Krediler

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır? Hangi İşler Yapılır?

Mikro kredi, düzenli bir geliri bulunmayan, hane gelirine katkıda bulunmak isteyen ve yetenekleri dahilinde kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara yönelik hazırlanan kredilerdir. Mikro krediler için kredi veren kurumlar, bankaların kredi verirken istedikleri gibi teminat talebinde bulunmazlar. Mikro kredi alan kadınlar, hangi konuda yeteneklilerse ya da akıllarında olan fikirler doğrultusunda girişimlerde bulunarak kendi işlerinin sahibi olmaktadırlar.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?
Girişimcilerin kendi işlerini kurmaları için kredi veren KOSGEB dışında, kişilerin kendi işlerini kurmalarını ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlayan diğer kurumlar, bilindiği üzere vakıflardır. Bu vakıfların başında Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ve Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’ dır. Bu vakıflar, kadınlara verdikleri kredileri, devletten ve yardım severlerden aldıkları destek ve yardımlarla oluşturmaktadırlar. Mikro kredi için bu kurumlara başvuranların, kurumlar tarafından aranan şartları sağlamaları durumunda istedikleri kredileri alma hakları doğmaktadır.

Mikro krediler, kadınların iş hayatına atılmaları, kendi işlerinin sahibi olmaları için verilen, devlet destekli kredilerdir. Mikro kredi almak isteyen kadınlar, öncelikle 5 kişilik grup oluşturmalıdırlar. Oluşturulan 5 kişilik gurupta akrabalık bağının bulunmamas gerekmektedir. Grup mensuplarının yaşlarıyla ilgili aranan bir şart bulunmamaktadır.

5 kişilik grupların oluşturulmasının ardından girişimde bulunulacak alanın netleştirilmesi gerekmektedir. Kredi alınarak gerçekleştirilecek fikrin kesinleştirilmesinden sonra Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ile iletişime geçilmelidlr. Mikro kredi almak isteyen istekli 5 kadının oluşturduğu grup, Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ile iletişime geçip kurumdan gelecek olan yetkiliyle şartları görüşmek üzere bir adres verdikleri zaman, kurumdan yetkili bir kişi belirtilen adrese gelerek gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Karşılıklı konuşmalar sonucunda kurumdan gelen yetkili kişilerin mikro kredi kullanabilecek olduğuna karar verecektir. Bu aşamadan sonra kişilere 3 günlük bir eğitim verilecektir ve bir hafta içerisinde başvuruda bulunulan kredi alınabilecektir.

Mikro Kredi İçin Gereken Belgeler
5 ev hanımının kurduğu grubun yukarıda sayılan kurumlara yaptıkları mikro kredi başvurusunda, klasik olarak bankaların kredi verirken istedikleri evraklar istenmemektedir. Kefil, teminat gibi şartlara gerek duyulmayan mikro kredilerle ev hanımları, akıllarındaki fikirlerini gerçeğe dönüştürerek kazanç elde etmeye başlayabileceklerdir. Başvuruda bulunulan mikro kredilerin alınabilmesi için, kurumdan gelen yetkilinin, kişileri kredi verilebilir olarak tanımlaması yeterli olmaktadır.

Mikro kredi başvurusunda bulunan 5 kişilik kadın gruplarının, başvuruda bulundukları kredileri alabilmeleri için mutlaka bir girişim fikirlerinin olması gerekmektedir. Kurumdan gönderilen yetkililerin yapacağı gözlemler sonunda başvuruda bulunan kadınların başvurdukları kredilere gerçekten ihtiyaç duydukları kanısına varılırsa ve gerçekleştirmek istedikleri girişim fikirleri varsa, mikro krediyi almalarına engel olacak bir durum bulunmamaktadır.

Mikro Kredilerle Başlanabilecek İşler
Mikro kredi için başvuruda bulunan kadın grubunun kendi yeteneklerinin farkında olmaları ve yapabilecekleri işleri daha önceden belirlemeleri, kredi aldıktan sonraki aşamada sağlam ve sürdürülebilir bir girişim oluşturmak için hayati önem taşımaktadır. 5 kişilik kadın grubunun yapabilecekleri işleri bilmeleri ve bu alanda istikrarlı bir şekilde devam etmeleri, kredilerin mantıklı bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır. Aşağıda, mikro kredi kullanılarak yapılabilecek işlere yer verilmiştir. Aşağıda yer alan başlıklardan farklı bir alanda faaliyet göstermek isteyenler bu konuda serbesttirler.

Organik manav
Terzilik
Çocuklara yönelik tüketim malzemesi satan dükkanların kurulması
El işi boyama
Ev yemekleri
Halı dokuma
Oyma ve süslemecilik
Tuhafiye
Bu ve birçok alanda faaliyet gösterilebilir ve alınacak olan mikro krediler, uzun vadede çok faydalı işlere dönüştürülebilir.

Mikro Kredi Alınabilecek Kurumlar
Girişim fikri olan ve gelir elde etmek isteyen 5 kişilik kadın gruplarının mikro kredi başvurusunda bulunabilecekleri kurumlar, Türkiye Grameen Mikro Finans Programı, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı gibi kurumlardır. Bu kurumlara yapılacak mikro kredi başvuruları, kurumdan gönderilecek olan görevliler tarafından değerlendirilecektir ve olumlu değerlendirme sonrasında kısa süre içerisinde başvurulan kredilere erişilebilecektir. Sayılan kurumlar dışında bu ve benzeri amaçlarla hazırlanan, benzer krediler bulunmamaktadır.

Mikro Kredilerin Geri Ödemesi
Başlangıç aşamasında alınacak mikro krediler 100 ile 1000 TL arasında değişmektedir. 100 TL’ lik mikro krediden faydalanan kadın grubu, haftalık olarak 2,5 TL geri ödemede bulunacaklardır. 1000 TL kullanan girişimci kadın grubu haftalık olarak 25 TL geri ödemede bulunacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu