İş ve Para Dünyası
Krediler Bilinçsiz Tüketime Yol Açıyor ve İnsanları Borca Sokuyor
Yazar: - 24 Mayıs 2018
379
0
Krediler Bilinçsiz Tüketime Yol Açıyor ve İnsanları Borca Sokuyor

Günümüzde, geçmişe nazaran pek çok şeyin geçmişe göre değiştiğini ya da artık görülemez olduğunu biliyoruz. Gelişen zaman ve yaşam tarzıyla kazanılan alışkanlıklar, yaşam tarzı ve çalışma koşulları gibi değişkenler, geçmişte olanlarla karşılaştırıldığında çok fazla farklılaşma yaşandığı gözleniyor.

Yaşam tarzlarının değişmesi, tüketim toplumunun oluşması ve popüler kültürün insanlara tüketimin özendirilmesi ve yüceltilmesi şeklinde sonuç bulmaktadır. Tüketim malzemelerindeki artışlar, her geçen gün insanların daha fazla tüketime meyletmesine ve tasarruf unsurunun daha dar bir kesime hitap eder şekle gelmesine neden olmaktadır.

Tüketim ürünlerinin çeşitliliği ve ihtiyaçların fazlalılığı karşısında kişiler, elde ettikleri kısıtlı aylık gelirlerle fazla bir alternatife sahip değildirler. Aylık gelirlerle elde edilemeyen lüks, bankaların oluşturduğu ve şartların sağlanması durumunda herkesin alabildiği banka kredileri ile sağlanmaktadır. Bankalar, kredi kullanma geçmişlerinde herhangi bir sorun olmayan, düzenli aylık gelire sahip olan her müşterisine kredi imkanı sağlamaktadırlar ve özellikle tüketici kredisi olarak adlandırılan krediler, kişilerin anlık harcamalarında kullanmaları için tasarlanmış kredilerdir. Kredilerin bu yolla kolay şekilde alınabilmesinin ve kolay bir şekilde harcanmasının yanında, bankalardan alınan hizmetin geri ödemesinin de yapılması gerekecektir. İşte bu sırada kişiler, kendi giderlerine eklenecek olan kredi vadelerinin altında sorun yaşamaktadırlar.

Tasarruf bilincinin azalması ya da artık yalnızca bir kesim, tüketimin ve üretimin farkındalığına varmış olan bir grup insanın dışında kalanlar, tüketim çılgınlıklarını ve iştahlarını bastırmak yerine banka kredilerinden ve kredi kartlarından daha fazla faydalanmanın yollarını aramaktadırlar. Bu şekilde devem eden tüketim alışkanlıkları, kişilerin içinden çıkılmaz hale gelecek bir borç döngüsüne ve alışveriş bağımlılığına itmektedir.  Bankaların sunduğu hizmetleri; kredileri, kredi kartlarını ve diğer hizmetleri bilinçsiz şekilde kullanmak, banka müşterilerini zamanla, finansal anlamda kötü duruma sokmaktadır ve ödenmeyen borçlar kişilerin icralık olmalarına kadar ilerlemektedir. Bu gibi durumlardan korunmak içinse aslında yapılması gerekenler, bilinçli tüketici hareketlerinin özümsenmesi ve bu bilinçli tüketici davranışları özümsenerek yapılan harcamalar sayesinde, altından kalkılamayacak borçların oluşması engellenmiş  olacaktır. bilinçli tüketici nasıl olunur ve finansal anlamda nasıl hareket etmek gerekir gibi sorulara cevap vermek için aşağıdaki kısımların okunması faydalı olacaktır.


Bilinçli Tüketici Olmak İçin
İstekler yerine ihtiyaçların karşılanması için çaba harcanmalı;
ihtiyaç kredilerini ve kredi kartlarını lüks istekler yerine değil, ihtiyaçlar için kullanım yoluna gitmek, kişilerin geri ödeme zamanı geldiğinde ödeyecekleri tutarların aşırıya kaçmamasını ve yüksek oranlarda faizlerle karşılaşılmamasını sağlayacaktır.

Ödemeler zamanında yapılmalı; yapılan harcamaların aylık geliri geçmiyor olması gerekmektedir. Özellikle kredi kartlarından yapılan harcamaların, ödeme günü geldiği zaman tamamını ödenmesi gerekmektedir aksi halde ödenmeyen borçlar için faiz işletilmeye başlanacaktır. Bu durumdan kaçınmak ve ağır finansal yüklerin altında kalmamak adına, kredi kartlarının limiti ne kadar yüksek olursa olsun, kredi kartından yapılan harcamaların aylık gelirleri aşmamasına dikkat edilmelidir.

Kredi kartlarının ve kredilerin ödeme günleri geldiğinde dönem borçlarının tamamının kapatılması ve ödeme gününün aksatılmaması gerekmektedir. ödeme zamanlarının geçirilmesi durumunda, gelecek dönemlerde daha yüklü borçlarla ve gecikme faiziyle karşılaşılacaktır.

Kartları kişisel bütçeleme aracı olarak kullanmak; sahip olunan kredi kartlarıyla yapılacak harcamalarda, yapılan harcamaların nerelerde yapıldığı ve nelere para harcandığı takip edilebilecektir. Tasattuf yapmak isteyen kişiler, kredi kartlarını harcamalarını takip etmek amacıyla kullandıkları zaman, nerelerde para harcadıklarını ve nerelerde daha az para harcamaları gerektiğini görebileceklerdir. Kredi kartlarının dönem işlemlerinden ulaşılabilecek olan bu detaylar kullanılarak büyük tasarruflar elde edilebilir.

Kredi kartlarının ve kredilerin dengeli kullanılması; kullanılmakta olan kredi kartları ve kredilerle en fazla yaşanan sorun geri ödenmesi gereken tutarların karşılanamayacak boyutlarda olmasından kaynaklanmaktadır. Hizmet alımı sırasında ve öncesinde, hizmet alacak kişilerin geri ödeme sürecini de hesaba katmaları ve geri ödeme sürecinde ne kadar ödeyebileceklerini bilmeleri, hesaplamaları gerekmektedir. Hesaplı şekilde kullanılan krediler ve kredi kartları, kullanıcılarına zor zamanlarında ve ihtiyaç duyduklarında son derece faydalı olmaktadırlar ve aynı zamanda geri ödeme süresinde herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