Krediler

Küçükbaş Hayvancılık Kredileri Hangi Bankadan Alınabilir?

Hayvancılık ve tarım, en ilkel zamanlardan beri insanların temel geçim kaynaklarını oluşturmuştur. İnsan popülasyonunun sürekli olarak artış izlemesinin karşısında bu kişilerin besin ihtiyacında herhangi bir düşüş beklenmesi son derece mantıksız olacaktır.

Artan besin ihtiyacının karşılanması, eski geleneklerin sürdürülmesi ve modern tekniklerle daha yüksek oranlarda verim sağlanması amacıyla kamu bankaları ve özel sermayeli bankalar, hayvancılıkla ya da tarımla uğraşan kişilere özel krediler hazırlamaktadırlar.

Küçükbaş hayvancılıkla ilgilenecek olan kimseler, bankaların sunmakta olduğu ve küçükbaş hayvancılıkta kullanmak üzere özelleşmiş kredilerden faydalanabilmektedirler. Büyük miktarda sermaye ihtiyacı duyulmayan, ilerleyen zamanlarda üretken dişilerin yavrulaması ile sahip olunan hayvan sayısının artması ve devletten alınan destekler gibi birçok olumlu girdi, girişimcilerin ilgisini ve dikkatini üzerinde toplamaktadır. Devlet destekleri ve kamu bankalarının uygun şartlar altında sağladıkları hayvansal üretim kredileri, küçükbaş hayvancılıkla uğraşacak olanların finansman sağlamaları konusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Ortalama bir stratejiyle izlenmesi gereken yol; kabaca hesaplamak gerekirse başlangıçta 100 koyun alarak başlanan küçükbaş hayvancılık için hesap yapılacaktır. Koyunların yıl sonuna kadar 2 kez koyunlamaları hesap edildiği taktirde bir yıl sonuna kadar 100 koyundan 200 kuzu elde edilmiş olacaktır. Dediğimiz gibi kabaca yapılan bu hesaplama ile işi basitmiş gibi algılamayın, yavruların ve diğer hayvanların beslenme, barınma, ilaç giderleri gibi birçok gider bulunmaktadır ve her bir hayvan başına bu giderler de artmaktadır. Küçükbaş hayvancılıkla uğraşacak olanların finansman sağlamak için başvurabilecekleri bankalar mevcuttur ve yazının devamında küçükbaş hayvancılıkta kullanılabilecek olan bu kredilerin sağlanabilecek olduğu bankalara yer verilmiştir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticilere kredi veren bankalar arasında bulunmaktadır. Bankadan yetiştirilecek olan küçükbaş türüne ve sayısına göre değişen şekillerde kredi alınabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; koyun yetiştiriciliğiyle uğraşmak isteyenler en az 50 baş hayvan için, Saanen, Damascus, Ankara, Kilis ve Kıl keçisi yetiştiriciliğiyle uğraşmak isteyenler de en az 25 baş hayvan ile üretim faaliyetlerinde bulunan ya da sıfırdan olacak şekilde en az bu sayıdaki hayvanla işletme faaliyetlerinde bulunmak isteyenler kredi kullanabileceklerdir.

Aynı zamanda hayvansal üretimde kullanılacak olan malzemelerin, yemin, barınak ve diğer yardımcı ürünlerin de finansmanında Ziraat Bankası’ ndan alınacak olan krediler finansman olarak kullanılabilmektedir. Hayvansal üretim faaliyetlerinde bulunan gerçek ya da tüzel kişiliğe sahip olan kimseler Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu kredi fırsatlarından faydalanabileceklerdir.

Alınacak olan kredinin kullanılabilecek olduğu alanlar; yem, ilaç ve yakıt giderlerinin karşılanmasında, makine alımı ve bakım ya da tamir giderlerinin finanse edilmesinde, kira ya da arsa alımında kullanmak için ve özellikle hayvan alımı sırasında bankadan alınan hayvancılık kredisi kullanılabilecektir. Bunun yanında ağıl ve ahır yapımı ve onarım giderleri, süt soğutma ve saklama tanklarının temini, tesiste kullanmak ve tesisin ihtiyaçlarına göre en avantajlı olacak şekilde biogaz- elektrik paneli- rüzgar paneli gibi yatırımların finanse edilmesinde Ziraat Bankası’ ndan alınan krediler finansman olarak kullanılabilecektir.

Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık kredilerinden faydalanmak isteyenler, kredi başvurusunda bulunmak için gerekli olan evrakları tamamlayarak Ziraat Bankası şubelerine bireysel olarak başvuruda bulunmalıdırlar.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisine Başvuru İçin Gereken Evraklar
– ÇKS belgesi ya da çiftçilik belgesi,
– İşletilmekte olan halihazırda bir işletme varsa hayvan varlığına dair belge,
– İşletme tescil belgesi,
– Kişilerin kazanmakta oldukları gelirlerin ve eğer varsa ek gelirlerin belgeleri,
– Kredi için teminat olarak gösterilecek taşınmazlara ait belgeler,
– Bilanço esasına göre faaliyet göstermekte olan işletmelerin faaliyette bulundukları son 3 yıl için bilanço ve gelir tablosu kayıtları, gibi belgelerin hazırlanması ve başvuruda bulunulacak olan Ziraat Bankası şubesine giderken kişilerin yanında bulunması gerekmektedir.

Şekerbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi
Üreticiyi desteklemek ve hayvansal üretimin devamlılığını sağlamak, müşterilerinin geçim kaynaklarının devamlılığını sağlamalarında yardımcı olmak için kredi sağlayan bankalardan biri de Şekerbank’ tır. Müşterilerinin ihtiyaçlarına göre vadesi şekillenen kredi fırsatları sunan Şekerbank’ ın küçükbaş hayvancılıkla uğraşmakta olan müşterileri için hazırlamakta oldukları kredilerin genel özellikleri yazının devamında aktarılmaktadır.

Küçükbaş besicilikle uğraşan kişilerin hayvan alımı için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamak adına verilen kredilerin vadesi maksimum olarak 12 ay; hayvanların barınaklarının yapımı, bakımı ve tamiri, güneş enerjisi, biogaz ve benzeri yatırımlar için verilecek olan kredilerin vadesi de maksimum olarak 60 aya kadar uzatılabilmektedir.

Yine küçükbaş süt hayvancılığı ile uğraşan Şekerbank müşterilerinin hayvan alımı, barınak yapımı ve tamir giderleri, diğer yatırım harcamaları için kullanacak oldukları kredilerin vadesi 60 aya kadar uzatılabilmektedir.

Şekerbank’ tan alınacak olan kredi ile satın almak istenen hayvanların Tarım Müdürlükleri sistemlerine kayıtlı halde bulunmaları ve küpeli olmaları gerekmektedir. Bunun yanında en az 3 ay süreyle sistemde kayıtlı bulunduklarına dair Tarım Müdürlüklerinden alınan yazıların bankaya iletilmesi gerekmektedir.

Şekerbank küçükbaş hayvancılık kredisinden faydalanabilecek olanlar; en az olacak şekilde 2 yıldır küçükbaş süt hayvancılığıyla uğraşan ve en az 50 koyun ya da 25 keçi ile üretim faaliyetlerinde bulunan ya da alınacak olan kredi ile üretim faaliyetlerini bu seviyeye çıkartmayı planlayan kişilere,

En az olacak şekilde 2 yıldır küçükbaş besi hayvancılığı ile uğraşan ve 50 baş hayvana sahip olan ya da alınacak olan kredi ile bu üretim faaliyetlerine ulaşmayı planlayan kişilere ve işletmelere Şekerbank küçükbaş hayvancılık kredisi verilecektir.

Şekerbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Olan Evraklar
– Kullanılacak olan kredi ile hayvan alımında bulunulacaksa alınacak olan küçükbaş hayvanların Tarım Müdürlüklerinde en az 3 aydır sisteme kayıtlı olduklarını belirten belgeler,
– Üreticilerin ÇKS belgesi ya da çiftçilik belgesi,
– Nüfus cüzdanı,
– Kişilerin kazanmakta oldukları gelirleri ve eğer varsa ek gelirleri gösterdikleri belge,
– Krediye karşılık teminat olarak gösterilecek olan taşınmazlara ait belgeler,
– Bilanço esasına göre çalışmakta olan işletmelerin son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu kayıtları,

Tüm bu belgeler tamamlanarak kredi başvurusunda bulunulacak olan Şekerbank şubesine iletilmelidir. Küçükbaş hayvancılık kredisi başvurusunda bulunmak isteyenler bireysel olarak Şekerbank şubelerine müracaat etmelidirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu