştirilebileceği gibi başka bir bankadan da gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bu işlemler için oluşacak ekstra giderlere de kredi yapılandırma masrafı adı verilmiştir.

Daha sonradan yapılan bu yeniden yapılandırma işlemleri, yeni kullanılan kredinin faiz oranları daha öncekinin faiz oranından düşük ise vade oranlarının sabit kalması durumunda dahi aylık daha az ödeme yaparak kazanç elde etmeyi sağlayacaktır. Daha önce kullanılmış olan kredi şartları iyileştirilerek kazanç sağlamanın yolu bulunmuş olur, örneğin değişken faizli bir kredi kullanılmış ise bu kredi sabit faizli krediye çevrilip aylık ödemelerin belirli bir düzene oturması sağlanabilir.

Yeniden Yapılandırmanın Avantajları
Kredi yapılandırması işlemine başvururken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır ki bazı masraflardan kaçınırken yenileri oluşmaya devam etmektedir. Borçtan kalan para tutarı, ödenmekte olan kredinin faiz oranı, ödenmekte olan kredinin kalan vade sayısı gibi değişkenler iyi analiz edilmelidir. Bunlar parametreler iyi analiz edilip yeni kredinin meydana getireceği masraflar da göz önüne alındığında karlı çıkılırsa refinansmana gitmek için bir engel bulunmamaktadır.

Kredi Yapılandırmada Giderler Nelerdir?
Kredi yapılandırma işlemleri sırasında meydana gelen çeşitli giderler bulunmaktadır; erken ödeme cezası, refinansman masrafı gibi masraf kalemleri bunlara örnek verilebilir.

Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir?
Bankalar, verdikleri kredilerin faizlerinden ve sundukları diğer hizmetlerden kazanç elde eden finansal kurumlardır. Kişilere verdikleri kredilerin vade sayısının artması oranında elde ettikleri faiz getirisi de artacaktır. Bankalardan daha önceleri kullanılan kredilerin erken kapatılması halinde vade sayısı aradan kalkacak ve faizde bir düşüş yaşanacaktır. Bankalar krediyi verirken elde ettikleri faiz gelirlerini kaybettikleri için bu açığı kapatmak adına tüketicilerden “erken kapatma cezası” adı altında ücretler talep etmektedirler. Borcunu tek seferde kapatmak isteyen banka müşterilerinden istenen tutar da Tüketici Kanununda belirtildiği üzere kalan borcun %2’ si üzerinden hesaplanmaktadır.

Refinansman Kredi Masrafları
Refinansman, kredinin aynı bankadan farklı bir kredi seçimiyle yapılan bir işlem olmasıyla birlikte mevcut kredinin başka bir bankaya aktarılmasını içeren işlemlerdir. Bu işlemler sırasında eski kredinin kapatılması ve yeni bir kredinin açılması gerekiyor. Yeni kredi oluşturulurken de dosya açma masrafı, hukuk ücreti, ekspertiz bedeli gibi çeşitli gider masrafları refinansman kredi masrafları olarak kişilerin karşısına çıkıyor. Yeni kredi oluşturulurken kazançlı çıkılacağından emin olunmalı, aksi durumda eski kredinin getirdiği yüklerden ve giderlerden daha fazlasına imza atılacak olabilir. Bunun için herkesin ulaşabileceği şekilde, internet üzerinde yer alan refinansman hesaplama araçları kullanılabilir ve nihai karar bu noktadan sonra verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu