Bankalar

Maaş Müşterisi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Özel ya da resmi kurum farketmeksizin bir yerde çalışmaya başlayınca yapılması gereken ilk işlemler kişilerin girişlerinin yapılmasıdır. Giriş işlemleri dahilinde, kişilerin aylık olarak sarf edecek oldukları iş performanslarının karşılığı olan maaşlarını alacak oldukları banka hesapları oluşturulacaktır.

Maaş hesapları, kurumun anlaşmalı olduğu ve maaşların yatırılacak, maaş ödemelerinin yapılacak olduğu bankalarda oluşturulacaktır. İşe başlanacak olan kurumun çalıştığı banka öğrenilerek maaş hesabı oluşturulacak bankaya gidilecek ve bireysel müşteri temsilcisiyle görüşerek hesap açma işlemleri gerçekleştirilecektir. Bireysel müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmeler sırasında kişilere, bankanın çalışılacak olan kurumla yapmış olduğu sözleşme gereğince bazı dokümanlar imzalatılacaktır ve evrakların tamamlanmasından sonra kişilerin maaş günü geldiğinde maaşlarının yatırılacak olduğu banka hesapları oluşturulmuş olacaktır.

Maaş Hesaplarının Avantajları
Maaş hesapları, diğer bireysel banka hesaplarından ayrıldığı için bankanın bu hesaplara ve kullanıcılarına bazı alanlarda ve bazı konularda ayrıcalık tanıdığı bilinmektedir. Bankalar, maaş hesaplarını kendi bünyelerine çekebilmek ve çalışanların maaş hesaplarını kendi bünyelerine taşımaları için birçok kampanya düzenlemektedirler ki bu da bankaların maaş hesaplarını ne kadar ciddiye aldıklarına bir işarettir.

Maaş hesabının bulunduğu bankadan kişilerin kullanacak oldukları kredilerde, bankanın diğer müşterilerine sunulacak olan tekliflerden daha avantajlı teklifler sunulabilmektedir. Kredi kartı limiti ve kredili mevduat hesabı limiti gibi konularda bankalar, maaş hesaplarının kendi bünyelerinde olması durumunda daha esnek davranmaktadırlar ve kredi kartı olsun ya da kredili mevduat hesabı olsun, bunların limitlerini normal şekilde olacağından daha yüksek tutabilmektedir.

Bireysel mevduat hesaplarından yıllık olarak alınan ve hesap kullanım ücreti olarak sayılan hesap işletim ücretleri, çoğu banka tarafından maaş hesaplarından düşülmemektedir. Aynı zamanda maaş hesaplarından yapılacak olan para transferleri, EFT ve havale gibi işlemlerde bankalar, transfer ücreti talep etmeyeceklerdir. Maaş hesabı bulunan bankadan kullanılacak olan kredi kartları için de ayrıcalıklı durumlar söz konusu olabilmektedir. Açıklamak gerekirse, kullanılan kredi kartlarının maaş hesaplarıyla ilişkilendirilmeleri durumunda kredi kartlarından yıllık ücret alınmayacaktır.

Maaş hesabı bulunan bankadan kredi kullanmak istendiği zaman, kredi başvurusunda bulunan diğer kişiler için istenen gelir belgesi gibi belgelerin gösterilmesi, maaş hesabı sahiperinden talep edilmeyecektir. Taşıt kredisi, konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi kullanırken kişilerden gelir belgesi göstermeleri istenmeyeceği gibi normal faiz oranlarından ve masraflardan daha düşük oranda masrafları karşılamaları istenecektir. Banka şubesinde sıra almak istendiği ve işlem yapılacak olan bankada maaş hesabı bulunması durumunda daha öncelikli sıraların alınması mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu