PTT Üzerinden Kredi Kartı Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

Yoğun iş ve günlük temponun içinde; elektrik, doğalgaz, su borcunu, kredi kartı borcunu ödemek için her birinin şubesine gitmek çoğu zaman mümkün olmamaktadır. PTT, insanların bu yoğun temposu arasında biraz da olsa rahatlamaları için bu ödemelerin tamamının bünyesinde gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Kredi kartı ödemeleri için PTT şubeleri tercih edildiği zaman, bu işlemler için herhangi bir ek ücret talebinde bulunulmamaktadır.

PTT şubelerinden yapılacak olan kredi kartı ödemeleri için 16 haneli kredi kartı numarası, kişinin adı ve soyadı ile birlikte gönderilmek istenen tutardaki para istenen bankanın kredi kartına yatırılabilir.

Kredi Kartı Ödemelerinin PTT Şubelerinden Yapılması Durumunda Uygulanacak Olan Ücretlendirme
Bu işlemler için bankaların uygulamakta olduğu bir fiyatlandırma bulunmaktadır ve bu 1 ve 4,5 TL arasında değişmektedir. Oluşan bu giderlerin PTT ile ilgisi olmayıp tamamen kişilerin bankalarının oluşturduğu giderlerdir. PTT’ ye yatırılan tutar ya da PTTmatikler aracılığıyla yatırılan tutar, aynı şekilde kişilerin bankalarına iletilmektedir. Ekstrede görülebilecek PTT işlem ücreti gibi kalemler, PTT ile ilgili olmayıp bankanın kestiği ücretlerdendir, bunun için bankayla iletişime geçilebilir.

Aynı zamanda bu kredi kartı ödemeleri, PTT şubelerinden yapılabildiği gibi PTT Matikler ve PTT online hizmetleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bu işlemler için de PTT tarafından talep edilen herhangi bir ek ücret bulunmamaktadır. PTT interaktif posta çeki hesabı mevcutsa, ödemelerin bu hesap yoluyla gerçekleştirilmesi işlemlerin hızına hız katacaktır ve PTT şubesine bile gitmeye gerek kalmayacaktır.

PTT’ den Kredi Kartı Ödemeleri Nasıl Yapılır?
PTT şubelerinden diğer bankaların kredi kartı borcunu ödemek aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. 16 haneli kredi kartı BIN kodu ve kartı sahibinin ad soyad bilgileri PTT görevlisine bildirildikten sonra yatırılmak istenen tutardaki para teslim edilir. Aynı gün akşam vakitlerinde, borcun bulunduğu bankaya ödeme bilgisi gönderilir ve borçtan ödenmiş olan tutar oranında düşülür. Kredi kartı borcunun PTT aracılığıyla ödenmesi bu kadar kolaydır. PTT şubelerine gitmeye de vakti olmayanlar işlemlerini en yakın PTT Matik araclığıyla ya da PTT online hizmetlerinin sunulduğu İnteraktif Posta Çeki aracılığıyla gerçekleştirebilmektedirler.

PTT’ nin Anlaşmalı Olduğu Bankalar
AKBANK
ALTERNATİFBANK
BANKPOZİTİF
BURGAN BANK
DENİZBANK
FİBABANKA
FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HALK BANKASI
HSBC
INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TURK
ODEABANK
ŞEKERBANK
TEKSTİL BANK
TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI (TEB)
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
VAKIFBANK
YAPI KREDİ BANKASI

Yorum yapın