Krediler

PTT Kredi Başvurusu ve Kredi Çekme Şartları

Ülkemizde, vatandaşlara sunduğu hizmetleri bir asırdır devam ettiren PTT, gelişen teknolojiyle birlikte sunduğu bu hizmetleri geliştirmekte ve çeşitlendirmektedir. PTT alışılagelen hizmet sınırları dışında son zamanlarda müşterilerinin finansal isteklerine de cevap verir olmuştur.

Özellikle maaşlarını PTT şubelerinden çekmeye başlayan PTT müşterileri için ortaya konan finansal ürünler bu kişilerin kredi ihtiyaçlarında yardımlarına koşmaktadır. PTT, maaşlarını PTT şubelerinden çeken emeklilere ihtiyaç duydukları zaman yüksek limitlerde kredi hizmeti sunmaktadır.

PTT Kredi İmkanı
Kurum, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi kurumlardan emekli olmuş olan ve aynı zamanda maaşlarını PTT şubelerinden alan herkese kredi hizmeti sunmaktadır. Verdiği bu hizmet için kurum politikaları gereği müşterilerinin belirli gereklilikleri taşıyor olması gerekmektedir. Kurumun belirlediği usuller gereği PTT emekli müşterilerinden 75 yaşına gelmemiş olan her birey ihtiyaç taleplerini bildirmeleri doğrultusunda PTT kredisi kullanabilecektir. Daha önce sayılan emeklilik kurumlarından emekli olmuş olan müşterilere diledikleri zaman PTT ihtiyaç kredisi kullandırılabilir. Bu krediler düşük faiz oranları ile birlikte minimum vade olarak 12 ay maksimum vade olarak 36 ay şeklinde düzenlenirler ve kredilerinin minimum tutarı 500 TL maksimum tutarı 45 bin TL olmaktadır.

PTT kredisi için konulan bazı yaş sınırlamaları vardır. Müşterilerine anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kredi sağlayan PTT, bu krediler için bankadan bankaya değişen yaş sınırlamaları koymuştur. PTT kredilerinin yaş sınırı hesaplamaları kredi verilecek kişinin yaşı ve kredinin vadesinin toplanmasıyla yapılmaktadır. Yani ING Bank’ ın PTT kredisine başvuracak olan 74 yaşında bir bireyin maksimum yararlanabileceği vade 1 yıl olmaktadır. Bu yaş sınırlamaları ise şöyledir;

  • İngbank PTT Kredisi yaş sınırı 75 olarak belirlenmiştir.
  • TEB PTT Kredisi yaş sınırı 70 olarak belirlenmiştir.
  • Vakıfbank PTT Kredisi yaş sınırı 75 olarak belirlenmiştir.
  • Denizbank PTT Kredisi yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir

PTT Kredisi İçin Gereken Koşullar

  • Emekliler için PTT kredisi başvurusunda istenen kredi miktarı en az 500 TL en fazla da 45 bin TL olmalıdır.
  • İhtiyaç kredisinin geri ödemesi maksimum şekilde 36 vadeye uzatılabilir.
  • PTT kredisi kullanan emekliler “kredi kullandırma ücreti” ödemek durumundadırlar ve bu ücrette 10 TL’ dir.
  • PTT kredisi kullanacak kişilere hayat sigortası yaptırılır. Hayat sigortasının bedeli kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
  • PTT ihtiyaç kredilerini kullanmak isteyen emeklilerin karşısında bir yaş sınırı bulunmaktadır.

PTT İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?
PTT kredileri başvuruları için emekli olan PTT müşterilerinin bireysel olarak PTT şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Maaşlarını PTT şubelerinden alan emeklilerin T.C. kimlik belgeleriyle birlikte başvurdukları PTT şubelerinde, kredi başvuru evraklarını eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmaları gerekmektedir. Doldurulan formdaki bilgilerin PTT çalışanları tarafından sisteme girilişi ile kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı kişiye hemen ya da birkaç gün içerisinde iletilebilir. Kredi başvurusu onaylandığı taktirde PTT ihtiyaç kredisi sözleşmesine imzalar atılır. Sözleşme imzalandıktan sonra para nakit olarak PTT şubelerinden çekilebilir.

Emekli Olmayanlar Da PTT Kredisi Çekebilirler Mi?
PTT kredileri, PTT nin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla emekli PTT müşterilerine iletilmektedirler. Bu krediler emekli PTT müşterilerine verilmektedir ama ING Bank’ ın maaşlarını PTT şubelerinden alan emeklilere verdiği kredilere ek olarak emekli olmayan PTT müşterilerine de kredi vermektedir. PTT kredi işlemleri için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu