İş Fikirleri

Lavanta Balı Üretimi Yapmak Mantıklı Mı?

Lavanta bitkisi ve lavanta balı, kullanım alanı olarak çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Kozmetik, mutfak, sağlık ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Lavanta bitkisi daha çok Akdeniz Bölgesi’ nde yetişmektedir ve kendine has, karakteristik bir kokusu vardır.

Lavanta, hoş kokusundan dolayı kozmetikte çok fazla kullanım alanına sahiptir. Kozmetikten başka, karaciğerin çalışmasının normale dönmesinde ve direncinin artmasında etkili olduğu gibi saç dökülmesini önleme ve azaltmada da kullanılmaktadır.

Lavanta Bitkisinin Önemi
Lavanta, karaciğer rahatsızlığı yaşayan ve karaciğer yetmezliği çeken kişilerin sıkça başvurdukları bitkilerdendir. Sirozdan ya da alkolden dolayı zarar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde lavanta bitkisinin rolü büyüktür. Lavanta bitkisinin tedavi edici özelliğinden faydalanmak amacıyla kullanıldığı her alanda lavantadan elde edilen balın da kullanımı mümkün olmaktadır.

Lavanta Balı Üretimi
Lavantanın birçok alanda faydalanılan ve insanlar tarafından sevilen bir bitki olduğu bilinmektedir. Lavanta bitkisinden elde edilen bala olan talebin yurt dışında yüksek olması gibi ülkemizde de lavanta balı üretiminin başlatılması ve faydalarının bilinmeye başlaması ile lavanta balına olan ilgi artmıştır. Lavanta balı, lavanta bitkisinden oluşturulan bahçelere konulan arı kovanları ile elde edilmektedir. Lavanta balı, lavanta bitkisinin daha çok Akdeniz Bölgesi’ nde yetişmesinden dolayı bu kesimde üretilmektedir.

Lisinia Doğa Projesi çerçevesinde gerçekleştirilmekte olan birçok üretimden biri de lavanta üretimi ve lavanta balı üretimidir. 650 dönümlük alanda yetiştirilen lavantalar ve bu alanda konumlandırılan arı kovanları ile lavanta balı üretimine başlanmıştır. Projenin kapsamında lavanta balı üretiminin başlatılmasının amacı, proje yetkilisince bölgedeki gelir olanaklarının çeşitlendirilmesi ve lavanta balının üretiminin Türkiye ve yurt dışını karşılayabilecek düzeylere getirilmesidir. Sağlık ve kozmetik alanında birçok kullanım alanı olan lavantanın sağlıkta özellikle karaciğer hastalıkları için faydalı olması lavanta gibi lavanta balına olan ilginin de yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Proje yetkilileri, lavanta kullanılan her yerde lavanta balının da kullanılabilecek olduğunu belirtmektedir.

Lisinia Doğa Projesi; Lisinia Doğa Projesi, Burdur merkeze bağlı olan Karakent köyü yakınlarında başlatılmış olup Yaban Hayatı Rehabilitasyon, Gül, Burdur Gölü, Doğa Okulu, Antikanser, Lavanta Deresi ve Organik Tarım projeleri gibi çeşitli çalışmaların yürütülmekte olduğu bir alandır. Lisinia Doğa Projesinin gerçekleştirilmesi ve devam ettirilmesi adına yurt içinden ve yurt dışından birçok destek gönderildiği proje yetkilileri tarafından bildiriliyor.

Proje sorumlusu veteriner Öztürk Sarıca, doğal ürünlerden olan lavanta balının yurt dışında gördüğü talebin yüksek boyutlarda olduğunu ve bu talebin ülkemizde de oluşturulması ve karşılanması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. 650 dönümlük lavanta bahçesinden elde edilmesi hedeflenen 500 kg kadar balı kilogramı 200 TL’ den satılabileceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye’ deki talebin karşılanmasından sonra üretimlerini arttırarak gelecek dönemlerde yurt dışındaki taleplere de yanıt vermeyi hedefledikleri belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu