Krediler

Kredisi Devam Eden Kişi Yeniden Kredi Çekebilir Mi?

Kişilerin eldeki birikimlerinin almak istedikleri ev, araba ya da aniden çıkan ihtiyaçlar için yeterli olmadığı durumlarda en sık başvurulan finansal kurumlar bankalardır. Bankalar da bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaçlara yönelik olarak şekillenmiş çeşitli kredi paketleri sunmaktadırlar.

Kişiler ev almak istediklerinde konut kredilerine, araba ya da farklı bir araç almak istediklerinde taşıt kredilerine, ticari anlamda kullanmak amacıyla ticari kredilere başvurabilirler. Evlenmek isteyenlere evlilik giderleri için oluşturulan krediler, tatile çıkmak isteyenlere yönetik krediler, eğitim kredisi gibi birçok kredi paketi bulunmaktadır.

İkinci Krediyi Almak
Tasarruf edilip bir yerde saklanan paraların ihtiyaçlar için yeterli olmadığı durumlarda bankalara başvurarak kredi alınabilir ve ihtiyaç kapatılabilir. Ama bazen ihtiyaçların doğduğu zamanlar çakışabilir ve bir ihtiyacın karşılanması için kredi çekilmiş ve ihtiyaç için kullanılmış iken diğer ihtiyacın hala giderilmesi gerekmektedir. Bu durumda akla gelen ilk soru “Kredi kullanırken ikinci bir kredinin alınması mümkün mü?” olacaktır. Bu sorunun birden fazla durum karşısında birden fazla cevabı vardır ve bu cevapları yazımızda sizlerle paylaştık.

Kredi Ödemesi Devam Eden Biri Yeni Bir Kredi Alabilir Mi?
Kişiler, ihtiyaçlarını gidermek ve oluşan borcu da darda kalmadan, zamana yayarak ödemek adına ya da kredi kullanmak diğer alternatif yollardan daha avantajlı olduğunda bu yola başvurabilirler. Tam bu sırada başka bir ihtiyaç da baş gösterebilir ve kişilerin başka bir krediye daha ihtiyaçları olabilir. Bir kredinin ödemeleri devam ederken başka bir kredinin kullanılması mümkündür fakat bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Önceki Kredinin Durumu: Bu durumda kullanılmakta olan kredinin alındığı bankaya ya da başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunulabilir. Kullanılmakta olan kredinin kalan borç miktarına bakılır. İkinci kez kullanılmak istenen kredinin ne boyutta olduğu incelenir ve yeni kredinin verilmesi durumunda kişilerin kullanabilecekleri toplam kredi miktarını geçmemesine dikkat edilir. Kullanılabilecek toplam kredi şu anlama gelmektedir; eski kredi ve yeni kredinin aylık taksitleri toplamı, kredi kullanacak kişinin aylık gelirinin yarısını geçmemelidir. Eğer bu aylık taksitlerin toplamı kişinin aylığının %50’ sini aşıyorsa yeni krediye onay verilmeyecektir.

Şartların Sağlanması: Bankalar, müşterilerinin bu şartları sağlamalarını şu nedenlerle isterler. Aylık kredi giderleri fazla olan ve borçlarını düzenli şekilde ödeyemeyen müşteriler hem kendileri mağdur olacak hem bankayı mağdur edeceklerdir. Bankalar verdikleri paraların kendilerine dönmesini isterler ve bunun için çeşitli önlemler alırlar, konut kredilerinde kişilerin alacakları ev bankaya güvence olarak gösterilir ve borcun ödenmemesi durumunda banka eve el koyar. Aynı şekilde taşıt kredilerinde de alınacak olan taşıt bankaya güvence olarak gösterilir, borcun ödenmemesi durumunda banka taşıta el koyar ve açık arttırmayla satar. Bankalar bu işlemleri istememekte ve paranın kendisine olağan seyrinde gelmesini tercih etmektedirler çünkü bu işlemlerin tümünün gerçekleştirilmesi bir mali ve vakti kayba neden olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Kullanılırken Konut Kredisi Çekilebilir Mi?
Kişiler, bir ihtiyaçlarını gidermek ya da nakit sıkıntısından kurtulmak adına bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmış olabilirler. Bu kredilerin borç ödemeleri devam ederken kişiler, uygun bir fırsat yakalamış ya da akıllarındaki planları gerçekleştirmek adına konut kredisiyle ev almaya karar verebilirler. Tam bu sırada akıllara şu soru gelmektedir. İhtiyaç kredisi ödemeleri devam ederken konut kredisi kullanılabilir mi? Sorunun cevabı “evet kullanılabilir”, fakat kişilerin bazı şartları yerine getiriyor olmaları gerekmektedir. Daha önce kredi alırken bankaya belgelerle sundukları aylık gelirleri, her iki kredinin de aylık taksitlerini ödemeye yeterli düzeydeyse banka, kişilerin ikinci kredi olarak konut kredisi kullanmalarına müsaade etmektedir. Kişiler bankayla daha önce sorun yaşamadılarsa, daha önce kara listeye girmemiş ve kredi skorları iyi durumdaysa bankalar, müşterilerinin isteklerini yerine getireceklerdir.

Aynı şekilde bankaların bu gibi durumlarda uyguladıkları bir yöntem bulunmaktadır. Müşterilerinin yeni alacak oldukları konut kredilerini, ödemekte oldukları ihtiyaç kredilerini de kapatacak şekilde hazırlarlar ve yeni krediyle birlikte ödenmesi gereken yine bir kredi kalmış olur.

Kredi Ödemesi Devam Ederken Yeni Kredinin Verilmesi İçin Gereken Şartlar
– Banka müşterilerinin ödemekte oldukları kredilerin taksitlerini aksatmamış, düzenli bir şekilde ödüyor olmaları gerekmektedir.
– Alınacak olan yeni kredinin ödenebileceğini kanıtlar nitelikte olan gelir belgesinin bankaya sunulmuş olması gerekmektedir.
– Eski kredinin ve yeni kredinin oluşacak aylık ödemelerinin toplam değerinin kişilerin aylık gelirlerinin %50’ sini aşmıyor olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu