Merkez Bankası Kara Listesi Nedir?

Bankalar ve finansal kuruluşlar, müşterilerine verdikleri ürün ve hizmetlerden elde ettikleri faiz oranlarından ve çeşitli masraflardan gelirlerini elde etmektedirler.

Düzenli şekilde yapılan ödemeler, bankaların ve diğer finansal kuruluşların kasasına girecek düzenli gelirleri ifade etmektedir. Her şey daha önce taraflar arasında imzalanan sözleşmede olduğu gibi olağan seyrinde devam ederse herhangi bir sorun yoktur. Ancak kişi, ödemesi gereken borcunu ödemediği ya da aksattığı zaman, kişinin bankalar üzerinde bıraktığı güven duygusu azalacaktır. Aldığı borcu ödemeyen ya da sürekli bahaneler bulan birine kimse borç vermek istemez.

Türkiye’ deki bankaların ve finansal hizmette bulunan kurumların tamamının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası’ na bağlı olduğu bilinmelidir. Merkez Bankası’ na bağlı olan Kredi Kayır Bürosu tarafından tutulan, kişilerin borç ödeme alışkanlıkları hakkında verilerin bulunduğu bilgiler, tüm banka ve finansal kuruluşlardan toplanır ve bir araya getirilir. Amaç, bankaya başvuruda bulunanlar ve onların güvenilirlikleri hakkında bilgi elde etmektir ve oluşturulan bu kayıtlara halk arasında kara liste adı verilmektedir.

Bankaların Kara Listesi Var Mıdır?
Bankaların kara listesi var şeklinde bilinenin aksine bu veriler Merkez Bankası’ nda toplanır ve kişiler puanlamalara tabi tutulur. Veriler, bankalardan gelen bildirimler dahilinde bir araya getirilir ve anlamlı puanlar şeklinde dönüştürülürler. Yani her bankanın farklı farklı kara listesi bulunmamaktadır. Kara liste dediğimiz merkez bankası tarafından tutulan bir yazılım programıdır ve tüm bankaların buna erişim izni bulunmaktadır.

Kefiller Kara Listeye Girer Mi?
Bankaya olan kredi borçlarının, kredi kartı borçlarının ödenmemesi, ödemede gecikmelerin olması ve diğer olumsuz finansal hareketler kişilerin bu puanlamadaki sıralarını aşağıya doğru çekecektir. Aynı zamanda kişilerin kara listedeki yerleri yalnızca bireysel hareketleriyle belirlenmez, aynı zamanda kefil oldukları kişilerin olumsuz finansal hareketleri de kendilerinin yıkıcı puanlamaya tabi tutulmalarına neden olur.

Kara listeye girmemek için ödemelerinizi zamanında geciktirmeden yapmaya özen gösterin. Bankalar 3 ay boyunca sizden ödeme alamadığı takdirde isminizin kara listeye girmesi muhtemeldir. Bu duruma çok dikkat edin. Kara listeden çıkma süresi oldukça uzundur, 5 sene ödemelerinizi düzenli yaptığınız zaman kara listeden çıkabilirsiniz. O yüzden başta işleri sıkı tutmak lazım ve gerekiyorsa bankalardan yapılandırma kredileri çekerek borçları ödemek mantıklı olabilir. Yani borçlarınızı ödeyemiyorsanız tek bir bankadan kredi çekin ve tüm borçları ödeyip sadece bir banka ile muhattab olun.

Yorum yapın