Kredi Kartları

Öğrencilere Koşulsuz Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilik dönemince ki özellikle de üniversite döneminde öğrenciler, alabildikleri bütün finansal desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Kira, yiyecek, kitap, fotokopi derken giderlerin uzunca bir listesi tutulabilecektir. Hal böyle olunca öğrenciler, faydalanabilecek oldukları bütün finansman yollarından faydalanmaya çalışacaklardır.

Şimdinin öğrencileri geleceğin eğitimli yetişkin bireyleri olacakları için bankalar bu kişilere de hizmette bulunmak isteyeceklerdir. Şimdide kurulan finansal bağ uzun yıllar devam ettirilebilecek olan bir alışkanlık haline gelebileceğinden öğrencilerin zor zamanlarında yanında olan bankalar, gelecekte de tercih edilenler arasında yer alacaktır. Yazının devamında öğrencilere kredi kartı vermekte olan bankalar ve kredi kartı özellikleri, şartları yer almaktadır.

Ziraat Bankası Bankkart Genç
Yükseköğretime geçen öğrenciler Devlet Öğrenim Bursu ya da Öğrenim Kredisinden her ikisine de başvuruda bulunabilmektedir. Başvuruda bulunulan burs ya da kredinin kullanılmasına hak kazanılması durumunda Ziraat Bankası’ nda bir öğrenci mevduat hesabı oluşturulur. Oluşturulan hesap ile birlikte öğrencilerin istemeleri halinde Ziraat Bankkart Genç verilmektedir. Bankkart Genç, hesap kartı olarak sunulmaktadır ve istendiği durumda (kartı teslim alırken) kişilerin telefonuna gelen SMS’ e onay vermeleri halinde kredi kartı özelliği de aktif olmaktadır. Kredi kartı özelliğinin kullanılması için kişilerin öncelikle bir Ziraat Bank ATM’ sine gitmeleri ve kredi kartı özelliğini etkinleştirmeleri gerekmektedir. Yapılacak olan şey onay SMS’ i alındıktan sonra ATM üzerinden banka kartı şifresi girilerek bir işlem gerçekleştirmek, devamında kartı tekrar takarak kredi kartı menüsüne tıklamaktır. Bu şekilde, Ziraat Bankası’ nın öğrencilere vermiş olduğu Bankkart hem hesap kartı hem de kredi kartı olarak kullanılabilecektir.

Nakit ihtiyacı olunan durumlarda Türkiye’ nin her yerinde kolaylıkla bulunabilecek olan Ziraat Bankası ATM’ ler aracılığıyla para çekme işleminde bulunulabilecektir. Aynı zamanda yurt içinde işlem yapılabildiği gibi yurt dışında da MasterCard amblemi olan tüm ATM cihazlarından işlem gerçekleştirilebilecektir.

Hesap içerisinde bakiye olmaması durumunda bile öğrencilerin harçlıksız kalmamaları için kullanabilecek oldukları Harçlık Avans’ ları bulunmaktdır. Harçlık avanslarını taksitli ya da taksitsiz şekilde kullanabileceklerdir. Kullanılacak olan harçlık avansların vadesi gelen borcu o ay hesaba yatacak olan KYK bursundan kesilecektir.

İnternet ortamında güvenli  bir şekilde alışveriş yapılabilmesi için geliştirilen 3D Secure sistemi Bankkart’ larda da bulunmaktadır ve online alışverişlerde Bankkart’ lar güven içerisinde kullanılabilecektir.

Kredi kartı özelliği aracılığıyla anlaşmalı işyerlerinde taksitli alışverişlerde bulunulabilmektedir. Yapılacak olan alışverişlerden kart hanesine alışveriş puanı eklenmektedir. Banka ile anlaşmalı olan firmaların gerçekleştirdikleri kampanyalardan faydalanılabilecektir. Kazanılan alışveriş puanları yine anlaşmalı işyerlerinde alışveriş yaparken kullanılabilecektir.

Kredi kartının temassız özelliğinin açtırılması durumunda istenirse, 50 TL ve altındaki alışverişler temassız ödeme seçeneği ile ödenebilecektir.

Ve Bankkart’ ın en büyük özelliği olarak öğrencilerin yıllık kartı ücreti ödemelerine gerek yoktur. Bankkart’ ın tüm özelliklerinden ve ayrıcalıklarından faydalanacak olan öğrenciler bu işlemleri için herhangi bir ücret ödemesinde bulunmayacaklardır.

Kartlara başvuru için Ziraat Bankası şubelerine, internet şubesine, 0850 258 00 00 numaralı çağrı merkezine ve Ziraat Bankası mobil şubeye başvuruda bulunulabilecektir.

Yapı Kredi Play Kart
Üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalar arasında Yapı Kredi, Play Kart ürünü ile oldukça popülerdir. Öğrencilerin kullanacak oldukları Play Kart’ larının yıllık kart ücreti bulunmamaktadır. Yapı Kredi öğrenci hesabına gönderilecek olan döviz dahil, hiçbir paradan komisyon alınmamaktadır. Yapı Kredi mevduat hesaplarına ya da Play Kart’ lara verilecek olan otomatik ödeme talimatları ile telefon, elektrik, internet, su, doğalgaz gibi faturaların ödenmesinde herhangi bir aksama ve unutma olmaksızın kolaylıkla ödenebilecektir. Düzenli harçlık özelliği sayesinde Playli öğrencilerin hesaplarındaki para azaldığı zaman öğrencinin velisinin hesabından otomatik olarak para aktarılabilmektedir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için öğrencilerin velileri ile birlikte en yakın Yapı Kredi şubesine gitmeleri ve onay vermeleri gerekmektedir. Play Kartlı gençler, kartlarını Yapı Kredi mevduat hesaplarına bağlayarak her ay sonu ödenmesi gereken dönem borcu ya da asgari tutarı hesaplarından ödeyebilmektedirler. Otomatik ödeme talimatları Yapı Kredi İnternet şubesi aracılığıyla kolaylıkla oluşturulabilecektir.

Play Kartlı olmak isteyen öğrenciler için; 18 yaşını doldurmuş olan ve 2 yıllık yüksek okullar ile 4 yıllık lisans ve yüksek lisans programlarından birinde (açık öğretim ve uzaktan eğitim programları hariç) eğitim görmekte olan öğrenciler, Play Kart’ a başvuruda bulunabileceklerdir. Play Kart’ tan kefilsiz olarak faydalanacak olan öğrencilerin banka tarafından değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Gerekli olan değerlendirmelerin ardından öğrencilerin Play kartları, 1300 TL’ ye kadar çıkabilecek şekilde limitlendirilebilecektir. Play kart başvurusunda bulunmak isteyen ve aranan şartları taşıyan öğrenciler, Play kart başvuru formunda istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurmalı, öğretim yılına ait olan öğrenci kimlik fotokopisi, T.C. kimlik belgesi ya da ehliyet fotokopisi ile Kredi kartı sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir.

İş Bankası İş’ te Üniversiteli
Geçerli olan öğretim yılına ait olan öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile İş Bankası şubelerine başvuruda bulunan üniversiteliler, bankanın incelemeleri sonucunda olumlu yanıt alırlarsa İş’ te Üniversiteli kartlarını kullanmaya başlayabileceklerdir. Kartların kullanımı sırasında üye işyerlerinde gerçekleşmekte olan kampanyalara katılınabilir, Maxipuan kazanılabilir ve bu alışveriş puanları üye işyerlerinden yapılacak alışverişler sırasında kullanılabilir. İş’ te Üniversiteli kartları ile taksitli alışverişte bulunulabilecektir.

İş’ te Üniversiteli kredi kartına sahip olmak isteyen öğrencilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları, gereken evrakları eksiksiz şekilde tamamlamış olmaları ve tüm bunlar ile İş Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Akbank Exi26
18 ve 26 yaş aralığında bulunan gençlerin kullanabilecek oldukları kartlar arasında, adından da anlaşılacak olduğu gibi Exi26 kart bulunmaktadır. Alışverişler sırasında kazanılacak olan Chip- paralar üye işyerlerinde yapılacak olan alışverişlerde kullanılabilecektir. Exi26 kartlarını kullanmaya başlayan gençler için ilk yıllık kartı ücreti bulunmamaktadır.

Exi26 kartları ile üniversiteli gençlerin sorunlarından biri olan faturaların son ödeme tarihinin unutulması ve aksatılması da ortadan kalkacaktır. Kartlara verilecek olan otomatik ödeme talimatları ile internet, telefon, doğalgaz, elektrik, su gibi faturaların son ödeme tarihleri kaçırılmayacak ve hesaplardan otomatik olarak karşılanacaktır. Alışverişlerde taksitlendirme seçeneklerinden faydalanabilecek ve Chip- puan toplayabileceklerdir. Harçlıklarının bitmesi durumunda banka ATM’ lerinden kartlarının sunmakta olduğu bir özellik olan taksitli avans seçeneği ile nakit avans çekebileceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu