Bankalar

Odeabank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Odeabank, 2 Ekim 2012 yılında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ ndan aldığı faaliyet izniyle ülkemizde faaliyet gösteren bankalar arasına katılmıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankalardan olan Odeabank, ülkemiz bankacılık sektörüne 49. banka olarak katılmıştır.

Odeabank’ ta hesap açma işlemlerinin gerçekleşmesi için bankanın şubelerine başvurmak yeterli olacaktır. Kişilerin banka şubelerine giderken yanlarına T.C. kimlik belgelerini almaları işlemlerin yürümesi için gerekenler arasındadır.

Odeabank Banka Hesabı Kapama İşlemleri
Hesap açma işlemlerinin banka şubelerinde gerçekleştiği gibi Odeabank internet bankacılığı aracılığıyla da hesap açma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için bankanın sitesinde hazır halde bulunan hesap açma talep formu bulunmaktadır. Formda istenen tüm alanlar eksiksiz ve yanlışsız şekilde doldurulduktan sonra sistem üzerinden geri gönderilir. Odeabank’ ta hesap kapatma işlemleri, hesap açma işlemleriyle birçok ortak noktaya sahiptirler ve yine zahmetsiz şekilde gerçekleştirilmektedirler. Aşağıda Odeabank hesaplarının kapatılma yolları detaylı şekilde açıklanacaktır.

Günümüzde insanların birden fazla bankayla beraber çalıştığı bilinmektedir. Bir bankanın sağladığı avantajdan yararlanırken diğer bankaların sağladığı fırsatları kaçırmak istemezler. Bu durum zamanla çalışılmakta olan bir bankayla daha fazla iş yapılmasına ve diğerleriyle yapılan işlerin oranının düşmesiyle sonuçlanır. Diğer bankadaki banka hesapları zamanla atıl şekilde beklemeye başlar. Kullanılmayan banka hesapları için 2013 yılında yasal bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre bankalar, kullanılmayan banka hesapları için müşterilerine hesap işletim ücreti yansıtma hakkına kavuşacaklardı. Masrafların banka müşterilerine yansıtılabilmesi için 180 gün boyunca hesaplarda hiç hareket gözlemlenmemiş olması ve hesap sahiplerinin 30 gün öncesinden konuyla alakalı bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Bu 30 gün süresince isteyen kişiler kullanmadıkları banka hesapları için masraf ödemek istemezlerse banka hesaplarını kapatacaklardır. Odeabank, hesap kesim ücreti olarak yıllık 88 TL’ lik bir masrafı müşterilerinin hesaplarına yansıtmaktadır. Bu gibi bir masrafı kullanılmayan banka hesapları için ödemek yerine bu hesapların kapatılması yerinde olacaktır.

Odeabank’ daki atıl hesaplarını ve aktif olarak kullanmakta oldukları hesaplarını kapatmak isteyenlerin izleyebilecekleri birkaç farklı yol bulunmaktadır. Banka şubelerine başvurarak, telefon bankacılığıyla talimat vererek ve internet bankacılığı kullanılarak banka hesapları kapatılabilmektedir.

Odeabank İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Banka Hesaplarının Kapatılması
Odeabank’ ın internet bankacılığı aracılığıyla birçok bankacılık hizmeti sunulduğu gibi hesap kapatma işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. İnternet bankacılığı sistemine giriş için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresinin biliniyor olması bu kanal aracılığıyla hesapların kapatılması için yeterli olacaktır. Odeabank internet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra hesaplar sekmesi altındaki kapatılmak istenen hesaplar üzerinde işlem yapılabilecektir. Kapatılmak istenen hesapların bakiyesi bulunmamalı, hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması ve hesapların eğer varsa borçlarının kapatılmış olması gerekmektedir.

Odeabank Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Odeabank’ ın 444 8 444 numaralı telefon bankacılığı aranarak da hesap kapatma işlemleri için talimat verilebilmektedir. Telefon bankacılığı aracılığıyla hesapların kapatılması için telefon bankacılığı şifresi kişilerden istenebileceğinden şifrelerin daha önceden biliniyor olması işlemleri sekteye uğratmaktan kurtaracaktır. Kapatılmak istenen hesapların üzerinde borç olmamalı, hesapların içerisinde para bulunmamalı ve hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması gerekmektedir.

Odeabank Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Bankacılık işlemlerini hep banka çalışanlarıyla yüz yüze gerçekleştirmiş biriyseniz ve işlemlerinizi sık sık banka şubelerine giderek gerçekleştiriyorsanız hesap kapatma işlemlerinizi de Odeabank şubelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Bankaya giderken yanınıza T.C. kimlik belgenizi almayı unutmayın. Bankalar, hesap kapatma işlemleri için kişilerden hesap kapatımına dair dilekçe hazırlamalarını isteyebilirler. Bunun için bankaya gitmeden önce aşağıda verilecek olan boş dilekçe doldurulabilir ya da konuyla alakalı farklı bir dilekçe hazırlanabilir. Kapatılmak istenen hesapların üzerinde borç bulunmamalı ve eğer varsa bu borçlar kapatılmalı, hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatları iptal edilmeli ve hesaplardaki paraların hepsi çekilmelidir.

Odeabank Banka Hesabı Kapatma Dilekçesi
……….. BANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu