Para Dünyası

Paykasa Nedir? Nerede Kullanılır ve Ne Gibi Avantajları Var?

Online ortamların her geçen gün önceki güne göre daha da genişmesi ve internet üzerinden erişilebilecek alanların daha da artış göstermesi, alakalı alanlarda yeni yardımcı ürünlerin doğmasını sağlamaktadır.

Online alışverişin gösterdiği büyüme ve online olarak yapılan alışverişlerin sayısındaki artış, kişilerin alışverişlerinde kullanabilecekleri finansman yöntemlerinin de çeşitlenmesini sağlamıştır. Online ortamlarda alışveriş yapanların faydalanabilecekleri finansman araçlarından biri de “paykasa” kartlarıdır. Paykasa, içerisinde Euro kurunda bakiye bulundurak, 16 haneli pin koduna sahip olan ve 10, 20, 50, 150, 250 gibi bakiyelerde oluşturulabilen kartlardır. Paykasa kartları, tek kullanımlık kartlar olup doldurumu yapılmamaktadır.

Paykasa’ nın Kullanım Alanları
Online ortamda alışveriş yapanların paykasa kartlarını kullanarak alışverişlerini tamamlamaları için alışveriş yapılan sitelerin paykasa ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Paykasa ödeme seçeneği, yalnızca şirket statüsündeki sitelere entegre edilmektedir ve yalnızca bu gibi alanlarda ödeme yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

Paykasa Kullanım Ömrü
satın alınan paykasa kartları, 1 yıllık olarak oluşturulmaktadırlar. 1 yıl boyunca dilendiği zaman kullanımı mümkün olan paykasa kartları, güvenlik ihlali durumlarında bloke edilmektedir. Güvenli ihlali olarak; kişilerin sahip oldukları paykasa şifrelerinin üst üste yanlış girilmesi ve üst üste tekrarlanan başarısız denemeler sonucunda gerçekleşmektedir. Kart bloke işlemleri oldukça nadir karşılaşılan durumlardır.

Paykasa Kullanılmasının Avantajları
Paykasa kullanarak alışverişlerini gerçekleştirenler, kartlarından kullanılması gereken tutarın yazımı gibi durumlarla mükellef değildirler. Alışveriş tutarı kartın bakiyesinden düşmektedir. Paykasa’ nın bu özelliği sayesinde, benzer hizmetlerde meydana gelen yanlış tutar girimi sonucu yaşanan kayıplar gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

Paykasa bakiyesi Euro cinsinden hesaplanmaktadır. Alışveriş yapılan sitelerinin kabul ettiği para birimleri arasında Euro bulunmaması durumunda paykasa kartlardaki euro, güncel kurdan sitede geçerli olan değere dönüştürülerek alışveriş işlemlerine devam edilmektedir.

Paykasa Satışı
Paykasa kartları, emsallerinde olduğu gibi internet üzerinden satış işlemleri gerçekleştirilen hizmetlerdir ve internet üzerinde paykasa hizmetinin satışını gerçekleştiren birçok site bulunmaktadır. Paykasa kullanıcısı olmak isteyen isteklilerin, paykasa kartlarını alacakları internet sitesinin güvenilirliğini derinlemesine araştırmaları, izlenecek en sağlıklı yol olacaktır. Paykasa alım işlemlerine geçmeden önce, işlem yapılacak sitenin güvenilirliğinden emin olunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu