KYK Kredi Başvurusu Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

Yüksek öğretime geçen üniversiteli öğrenciler eğitim hayatları ve kariyer hayatları için son derece önemli bir döneme başlayacaklardır. Bu dönem kendilerinin üniversite yaşantılarından başkası değildir.

Üniversite dönemi boyunca katılacakları eğitimler, dersler, içinde bulunacak oldukları sosyal ortamlar, karakterlerinin ve bilişsel yeteneklerinin olgunluk zirvesine ulaşmasını sağlayacaktır.

Bu süre zarfında öğrenciler genellikle şehir dışındaki üniversiteleri tercih etmekte ve ailelerinden, evlerinden uzak şehirlerde eğitimlerine devam etmektedirler. Durum böyle olunca, öğrencilerin kira ya da yurt harçları, günlük beslenme giderleri, dersler için gereken dokümanların temini ve benzeri gibi birçok gider, üniversite öğrencilerinin alabilecek oldukları tüm desteğe muhtaç olmalarına neden olmaktadır. Üniversite öğrencilerinin başvuruda bulunabilecek oldukları bursların başında, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun sunmakta olduğu öğrenim bursu ve öğrenim kredisi yer almaktadır. Bu burs ve kredilere başvuruda bulunabilmek için öğrencilerin belirli şartları üzerlerinde taşıyor olmaları gerekmektedir. Yazının devamında KYK( Kredi ve Yurtlar Kurumu)’ nın sunmakta olduğu kredi ve burslar hakkında detaylı bilgi aktarılacaktır.

KYK Burs ve Kredilerinden Kimler Faydalanabilir?
– Şehit olan kimselerin çocukları KYK burslarından faydalanabileceklerdir. Şehit olan kişi bekar ise şehit olan kimselerin bekar kardeşleri KYK burslarından faydalanabilecekler.
– Annesi ve babası vefat etmiş olanlar KYK burslarından faydalanabileceklerdir.
– Rapor almak için uygun ve yetkili olan bir hastaneden %40 oranında engelli olduğunun raporunu alabilen kimseler KYK burslarından faydalanabileceklerdir.
– Lise ve dengi öğrenim dönemini yetiştirme yurtlarında geçirmiş olan kimseler; lise ve dengi eğitimlerini Darüşşafaka’ da almış olan kimseler KYK burslarından faydalanabileceklerdir.
– Yüksek öğretime geçiş için yapılan sınavlarda ilk 100’ e girmeyi başaran öğrencilere kurum tarafından öncelikli olarak burs verilmektedir.
– Aynı zamanda yurt dışında eğitim almakta olan öğrenciler de Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun sunmakta olduğu kredi ve burslardan faydalanma hakkında sahiptirler. Yurt dışında olan kişiler T.C. vatandaşı iseler KYK’ nın sunmakta olduğu kredi ver burslardan faydalanabileceklerdir.

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılır?
Kredi ve burs başvuruları Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun resmi internet sitesinde yayımlanan tarihlerde yapılmaktadır. Konu ile ilgili olarak yeni bir düzenlemenin devreye sokulması durumunda da bu haberlerin yayınlanacak olduğu ilk adres KYK’ nın resmi internet sitesidir.

Başvuruda bulunan öğrencilerin başvuruları değerlendirme sürecinde incelenir. İhtiyaç sahibi olan ve daha önce yukarıda aktarılan özellikleri üzerinde bulunduran kişiler öğrenim bursu alaya hak kazanacaklardır. Burs başvuruş kabul edilmeyen kişilere de devlet, kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Öğrenim kredileri, öğrenim dönemi biten öğrencilerin geri ödemeleri gereken bir mali yardımdır. Burs başvurusu onaylanmayan kişilerin kredi kullanma haklarının olduğu gibi öğrenim kredisi kullanmayı reddetme hakları da bulunmaktadır.

