İnternetten Para Kazanma

Niş (Niche) Blog Açarak İnternetten (Adsense) Para Kazanmak

Niş blog ve niş pazar kavramları internet aleminde henüz çok fazla aşina olduğumuz kavramlar değil. Ancak bu konu ile yakından ilgilenenlerin daha çok bileceği ve aşina olacakları kavramlar. Eğer siz de internet alemi ve bu alemden para kazanma konuları ile ilgileniyor, yeni ve daha kolay çalışmalar ile internet üzerinden masrafsız para kazanmak istiyorsanız konuyu ayrıntılı şekilde öğrenmenizde fayda var.

Gelelim nişin internet üzerindeki iz düşümüne. Öncelikle niş pazar kavramından bahsedelim. Niş pazar internetten ulaşabildiğiniz tüketici kitlesinin isteklerine göre oluşan bir mikro pazardır. Bloglar da bu pazarın pratikteki uygulama yerleri ve aracılarıdır.

Niş Pazar Kavramı
Niche pazar kavramının tanımı konuyu iyi algılamak için yeterli değil. Ancak örneklendirme ile daha net olarak algılanabilir. Şimdi niş pazar ve niş bloglardan daha gerçekçi örnekler ile bahsedelim. Blog yazarlarının ne şekilde çalıştığını bilirsiniz. Çok farklı konularda çok farklı paylaşımlar yapılabilir. Herkesin bir tarzı, bir konusu ya da bir tavrı bulunur. Eğer blog tutmanızdaki amaç aslında istediklerinizi insanlara aktarmak ve eğer olursa yanda da küçük bir gelir gelse fena olmaz diyorsanız bu noktada size önerebileceğimiz bir şey değil. Ancak blog tutmanızdaki amaç tamamen maddi kaynaklı ise, popüler olanı kullanayım ve maddi gelir sağlayayım, bunu da yaparken blog sayfalarının maliyetsiz olmasından yararlanayım diyorsanız bu yazıdaki hedef kitle sizsiniz.

Blog yazarak para kazanmak elbette mümkün. Hatta tamamen kendinizin günlüğü gibi olan bir blog ile de güzel paralar kazanabilirsiniz. Ancak bu ne kadar kolay olur ve ne kadar zaman alır iyice bir düşünülmeli. Zira şu anda bu alanda müthiş bir doluluk söz konusu. Artık blog sayısı çok fazla artmış durumda ve sizin bu kadar blog arasından sıyrılmanız eğer sıfırdan başlarsanız çok zor olacaktır. Diğer bir taraftan bakacak olursak bizim insanımız bu tarz popüler konularda okumaktan çok izlemeyi sever. Son yıllarda internetin yükselen değeri Youtube olduğuna göre ve burada da takip edilen çok sayıda youtuber ve fenomen olduğuna göre insanların tercihi daha çok bunlardan yana oluyor. Neden sizin yeni yapılanmaya çalışan ve tanınmayan blogunuza şans versinler ki? Üstelik google arama sonuçlarında sıyrılmanız bu kadar mümkün değilken.

Mikro Pazar
Buraya kadar neden normal blogla para kazanamayız sorusuna cevap aradık. Ancak bu şekilde de niş yöntemini daha net algılayabiliriz. Niş bloglarda ise bunun tam tersi bir durum söz konusu. Niş pazar bir mikro pazar olduğuna göre rekabetin az olduğu bir pazar olduğunu söyleyebiliriz. Rekabetin az olması ise sizin Google arama sonuçlarında en yukarılarda yer almanızın çok daha kolay olduğu anlamına geliyor. X konusunun çok popüler ve çok aranan bir konu olduğunu Y konusunun ise çok olmasa da aranan ama hakkında çok az veri bulunan bir konu olduğunu düşünelim. X ile ilgili bir yazı yazarak iyi olsanız bile Google ilk sayfasında yer almanız çok zor olacak. Çünkü o konuda daha önce de iyi yazılar yazılmış. Ancak hakkında az veri olan Y konusunda iyi bir yazı yazmanız sizi daha üst sırada gösterecektir. Elbette ki bu durumda Y konusu size daha çok kazandıracak.

Belli Bir Alana Hitap Edin: Niş blog bir temaya sahip olmalı. Yani blog bir alana hitap etmeli. Bu alan spesifik bir alan olmalı. Ancak alt konularda sıkıntı çekecek kadar da spesifik olmamalı. Bu alanı bulmak sizin ilk ve en önemli adımınız olacaktır. Bunun için acele etmeyin. Yapmanız gereken şey araştırmak olmalıdır. Hem üzerine yazabileceğinizi düşündüğünüz, veri toplayabileceğiniz ancak çok zengin olmayan bir alan olmalı. Bol bol araştırarak dilediğiniz gibi bir konu bulabilirsiniz. Konu ve temayı bulduğunuzda zaten gerisi gelecektir. Şimdi bu işin aşamalarından daha ayrıntılı şekilde bahsedelim.

Niş pazar bulmak her konuyu içerisine kapsamıyor. Zira bu işten para kazanmayı hedeflediğiniz için bir niş ürün ve onun pazarından bahsediyoruz. Bu tamamen kendi çabanız ile bulabileceğiniz bir konu. Konuyu araştırırken bu pazarda rekabetin ne derece olduğuna da dikkat edin. Unutulmaması gereken şey niş pazarda rekabetin az olması. Yani hakkında yüzlerce sayfa ve satış sayfası bulduğunuz bir konu ve ürün sizin için iyi bir malzeme olmayacaktır. Olabildiğince az veri ve nitelikli ürün, konu olmalı. Bu aşama çok titizlik gerektiren bir aşama. Zira gelecekteki bu işle ilgili kaderiniz ve kazancınız bu noktada şekilleniyor.

Blog Oluşturma: Niş pazarınız ve ürününüzü bulduğunuzu varsayalım. Sıra geliyor bir sonraki aşama olan niş blog açma aşamasına. Aslında bu aşama diğerlerine göre oldukça kolay bir aşama diyebiliriz. Ürününüz, hedeflediğiniz kitle ve anahtar kelimeleriniz bu aşamada belirli olmalıdır. Daha sonra blog açma aşamasına geçilebilir. Bu aşamada ürününüze uyumlu bir domain almanız gerekiyor. Bunu hallettikten sonra da wordpress tabanlı blog sayfanızı açabilirsiniz. Bu aşamayı da hallettikten sonra yeni bir araştırma aşaması geliyor. Bu da içerik aşaması. Sağlam ve zengin aynı zamanda da nitelikli bir içeriğe sahip olmalısınız. Bu içeriği oluştururken elbette ki temel kriter sahip olduğunuz niş ürün ile içeriğin birebir örtüşüyor olması. Yani ikisi arasında bir bağlantı doğrudan kurulabiliyor olmalı.

İçerikleri Girerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
İçerik girerken anahtar kelimelere çok dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimeler çok yoğun ya da çok seyrek şekilde kullanılmamalı. Bunun dengesini kurmanız gerekiyor. Bu şekilde homojen ve eşit bir dağılım ile girdiğiniz anahtar kelimeler sayesinde google tarafından daha kolay algılanacaksınız. Zaten sizin sahip olduğunuz niş ürününüz rekabetten uzak bir konu olduğu için  de arama motoru sonuçlarında kısa süre içerisinde ilk sıralarda yerleşebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları güzel bir şekilde takip edip hayata geçirmeniz durumunda kısa süre sonra blogunuz artık ziyaretçi sayısını artıracaktır. Bu aşamadan sonra da artık ürünü pazarlama aşamasına geçmeniz gerekiyor. Niş ürününüzü pazarlamak için öncelikle tam olarak profesyonel tanıtım makalelerine blogunuzda yer vermeniz gerekiyor. Bu yazılar tanıtıcı ve bilgilendirici özellikte olmalıdır. Aynı zamanda ürünü pazarlamak için cazip taraflarını da parlatmanız gerekecek. Bunun ardından ürünün satışlarını da artıracaksınız.

Fazla Reklam Zarar Getirebilir: Niş blog ile birlikte niş ürününüzü pazarlarken yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler var. Örneğin asla ve asla reklam olayını abartmamalısınız. Her tarafından reklamlar çıkan, sağdan soldan göz alıcı resimler görünen ve yazıyı görüntülemeyi zorlaştıran reklamlar ya da dikkat dağıtıcı olan unsurları kimse sevmez. Gelen ziyaretçiler için rahatsız edici bir durum var ise içeriğe bakmadan geri gidecektir. Bunun için reklam ve içerik dengesini iyi kurmanız gerekiyor. Bu sizin ziyaretçilerinize güven verecek ve aynı zamanda daha nitelikli bir kitleye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Niş ürün pazarlama aslında bir açıdan bir satış ortaklığı işidir. Bu yüzden bu işi yaparken aslında ürünü tavsiye ediyor ve satıyor izlenimi vermeniz gerekiyor. Ancak asla ve asla gereksiz açıklamalar yapmıyor olmalısınız. Gereksiz ve abartılı övgüler ile gerçek dışı söylemler ziyaretçiler için oldukça itici olacaktır. Bu yüzden tamamen realistik ve aynı zamanda da olumlu yönlerini ön plana çıkaran yazılara ihtiyacınız var. Bunun dışında bir de mümkün olduğu kadar yazılarınızı tavsiye şeklinde yazmalısınız. Tanıtım bilgilendirme ve tavsiye şeklindeki sıralama çok daha nitelikli ziyaretçi oluşturacaktır.

Başarısızlık Durumunda Ne Yapılmalı?
Tüm bunları yaptığınızı düşünüyor ancak başarıya ulaşamamışsanız o zaman eski adımları gözden geçirmenizde fayda var. Başarısızlık sebeplerinden ilki öncelikle ürün tespitini kötü yapmak olabilir. Seçtiğiniz ürün ile ilgili yeteri kadar talep yok ise başarısız olmanız muhtemeldir. Bu yüzden ürünü seçerken buna çok dikkat etmeli ve mutlaka talep edildiğinden emin olduğunuz bir ürün üzerine gitmelisiniz. Diğer bir sebep ürünün rekabet sahibi olan bir ürün olması olabilir. Yani evet ürün kaliteli ve talep görüyor olabilir. Ancak bu ürün ile ilgili çok fazla içerik var ise bu da sizin sıyrılmanızı ve satış yapmanızı engeller. Son olarak diğer bir başarısızlık sebebi de içerik ve reklamların hatalı olmasıdır. İçeriğiniz abartılı, yanlış ya da kalitesiz ise güven veremezsiniz. Bu da satış yapmanıza engel olur. Son olarak reklam kokmayan bir blog oluşturmanız gerektiğinden de bahsetmiş idik.

Niş Sektörün Tespiti: Akıllara takılan genel mesele ise birçok kişi için niş sektörün tespiti oluyor. Bu sektörleri güncel olarak takip etmeli ve araştırmacı olmalısınız. Genel satış yapan internet sitelerini sıkı markaj altına almalısınız. Devamlı olarak yeni sektörleri takipte olmalı ve bunlar hakkında gerekli araştırmaları yapmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde mantıklı sektörleri ayırt ya da keşif edebilirsiniz. Aksi taktirde bu sektörlere ulaşmanız zor olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu