Ekonomi

PTT Kart Şifresini Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Türkiye’ nin en köklü kurumlarından biri olan PTT, günümüze kadar postacılık ve kargo alanında müşterilerinin yüzünü güldürmüş, hesaplılık ve güvenilirlik bakımından da müşterilerinin güvenini kazanmıştır.

Rekabet koşullarının zorlaşması ve rakip sayısının artmasıyla firmalar, ilgilendikleri alanların dışında ya da benzer alanlarda da yatırım yapar ve hizmet verirler. Böylece kendilerini oluşabilecek herhangi bir risk faktöründen koruma altına alırlar. PTT de kendi uzmanlık alanından başka alanlarda hizmet veren kuruluşlardandır. Yıllardır posta ve telgraf hizmetlerini müşterilerine sunan PTT, günümüzde, ana hedefi yine müşteri memnuniyeti olacak şekilde bankacılık hizmeti sunumuna başlamıştır.

PTT Kart
Piyasadaki bankaların sunduğu hizmetleri kendisi de sunan PTT, müşterilerinin bankamatik kartı kullanmalarını, kartlarıyla para çekebilmelerini sağlamaktadır. PTT müşterileri PTT kartlarıyla istedikleri kişilere para gönderebilmekte ve istedikleri zaman hesaplarından para çekebilmektedirler. Tüm bu hizmetleri yine kendi adıyla bastırdığı PTT Kart ile sağlamaktadır. Kartlar kullanıma açtırmak ve şifrelerini almak için PTT müşterileri, T.C. kimlik belgeleriyle birlikte PTT şubelerine başvurmalıdırlar. Başvurularında PTT kartları aktif hale gelecek ve kart şifrelerini alacaklardır.

PTT Kart Şifresi Nasıl Yenilenir?
Kart şifresini kaybeden, unutan PTT müşterileri, yine kartlarını aktif hale getirmek için PTT şubelerine gittikleri gibi bu sefer de yeni şifrelerini almak için PTT şubelerine giderler. Kişiler, PTT kartları ve kimlik belgeleri ile PTT Müdürlüklerine yapılan başvurularda kişilerden kart şifrelerinin yenilenmesi adına dilekçe yazmaları istenmektedir. Dilekçenin yazılıp teslim edilmesinden yaklaşık bir hafta sonra PTT kartlarının yeni şifresi kart sahiplerine ulaşacaktır. Bu işlemler PTT Müdürlüklerinde ve PTT şubelerinde de gerçekleştirilebilmektedir.

PTTMatikler Üzerinden Kart Şifresi Oluşturma: Yakınlarda hiçbir PTT Müdürlüğü ya da PTT şubesi bulunmuyor ya da kişiler buralara gidecek zaman bulamıyorlarsa, ulaşabilecekleri PTT Matik’ lerden de kart şifresi oluşturma işlemlerinde bulunabilirler. Telefon bankacılığı kapsamında, PTT’ nin sunmakta olduğu müşteri hizmetleri hattı olan 444 1 788 numarası aranarak yaşanmakta olan durum anlatılır ve kart şifresi değiştirme işleminde bulunulacağı iletilir. PTT görevlisi güvenlik için kişileri kontrolden geçirecek, kendileriyle ilgili birkaç soru soracaktır. Bu adımdan sonra kart şifresi oluşturma işlemlerine geçilebilecektir.

SMS İle Başvuru Yaparak PTT Kart Şifresi Değiştirme: Şimdiye kadar sayılan adımlardan başka, PTT müşterilerinin PTT Kart şifresi değiştirirken kullanabilecekleri bir diğer yol SMS ile başvuru yöntemidir. Kart başvurusunda PTT şubesine verilen evraklara yazılan, kişilerin kullanmakta oldukları telefondan, SIFRE yazarak boşluk bırakılacak ve istenen dört haneli şifre yazılacaktır. Oluşturulan mesaj 3290 numarasına kısa mesaj şeklinde iletilmelidir. PTT’ den yanıt olarak gelen mesajda kişilerin PTT kartlarını kullanmaları için oluşturulan yeni şifreleri yer alacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu