PTT Bank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

23 Ekim 1840 tarihinden beri hizmet vermekte olan Türkiye’ nin en köklü kuruluşlarından olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü yani PTT, 2013 yılında yapılan yasal düzenleme sayesinde Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi halini almıştır ve bu değişimden sonra bankacılık alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. PTT’ nin sunmakta olduğu hizmetlerden zaten memnun olanlar beklemeden PTT Bank’ ta hesaplarını oluşturmuş ve PTT Bank’ ın sunduğu fırsatlardan faydalanmaya başlamışlardır.

Kişilerin oluşturmuş oldukları PTT hesaplarını kapatmak için kullanabilecek oldukları birkaç alternatif bulunmaktadır. Bunlar; PTT Bank çağrı merkezlerinin aranarak konuyla ilgili talimat verilmesi ve PTT internet sitesi üzerinden talimat verilmesidir.

Çağrı Merkezleri Aracılığıyla PTT Bank Hesaplarının Kapatılması
PTT Bank çağrı merkezleriyle 444 1 788 numaralı telefon aranarak iletişime geçilecektir. Gereken tuşlamalardan sonra müşteri temsilcisine ulaşılacaktır ve bu aşamada hesapların kapatılması için talimat verilecektir. Hesapların kapatılabilir olması için içerlerinde para bulunmaması, üzerlerine tanımlı otomatik ödeme talimatlarının bulunmaması ve varsa da bunların iptal edilmiş olması, hesapların üzerinde borç bakiyesinin olmaması gerekmektedir.

PTT Bank Hesaplarının İnternet Üzerinden Kapatılması
PTT internet sitesinden yapılacak hesap kapatma başvurularında da bize ulaşın sekmesinin seçimiyle ulaşılabilecek olan talep-bilgi istek formudur. Formda yer alan iletişim bilgileri alanları eksiksiz ve yanlışsız şekilde doldurulmalıdır. Mesajınız bölümündeki PTT bank seçeneği işaretlenerek yazılan mesajın PTT Bank ile ilişkili olduğu açıklanacaktır. Bu aşamadan sonra mesaj kısmına PTT Bank Hesap Kapatma şeklinde mesaj yazılmalıdır. Doldurulmuş olan bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra gönder sekmesi seçilerek mesaj PTT Bank’ a iletilmiş olacaktır.

PTT Bank Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Hesaplarını kapatmak isteyenler T.C. kimlik belgeleriyle birlikte PTT Bank şubelerine başvurabilmektedirler. Başvuru sırasında hesap açımı sırasında bankaya ödemiş oldukları 5 TL’ lerini geri alacaklardır. Baz bankalar, hesap kapatma işlemlerinin gerçekleşmesi için hesap sahiplerinden konuya ilişkin dilekçe hazırlayıp kendilerine sunmalarını isterler. Hesap kapatma başvurusunda bulunmak için PTT Bank şubelerine gitmeden önce aşağıda verilen dilekçe şablonunun doldurulması ya da konuyla alakalı başka bir dilekçenin yazılması, işlemlerin sekteye uğramamasını sağlayacaktır.

PTT Bank Hesap Kapama Dilekçe Örneği
PTT BANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

Yorum yapın