Burs ya da kredi kullanmaya hak kazanan öğrenciler KYK ana sayfasından yapılacak olan sorgulama ile öğrenilebilecektir. Bu sorgulama işlemi sonrasında kişilerin hangi eğitim desteğini kazanmış oldukları öğrenilecektir. Kredi ya da burs kullanmaya hak kazanan kimseler, kullanmaya hak kazandıkları öğrenim kredisi ya da bursu için taahhütte bulunacaklardır. Bu işlem sonrasında yine açıklanan sürelerde kişilerin kredi ve burslarını çekecek oldukları Ziraat Bankası’ na giderek mevduat hesabı oluşturmaları gerekecektir.

Ziraat Bankası’ nda açılacak olan mevduat hesabından yıllık olarak hesap işletim ücreti gibi ücretler kesilmemektedir. Öğrencilerin öğrencilik durumları nedeniyle bu gibi uygulamalar oluşturulmuştur. Dahası mevduat hesaplarını oluştururken başvurmaları durumunda Ziraat Gençkart’ larını kredi kartı olarak da kullanabileceklerdir. Bu şekilde, öğrencilerin ihtiyaç duydukları anda kullanabilecek oldukları kredi kartları oluşturulacak ve artık aylık olarak kullanmaya hak kazandıkları kredileri ya da bursları Ziraat Bankası hesaplarına yatacaktır.

Öğrenim Kredisi Bursa Dönüştürülür Mü?
KYK öğrenim bursu başvurusunda bulunan kimselerin mali yapıları kurum tarafından inceleme altına alınır. Kişilerin ailelerinin kazanmakta oldukları düzenli gelirin tatmin edici düzeyde olması, öğrencilerin öğrenim bursu kazanmalarına bazı durumlarda engel olacaktır. Kurum daha önce belirtilen durumda olan öğrenciler ile mali açıdan zor durumda olan öğrencilere burs sunumunda bulunmaktadır. Burs alamayan öğrenciler de kurumun sunmakta olduğu ve daha sonra ödemeyi kabul ettikleri öğrenim kredilerinden yararlanabilmektedirler.

Öğrenim kredilerinden faydalanmakta olan öğrencilerin mali yapılarında meydana gelen olumsuz değişmeler, öğrencilerin sosyal ve öğrenim hayatlarını olumsuz şekilde etkileyebilecektir. Bu şekilde bir gelişmeyle karşı karşıya kalan öğrenciler, KYK’ ya yazacak oldukları dilekçede ekonomik olarak karşı karşıya kaldıkları durumu bildirebilirler ve kurumun kendilerinin öğrenim kredisi yerine öğrenim bursu için yeniden değerlendirmesini isteyebilirler.

Kurum tarafından yeniden değerlendirilen öğrenciler, kurum tarafından olumlu sonuç verilmesi durumunda burs kullanmaya hak kazanacaklardır ve kullanmakta oldukları öğrenim kredileri öğrenim bursuna dönecektir.

Öğrenim Kredileri Hakkında Dahası
Kullanmaya hak kazanılan öğrenim bursları belirli durumlarda öğrenim kredisine çevrilmektedir. Öğrenim yaşantılarına devam etmekte olan öğrencilerin okul içinde ya da dışında karışacak oldukları yüz kızartıcı suçlar nedeniyle kullanmaya hak kazandıkları öğrenim kredisi ve bursları kesilecektir.

Öğrenim hayatına devam etmekte olan kimselerin okullarının uzaması halinde yeni öğretim yılında ya da yıllarında öğrenim kredisi ya da bursu kesilecektir. Öğrenim kredisi ve bursu öğrencilerin okudukları okulların standart eğitim ve öğretim süreleri boyunca verilmektedir.

Öğrencilerin kullanmaya hak kazandıkları eğitim kredileri eğitim hayatları sona erince geri ödenmesi gereken normal banka kredileri gibidir. Öğrencilerin aldıkları eğitim kredileri, üretici fiyat endeksine göre artış gösterebilmektedir. Öğrencilerin geri ödemeyi kabul ettikleri, taahahhüt ettikleri fiyat ile geri ödeyecek oldukları fiyatlar arasında farklılık bulunabilmektedir.

Yorum yapın