Ekonomi

Petrol Fiyatlarında Son Durum Nedir?

ABD’ deki ham petrol stoklarının azalması yönünde olan beklenti nedeniyle petrol varil fiyatı 62,26 dolar seviyesinde bulunmaktadır. Brent petrolünün varil fiyatı 62,26 dolar çevresinde seyretmektedir.

20.11.2017’ de 62,66 ile güne başlaan brent petrolü, gün içerisinde en yüksek olacak şekilde 62,67 değerine ulaştı. Gün içerisinde Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı da 56,44 dolar civarında işlem gördü. Güncel fiyatları konumuzun alt kısmında görebilirsiniz. Bu haberimiz Aralık 2017 tarihinde girilmiştir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü( OPEC), küresel çapta olan ekonomik daralma, enerjiye olan talebi ve bu doğrultuda petrol fiyatlarını da hızlı bir şekilde aşağıya doğru çekmekteydi. Bu durumdan büyük boyutlarda zarar edecek olan petrol ihraç eden ülkeler, olağan toplantılarını bile beklemeden bir araya geldiler ve konu hakkında yapılması gerekenleri konuştular. Uygulanmasına karar verilen strateji ise petrol üretiminin kısılması ve petrol fiyatlarının arttırılması sağlanarak, petrol fiyatlarının aşırı düşüşünden etkilenilmemesiydi. Üye ülkelerden İran’ ın verdiği teklife göre günlük üretilen petrolün 2 milyon varil kadar kısılması gerekmekteydi. Venezuela’ ya göre de 1 milyon varil kısıntıya gidilmesi, petrol fiyatlarının aşırı düşüşlerden etkilenmemeleri için yeterli olacaktı.

İran’ ın bu şekilde verdiği önerinin nedeni, varil petrol değerindeki bir dolarlık düşüşten yıllık olarak 1 milyar dolar etkileniyor olmasıydı. Üretimin aşırı derecede kısıntıya alınması ve fiyatların yüksek seviyelerde kalmasının sağlanması, İran’ ın uygulanmasını istediği bir stratejiydi.

Petrol Fiyatlarının Yükselmesinin Nedenleri
Petrol kaynakları gün geçtikte azalmakta fakat kullanıldığı alanların, sektörlerin giderek artması, petrole olan bağımlılık derecesini giderek arttırmaktadır. Piyasalardan ve uluslararası birliklerin, ülkelerin uyguladıkları stratejilerden etkilenen ve fiyatına müdahale edilen petrolün fiyatı, OPEC’ in petrol üretiminde kısıntıya gidilmesi örneğinde olduğu gibi kontrol edilebilmektedir. Üretici ülke gruplarının ellerinde olan enstrümanları kullanarak petrol fiyatlarını kontrol edebildikleri bir gerçek.

Örneğin, petrol üretim kısıtlamasının süresinin uzatılması gerektiği söylentisi bile petrol fiyatlarına etki edecek güçte olmaktadır. bu ve diğer değişkenler, petrol fiyatlarının yükselmesinde, yüksek kalmasında etkili olmaktadırlar.

Güncel petrol fiyatları için; tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu