Yatırım

Paranın Değer Kaybetmemesi İçin Nerelere Yatırım Yapmalıyız?

Aylık gelirinden arttıranlar ve bu arttırdıklarıyla daha fazla para kazanmak, gelecekte gerçekleştirebilecekleri girişimlere fon sağlamak ya da acil durum fonu gibi bir bütçe oluşturmak isteyenlerin yapmak istedikleri, ellerinde olan değerlere daha fazla değer katmaktır.

Aylık düzenli gelirinden kısarak para arttıranlar ya da bir yerden gelen topluca parayı değerlendirmek isteyenler, paralarını değerlendirmek için yol ve strateji arayışına girerler. Bu gibi durumlar için hazırladığımız yazıda, paralarını değerlendirmek, yatırım yapmak ve daha fazla kazanç elde etmek için izlenebilecek birkaç farklı yola değindik.

Altın Hesabı Açmak
Eskilerin dediği gibi, altın yatırım yapmak için güvenli bir limandır mottosu hala akıllardadır. Tabi eski usulde olduğu gibi, yastık altı birikimlerin devri geçti, bu şekilde yapılan birikimlerin çalınma, kaybolma ve dolandırıcılıkla karşılaşma riski ayrı bir boyut. Elindeki paranın zaman karşısında değer kaybına uğramasını istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği yatırım şekli olan altına yatırım, yatırımcısının yüzünü güldüren bir yatırım şeklidir.

Bankalarda açtırılacak olan altın yatırım hesaplarında evde bulunan altınların değerlendirilebilmesi gibi, altının o anki fiyatından fon alımı da gerçekleştirilebilmektedir. Evdeki altınları bankaya götürmek isteyenler, bankaların altın buluşma günlerinde götürecekleri altınlarını o anki değerinden bankadaki altın yatırım hesaplarına geçirme şansları bulunmaktadır. Bu işlemler sırasında kişilerden herhangi bir değişim ücreti talep edilmemektedir.

Normalde daha değerli olan, taşlarla işlenmiş olan altınların fiyatı, işçilik ücretlerinden dolayı daha fazla olmaktadır. Altın hesaplarına yatırılacak olan altınların işçilik ücretleri, hesaplara yansıtılacak olan paralara etkide bulunmamaktadır. Bu aslında altın hesaplarının olumsuz yanı gibi görünse de bu hesaplara yatırılacak olan altınların eski tarihli, yeni tarihli olması gibi herhangi bir kıstas bulunmamaktadır.

Bankalarda açılacak olan altın hesapları için normal mevduat hesaplarında olduğu gibi kişilerden hesap işletim ücreti talebinde bulunulmaktadır. Bu durumda da kaçınmak adına masrafsız bankacılık hizmeti sunan bankalar tercih edilebilir ve bu masraflardan da kurtulunabilir. Altın hesaplarına yapılacak yatırımlar, altının fiyatının yükselmesine ve düşmesine göre değerlenecek ya da değer kaybedecektir. Bunun dışında faizsiz altın hesaplarının herhangi bir getirisi bulunmamaktadır.

Vadeli altın hesabı oluşturulduğunda, bu hesaplar minimum olarak 1 yıl vadeyle oluşturulmaktadır. Altın hesaplarına yatırılacak altınlar, bir yıl boyunca %0,80 gibi bir oranla faize tabi tutulacaklardır. Bir yıl boyunca bankadaki altınlarını kullanmayacak olanların bu seçeneği seçmeleri, vade sonunda hatırı sayılır kazanç elde etmelerini sağlayacaktır. Altın hesaplarında yapılacak olan birikimler, eldeki paraların zaman karşısında değer kaybı yaşamamasını sağlayacak ve evdeki altınların bu hesaplarda değerlendirilmesi, çalınma, hırsızlık ve dolandırılma gibi durumlardan kişileri kesin suretle koruyacaktır.

Döviz Yatırımında Bulunmak
Biraz dikkatli olunduğunda ve gündem, piyasalar düzenli şekilde takip edildiğinde güzel paralar kazanmak mümkün olmaktadır. Günlük olarak ihtiyaç duyulmayan paraların döviz piyasalarında değerlendirilmesi ve bu sırada piyasadaki sinyallerin iyi analiz edilmesiyle güzel gelirler elde edilebilmektedir. Döviz piyasalarında yatırım yapacakların dikkatli olmaları gereken şeyse günlük olarak ihtiyaç fazlası olan paralarını bu piyasalarda değerlendirmeleridir. Döviz üzerinden gelir elde edilebileceği gibi yatırılan paralar değer kaybına da uğrayabilmektedir.

Döviz üzerinden yatırımda bulunmak için döviz bürolarından banknot olarak döviz alımına gidilebileceği gibi müşterisi olunan bankada döviz yatırım hesabı oluşturularak buralardan da bu alanda yatırımda bulunulabilmektedir. Bankalarda açılacak olan döviz hesaplarında şöyle bir avantaj bulunmaktadır; döviz değerinde meydana gelen ani değişimlere ani tepki verme imkanının bulunmasıdır. Günümüzde, bankaların çoğunun mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmeti bulunmaktadır ve bankadaki değerlerin takibi bu uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Dövizde meydana gelecek olumlu gelişmeler sonucunda bu hesaplara ivedi şekilde müdahale edilebilecek ve alım satım işlemlerinden hangisi daha karlı olacaksa o işlem anında gerçekleştirilecektir.

Borsa İstanbul Üzerinden Yatırımda Bulunmak
Türkiye’ de yatırımcıların ve hisse senetlerinin toplanma adresi olan Borsa İstanbul, yatırımcıların dikkatini üzerine çeken yatırım kollarından biri konumundadır. Borsada yatırım yapmak için yatırım yapılacak olan borsanın yapısını bilmek gerekmektedir. Borsanın yapısını iyi analiz edebilmeli, yurt içinde ve hatta yurt dışında olan gelişmelerin borsayı nasıl etkilediğini kavrayabilmek son derece önem taşımaktadır.

Borsada hisse alım satımı işlemlerine başlamak için bir aracı kurumla çalışılması gerekmektedir. Bu aşamada, güvenilebilecek bir aracı kurum ile çalışmak yatırımcı için büyük önem taşımaktadır. Bankalar ve özel aracı kuruluşlar, Borsa İstanbul’ da yapılan işlemlere aracılık yapmaktadırlar ve bu kurumlarla birlikte çalışarak hisse alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu kurumlardan hangisiyle çalışılacağına karar vermek için internette derinlemesine bir araştırma yapmak, seçilebilecek en iyi seçeneğin bulunması için şarttır.

Borsada yatırım yapmak ve buradan para kazanmak için iyi bir analizci olmak gereken ilk şarttır. Yapılan açıklamalar, yurt içinde ve yurt dışında gelişen olaylar borsayı etkilemekte ve kişilerin ellerindeki hisse kağıtlarının değerini de etkilemektedir. Bu değişkenlerin iyi analiz edilmesi ve ileri görüşlü hamlelerin yapılması ile bu alandan da güzel paralar kazanılabilecektir.

Önemli Not; Bu yazılan makale “Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz”. Paranızı değerlendirmek için yatırım tavsiyesi arıyorsanız sizlere profesyonel yatırım şirketleri ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu makale internet üzerinden toplanmış verilerle fikir edinmeniz amacıyla konu üzerinde tecrübesi olmayan editörler tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu