Bankalar

Kullanılmayan Banka Hesapları Ne Olur?

İş hayatında ya da öğrencilik hayatından itibaren kişilerin bankalarla çalışmaya başladıkları ve zamanla birden fazla bankayla çalışılmaya başlandığı herkes için tahmin edilebilir olacaktır.

Bankaların cazip tekliflerinden etkilenerek o banka bünyesinde açılan hesaplar zamanla kullanılmaz duruma düşebilir ya da müşterisi olunan bir bankanın verdiği teklifler ve hizmetler, diğerlerinin sunmakta olduğu teklif ve hizmetlerden daha çekici gelebilir, bu bankayla daha yakın ilişkiler oluşturulabilir.

Paranız Varsa Zamanla Azalabilir
Bu durum karşısında kişilerin aktif olarak kullandıkları banka hesapları yanında atil durumda bekleyen, uzun zamandır kullanılmayan banka hesaplarının da bulunduğu söylenebilir. Hatta bazı kişiler, hangi bankada hesapları olduğunu ve bu hesapları ne zaman oluşturduklarını bile unutmaktadırlar. Banka hesaplarından faydalanmanın karşılığı olarak bankalar, müşterilerinden hesap işletim ücreti adı altında masraf tahsilinde bulunmaktadırlar. Hesaplarda para olması durumunda hesap işletim ücretleri otomatik olarak bakiyeden düşmektedir.

Banka Hesapları Kaç Gün Kullanılmazsa Kapanır?
Uzun zamandır kullanılmayan banka hesaplarında da bu masraflar birikmiş olabileceğinden ve bu hesaplara para yatırıldığında bakiyeden, biriktirilen hesap işletim ücretlerinin kesilme riski bulunduğundan hesap sahipleri gerçekten zor durumda kalabilmektedirler. 2013 yılında bu konu hakkında yapılan yasal düzenleme ile bankalara, bünyelerinde bulunan kullanılmayan hesapların 180 gün boyunca kullanılmaması ve işlem görmemesi durumunda dahi hesap işletim ücreti uygulayabilmeleri hakkı sağlandı. Kullanılmayan hesaplara hesap işletim ücretlerinin yansıtılması için bankanın, müşterisini 30 gün öncesinden uyarması, kullanılmayan banka hesabının kapatılması için süre oluşturulması gerekmektedir. 30 gün sonunda kişilerin kullanmadıkları banka hesaplarını kapatmamaları durumunda banka, bu hesaplara hesap işletim ücreti yansıtma hakkına sahiptir.

Kullanılmayan Hesaplara Hesap İşletim Ücreti Yansıtılmaması İçin
Kullanılmayan banka hesaplarına banka tarafından hesap işletim ücreti yansıtılmaması adına kişilerin yapmaları gereken işlerden en rasyonel olanı, kullanmadıkları banka hesaplarını kapatmak olacaktır. Kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması durumunda banka kaynaklı bir masraf oluşmamış olacak ve potansiyel giderler minimize edilmiş olacaktır.

Banka Hesabı Otomatik Kapanır mı?
Bankaların genelinde geçerli olan, 10 yıl gibi bir süre içerisinde bankalarda kullanılmayan hesapların banka tarafından otomatikman kapatıldığı bilinmektedir. 10 yıl boyunca kullanılmamış olan hesapların varlığına, bankanın son vermesi beklenmeden kişiler tarafından son verilmelidir. Kişilerin bankadan önce davranması, sahip olunan kullanılmayan, atıl hesapların hesap sahipleri tarafından kapatılması, uygulanabilecek en rasyonel karar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu